Fakirhane

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü Nuh Tepesi’ne Gidiyor!

30.09.2019
74
26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü Nuh Tepesi’ne Gidiyor!

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu sene 26.’sı düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde verilen ödüller sahiplerini buldu.

Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreninde Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülleri, oyuncu ve müzisyen olan Zuhal Olcay ile yönetmen, yazar, senarist ve besteci Zülfü Livaneli’ye takdim edildi.

Cenk Ertürk tarafından çekilmiş olan ve başrollerinde Haluk Bilginer, Ali Atay, Hande Doğandemir, Mehmet Özgür gibi usta oyuncuların yer aldığı Nuh Tepesi filmi ise Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na damgasını vuran yapım oldu.

Aynı zamanda usta yönetmen Pelin Esmer’in çektiği Kraliçe Lear isimli belgesel filmi ve Kıvanç Sezer’in Küçük Şeyler filmi de dikkat çeken yapımlar arasında yer aldı ve ödüllerle taçlandırıldı.

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali bu yıl dört kategori ile izleyicilerin karşısında buluştu. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması ile kazanan filmlere toplamda 650 bin liralık bir para ödülü verildiği açıklandı.

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI’NDA ÖDÜL KAZANANLAR

• En İyi Film Ödülü: “Nuh Tepesi” (Yönetmen: Cenk Ertürk)
• Yılmaz Güney Ödülü: “Kraliçe Lear” (Yönetmen: Pelin Esmer)
• En İyi Yönetmen Ödülü: Cenk Ertürk (Film: “Nuh Tepesi”)
• En İyi Senaryo Ödülü: Kıvanç Sezer (Film: “Küçük Şeyler”)
• En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Funda Eryiğit (Film: “Aden”)
• En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Alican Yücesoy (Film: “Küçük Şeyler”)
• En İyi Müzik Ödülü: Barış Diri (Film: “Kraliçe Lear”)
• En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Federico Cesca (Film: “Nuh Tepesi”)
• En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Devrim Öner Ünal (Film: “Aden”)
• En İyi Kurgu Ödülü: Ali Aga (Film: “Görülmüştür”)
• Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Füsun Demirel (Film: “Görülmüştür”)
• Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Serdar Orçin (Film: “Uzun Zaman Önce”)
• Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Başak Özcan (Film: “Küçük Şeyler”)
• Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Beran Soysal (Film: “Kronoloji”)

ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI’NDA ÖDÜL KAZANANLAR

• En İyi Film Ödülü: “Ayakkabı” (Yönetmen: Nehir Tuna)

ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI’NDA ÖDÜL KAZANANLAR

• En İyi Belgesel Film: “Hatırımda” (Yönetmen: Soner Akalın, Batman Ünv.)
• En İyi Deneysel Film: “Farklı Ağıllar” (Yönetmen: Mehmet Özbek, Çukurova Ünv.)
• En İyi Kurmaca Film: “Servis” (Yönetmen: Ramazan Kılıç, İstanbul Şehir Ünv.)
• Jüri Özel Ödülü: “Dede” (Yönetmen: Ahmet Keçili Çukurova Ünv.)

ADANA KISA FİLM YARIŞMASI’NDA ÖDÜL KAZANANLAR

• En İyi Film Ödülü: “Küfe” (Yönetmen: Yusuf Yılmaz)

ADANA İZLEYİCİ ÖDÜLÜ

• “Kapı” (Yönetmen: Nihat Durak)

FİLMYÖN EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ

• Cenk Ertürk (Film: “Nuh Tepesi”)

SİYAD “CÜNEYT CEBENOYAN” EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ

• “Kraliçe Lear” (Yönetmen: Pelin Esmer)

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ÖZEL ÖDÜLÜ

• “Kapı” (Yönetmen: Nihat Durak)


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Fakirhane, Bir Army İnovatif Medya Projesidir.