Site icon Fakirhane

Bong Joon-ho İmzalı Parasite, En İyi Film Oscar’ını Aldı!

Bong Joon-ho Parasite 2019

Bong Joon-ho İmzalı Parasite, En İyi Film Oscar’ını Aldı!

Güney Koreli başarılı yönetmen Bong Joon-ho, Parasite adlı çok konuşulan yapımı ile 92. Akademi Ödül Töreni kapsamında En İyi Film Oscar’ına sahip oldu. Bu ödül ile beraber Joon-ho, Oscar tarihinde pek çok ilke atarak şimdiden efsane yönetmenler arasında yerini aldı.

Dünyanın en prestijli ve önemli sinema ödüllerinden biri olan Akademi Ödülleri, bu yıl 92. defa Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu salonunda gerçekleştirildi.

2019 yılının en çok konuşulan filmlerinden Parasite, geceye tam manasıyla damgasını vurarak en büyük adaylıkları kazandı. En İyi Film, En İyi Yabancı Dilde Film, En İyi Orijinal Senaryo kategorilerini alırken, yönetmeni Bong Joon Ho, En İyi Yönetmen dalında birinci seçildi.

Parasite, Oscar Töreninde 2 Rekora İmza Attı!

Sınıf çatışmalarını konu alan başarılı yapım Parasite, ilk defa Güney Kore’ye Oscar kazandıran film olarak öne çıktı. Bunun yanı sıra ilk kez İngilizce olmayan bir film En İyi Film kategorisinde ödül alarak tarihe geçti.

Ayrıca Parasite’in 2019 Cannes Film Festivali’nde de Altın Palmiye ödülüne sahip olduğunu da hatırlatmak gerek. Başarılı yapım her iki büyük festivalde de en iyi kategorilerde ödülleri silip süpürerek 2019 filmleri arasında sivrilerek kendini ispatladı.

Ödülü almak üzere sahneye çıkan Bong Joon Ho, aynı kategorilerde yarıştığı diğer adaylara selamlarını ileterek Martin Scorsese ve Quentin Tarantino’ya saygı duyduğunu dile getirdi. Joon-ho, şu cümlelerle bu iki isme hayranlığını ifade etti:

Okul okuyorken Martin Scorsese filmlerini detaylı bir şekilde inceledim. Aday gösterilmem başlı başına büyük bir onurdur. Ancak itiraf etmeliyim ki asla kazanacağımı düşünmemiştim.

ABD’de insanlar filmlerime pek aşina olmadıkları zamanlarda, Quentin Tarantino her zaman filmlerini listelerde ön sıralara koydu. Çok teşekkür ediyorum Quentin. Seni seviyorum!

92. Akademi Ödül Töreninde Kazanan Tüm İsimler

En İyi Film

En İyi Yönetmen

En İyi Erkek Oyuncu

En İyi Kadın Oyuncu

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

En İyi Uyarlama Senaryo

En İyi Orijinal Senaryo

En İyi Uluslararası Film

En İyi Prodüksiyon Tasarımı

En İyi Kurgu

En İyi Görüntü Yönetimi:

En İyi Kostüm Tasarımı

En İyi Ses Kurgusu

En İyi Ses Miksajı

En İyi Orijinal Müzik

En İyi Kısa Film

En İyi Kısa Animasyon Filmi

En İyi Belgesel Filmi

En İyi Kısa Belgesel

En İyi Görsel Efekt

En İyi Saç ve Makyaj

En İyi Animasyon Filmi

Verilen ödüller hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi ve ödül almasını beklediğiniz yapımları bizlerle yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Exit mobile version