Site icon Fakirhane

39. İstanbul Film Festivali, Corona Virüsü Nedeniyle Ertelendi

39 İstanbul Film Festivali

Alfred Hitchcock, 39. İstanbul Film Festivali’ne İlham Vermişti

Türkiye’nin en prestijli sinema organizasyonları arasında kabul edilen 39. İstanbul Film Festivali, Coronavirüs endişelerinden kaynaklı olarak iptal edildi. Aksi taktirde her yıl çok sayıda sinemaseveri bir araya getiren organizasyonun yeteri ölçüde güvenlik önlemi alması mümkün değildi.

Her sene İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından organize edilen ve şu anda ülkemizde idame edilen en başarılı sinema etkinlikleri arasında kabul gören İstanbul Film Festivali; Coronavirus yüzünden iptal edilen etkinlikler halkası arasında yerini aldı. Pek çok ulusal ve uluslararası organizasyonda olduğu gibi İstanbul Film Festivali’nde de gerekli ölçüde Coronavirüs önlemlerinin alınamayacağı tespit edildi.

39. İstanbul Film Festivali Ne Zaman Gerçekleşecek?

Normal şartlar altında 10 Nisan – 21 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılması planlanan 39. İstanbul Film Festivali, şimdilik belirsiz bir tarihe ertelendi. Etkinliğin bu sene tamamen iptal olmadığını ifade eden festival yöneticileri, önümüzdeki günlerde organizasyonun hangi tarihler arasında gerçekleşeceğini kamuoyu ile paylaşacağını açıkladı.

Festivalin resmi internet sitesi üzerinden açıklanan ertelenme duyurusu, şu cümleler ile sinemaseverlere aktarıldı:

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak değerlendirilen koronavirüs COVID-19 salgınının yayılmaması için Türkiye’de alınan önlemler göz önünde bulundurularak, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 10-21 Nisan 2020 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 39. İstanbul Film Festivali’nin yıl içinde ileri bir tarihe ertelenmesine karar verilmiştir. Festivalin düzenleneceği tarihler önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.

‘Köprüde Buluşmalar’ Etkinliği, İnternet Üzerinden Yapılacak

Türkiye ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen, senarist ve çeşitli sinema erbaplarını buluşturan Köprüde Buluşmalar; uzun yıllardır yeni sinemacılara filmlerinin geliştirilmesi ve ortak yapımcılar bulunması amacıyla büyük bir hizmette bulunuyor.

İstanbul Film Festivali ile işbirliği halinde devam eden Köprüde Buluşmalar, neyse ki bu sene ortaya çıkan Corona Virüsü enfeksiyonundan nasibini almadı. Ancak normal şartlarda fiziksel olarak yürütülen etkinliğin; bu sene sağlık güvenliği önlemleri sebebi ile internet üzerinden yapılmasında karar kılındı. Köprüde Buluşmalar’ın bu yılki proje ve sunum tarihleri, 14 Nisan – 17 Nisan 2020 olarak belirlendi.

39. İstanbul Film Festivali’ne Alfred Hitchcock İlham Verdi

Şimdilik belli olmayan bir tarihe itelenen 39. İstanbul Film Festivali, kült sinema filmlerinin yönetmeni Alfred Hitchcock teması ile seyircisini ağırlamaya karar vermişti. Etkinlikte Hitchcock tarafından çekilen bütün renkli sinema filmlerinin gösterilmesi planlanıyordu.

Hitchcock’un yanı sıra yerli sinemamızın efsane yönetmenlerinden Atıf Yılmaz’ın unutulmaz filmi Asiye Nasıl Kurtulur?; ilk defa yenilenmiş ve restore edilmiş kopyasıyla 39. İstanbul Film Festivali kapsamında seyircilere sunulacaktı. Yine de Müjde Ar’ın başrolünü üstlendiği çok beğenilen yapımı yüksek görüntü kalitesi ile gelecek aylarda izleme şansına erişebileceğiz.

Ayrıca bu yıl İstanbul Film Festivali’nde verilecek Onur Ödülleri de aylar öncesinden sahibini bulmuştu. Sinemaya kattığı emeklerinden dolayı Hümeyra, Birsen Kaya ve Seher Karabol ödüle layık görülmüştü. Haliyle bu ödüllerin takdim edilmesi de maalesef ki daha ileri tarihlere ertelendi.

Robert De Niro’nun kuruculuğunu yaptığı Tribeca Film Festivali’nin de bu yıl Corona Virüsü yüzünden iptal olduğunu biliyor muydunuz?

https://fakirhane.com/2020-tribeca-film-festivali-coronavirus-sebebiyle-iptal-edildi/2020/3017/
Exit mobile version