Site icon Fakirhane

Dünyaca Ünlü Sinemacı Stanley Kubrick’in En Sevdiği 10 Film

Efrahim: Dünyaca Ünlü Sinemacı Stanley Kubrick’in En Sevdiği 10 Film

Bu zamana kadar sürekli olarak eleştirmenlerin ya da bizim gibi yazarların seçtikleri “En İyi” film listelerini inceliyor, kendinize göre bir film seçmeye çalışıyorsunuz. Ancak bu defa sizler için, dünyanın belki de geçmiş geçmiş en iyi yönetmeni olan Stanley Kubrick’in en beğendiği 10 filmi sunacağız. Usta yönetmen 1963 yılında Cinema isimli bir dergiye verdiği röportajda şu 10 filmi açıkladı:

Ülkemizde Aylaklar ismi ile tanınan film, usta yönetmen Federico Fellini imzası taşıyor ve komedi – drama ögeleri ile başarılı bir üslup oluşturuyor.

Yaşlı bir profesörün ölümle ve kendisiyle olan hesaplaşmalarını rüyalar eşliğinde izlediğimiz bu film başarılı yönetmen Ingmar Bergman’a ait.

Orson Welles’in ilk uzun metrajlı filmi olarak bilinen bu film pek çok eleştirmen tarafından sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmi olarak kabul ediliyor. Ayrıca film gösterime girdiği sene sinema anlayışı, geliştirdiği montaj teknikleri, deep focus özelliği ve kullanılan makyajlar bakımından ve ayrıca daha pek çok özelliği ile birlikte sinema dünyasına birçok yenilik kazandırmıştır.

John Huston tarafından çekilmiş ve aynı ismin başrolünde yer aldığı bu kült, “en iyi film,” “en iyi senaryo,” “en iyi oyuncu,” gibi dallarda pek çok ödülleri toplamış olmakla birlikte drama – aksiyon türünün de en saygın filmleri arasında yer alıyor.

Ülkemizde Şehrin Işıkları ismi ile tanınan ve komedi türünün en önemli eserleri arasında kabul gören bu film aynı zamanda Charlie Chaplin’in de en beğenilen yapımları arasında yer alıyor. Chaplin yine bu filmde de başrolde yer almasının dışında yönetmen koltuğunda da oturuyor.

Exit mobile version