Site icon Fakirhane

Hayat Eve Sığar Uygulaması Google Play Store’a Eklendi

Google Play Store

Hayat Eve Sığar Uygulaması Ne İşe Yarar?

Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan Hayat Eve Sığar mobil uygulaması, Google Play Store mağazasına eklendi. Şimdilik yalnızca ‘Erken Erişim’ olarak yayına sunulan aplikasyonun önümüzdeki günlerde resmen aktif olacağı düşünülüyor. Peki ya Hayat Eve Sığar’ı indirdiğimizde ne ile karşılaşacağız? İşte uygulamayla ilgili tüm merak edilenler…

Tüm dünyayı korku altına alan Koronavirüsü enfeksiyonu sebebiyle yaklaşık olarak bir aydır ülkemizde vatandaşların evlerinde kalmaları, #EvdeKal ve benzeri kampanyalar ile yürütülmeye devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her gün Corona Virüsü güncel durumu ve son durum haberlerini resmi Twitter hesabı üzerinden ve basın açıklamaları ile paylaşmayı sürdürüyor.

Şu anda Koronavirüsü vaka sayısı Türkiye’de 61 bini aşmışken toplam test sayısı 410 bini geçmiş durumda görünüyor. İyileşen hasta sayımız ise yaklaşık olarak 4 bin kişiye ulaşmış olarak kayıtlara geçti. Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta Fahrettin Koca, halkın Koronavirüsü son durum bilgilerine daha kolay ulaşmasını ve salgın durumunun daha kolay tespit edilmesini sağlamak amacıyla Hayat Eve Sığar aplikasyonu hazırladıklarını ifade etmişti. Nihayet Hayat Eve Sığar’la ilgili yeni bilgiler gelmeye başladı, uygulama şu anda Google Play Store üzerinde göründü.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Ne İşe Yarayacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyurulan Hayat Eve Sığar’ın ne işe yarayacağı ile ilgili temel olarak vatandaşlarımızın KOVID-19 riskine karşı daha doğru bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi gerektiğinin amaçlandığını söyleyebiliriz. Bu mobil uygulama sayesinde Koronavirüsü salgınının yayılmasını en aza indirmek ve durumu kontrol altına almak hedefleniyor.

T.C. Sağlık Bakanlığı desteği ile hazırlanan Hayat Eve Sığar uygulaması nedir, diye merak ediyorsanız, bu uygulama tüm vatandaşlarımızın akıllı telefon cihazlarına yükleyebileceği ve birincil elden doğrulanmış haberlere ulaşabilecekleri bir kaynak olacak. Telefon numaranız ile uygulamaya giriş yaptıktan sonra size sorulan sorulara yanıt vererek salgın riskinize karşın yönlendirmeler ve tavsiyeler ile karşılaşabileceksiniz.

Bunun yanı sıra dışarıda çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak isteyen insanlar harita vasıtası ile hastane, eczane, market, metro ve otobüs duraklarına ulaşabilecekler. Ayriyeten yine harita üzerinden riskli bölgelerin durumu ortaya çıkarılacak ve vatandaşlar hangi şehirlerde ve hatta hangi ilçelerde Koronavirüsü salgınının yüksek riskte olduğunu görebilecekler.

Uygulamanın en önemli avantajlarından bir tanesi ise Ailem adlı sayfa üzerinden sevdiğiniz insanların konum bilgilerine ulaşmak olacak. Ailenizden ya da sosyal çevrenizden durumu ile ilgili endişe ettiğiniz insanların anlık takibini yapabileceksiniz. Elbette ki bu izne sahip olmak için iki taraf da Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmek zorunda olacaktır. Karşı tarafın izin verdiği taktirde harita bilgilerine ulaşım sağlayabileceksiniz.

Son olarak yine geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından yola çıkarak Hayat Eve Sığar aplikasyonu için tedavi olan hastaların bu uygulamayı indirme zorunluluğu getirileceğini biliyoruz. Bu sayede Sağlık Bakanlığı tedavi olan hastaların tekrardan salgın riskine yakalanmasını kontrol altına almayı umuyor.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl İndirilir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere şu anda Hayat Eve Sığar’ın Android telefon ve tabletler için geliştirilmiş Google Play Store mağazasında Erken Erişim versiyonu ile yer aldığını gördük. Ancak uygulamayı indirmeye kalktığımızda, “Bu uygulama yapım aşamasındadır,” hatası ile karşılaşıyoruz. Yine de anlıyoruz ki aplikasyon oldukça kısa bir süre içerisinde Play Store’da indirilmeye açılacak ve vatandaşlarımız tarafından rahatlıkla kullanılabilecek.

Hayat Eve Sığar iOS uygulaması ile ilgili ise şimdilik bir gelişme ortalarda görünmüyor. Yani App Store üzerinden uygulamanın mevcut sayfası henüz inşa edilmedi. Fakat iPhone ve iPad cihazları için de Hayat Eve Sığar’ın geliştirilmeye devam ettiğini ve yine önümüzdeki zaman dilimi içerisinde kullanıcılara sunulacağını tahmin ediyoruz.

Exit mobile version