Site icon Fakirhane

Robert De Niro’nun Kurduğu Tribeca Film Festivali, 2020 Seçkisini Duyurdu

2020 Tribeca Film Festivali

Robert De Niro’nun Kurduğu Tribeca Film Festivali, 2020 Seçkisini Duyurdu

Bu yıl on dokuzuncu defa gerçekleşecek olan Tribeca Film Festivali, 2020 yılında yarışacak filmlerini kamuoyu ile paylaştı. 15 Nisan – 26 Nisan tarihleri arasında New York’ta düzenlenecek olan organizasyon, pek çok yeni yapımın keşfedilmesine önayak olacak.

İlk defa 2002 yılında düzenlenen Tribeca Film Festivali, Jane Rosenthal, Robert De Niro ve Craig Hatkoff gibi başarılı sinemacıların bir araya gelmesi ile beraber kurulmuş; daha çok yeni sinemacılara ve sinefillere hitap eden bir sinema festivali olarak öne çıkmaktadır.

Ülkemizde pek fazla ismi bilinmese de uluslararası çapta önemli bir değere sahip olan festival, farkında olmasak da zaman zaman Türkiye filmlerini de seçkilerine kabul etmiş; hatta kimi filmlerimiz bu festivalden ödül ile ayrılmıştır. Son olarak geçtiğimiz sene Cenk Ertürk’ün ilk uzun metraj filmi Nuh Tepesi yarışmaya dahil olmuştu.

Haluk Bilginer, Ali Atay ve Hande Doğandemir’in büyüleyici performanslar gösterdiği yapım festivalden En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu (Ali Atay) ödülleri ile ülkemize dönmüştü.

Bu yıl da eski geleneğini devam ettirmeyi amaçlayan festival, yeni yapımları keşfetmek adına oldukça titizlikle hazırladığı bir yarışma seçkisi yayınladı. Komedi, dram, müzikal, belgesel, politik ya da sosyal konular dahil olmak üzere farklı pek çok tür ve tema içeren bu seçki; toplamda 33 farklı ülkeden gelen 115 filmden oluşmaktadır.

Pek çok dünya prömiyerinin gerçekleşeceği etkinlikte bu sene Stanley Kubrick, John Belushi, David Bowie gibi alanlarında oldukça başarılı isimlerin belgesel filmlerini izleyiciye sunacak. Ayrıca Jan Komasa, Gerardo Naranjo, Alice Wu gibi yeni kuşağın önemli yönetmenlerinin son filmleri gösterime girecek. Ayrıca sıra dışı yönetmen Gaspar Noé imzalı 50 dakikalık Lux Æterna filmi, Cannes Film Festivali prömiyerinin ardından Tribeca seyircisinin huzuruna çıkacak.

Bu yıl Tribeca’da 45 Kadın Yönetmen Yarışacak

Bilindiği üzere bu sene Oscar Ödül Töreni kapsamında büyük bir cinsiyet eşitsizliği tartışması yaşanmıştı. Pek çok insan Oscar’ın kadın yönetmenleri karşı olan bu tutumuna alışmış olsa da; bunun alışılacak bir durum olmadığı ve üzerine gidilmesi gerektiğini düşünen pek çok protesto gerçekleşti.

Hatta organizasyona katılım gösteren başarılı oyuncu Natalie Portman, üzerine giyindiği pelerinin üstüne kadın yönetmenlerin isimlerini nakış ettirmişti. Çünkü bu yıl Oscar’da hiçbir kadın yönetmen, En İyi Yönetmen dalında aday gösterilmedi ve Portman bu durumu oldukça dikkat çekici bir üslupta eleştirdi.

Tribeca Film Festivali’nde ise bu yıl 45 kadın yönetmenin, ortaya çıkardığı uzun metraj filmleri ile yarışma seçkisine katıldığı bildirildi. Bunun yanı sıra festival ırkçılık ve kültür ayrımı gibi konularda da titiz bir çalışma yürüterek başarılı bir yarışma listesi hazırladı diyebiliriz.

Ayrıca bu sene yarışmada karşımıza çıkacak Women at Work adlı kategori, günümüzde çalışan bir kadın olmanın ne anlama geldiğini sorgulayan belgesel filmlerden oluşacak. Üç yapımdan bu set; spor, bilim ve emniyet güçlerinde görev alan birbirinden bağımsız kadınların bağımsız hikayelerini konu alacak.

2020 Tribeca Film Festivali Kapsamında Yarışacak Filmler

ABD Kurgusal Yarışması

The Half of It, Alice Wu (2020)

Belgesel Yarışması

Enemies Of the State, Sonia Kennebeck (2020)

Uluslararası Kurgusal Yarışma

Asia, Ruthy Pribar (2020)

Spotlight Kurgusal Yarışması

Bad Education, Cory Finley (2020)

Spotlight Belgesel Yarışması

Kubrick by Kubrick, Gregory Monro (2020)

Farklı Bir Bakış Açısı

I’m No Longer Here, Fernando Frias de la Parra (2020)

Tribeca Eleştirmenleri Haftası

Lux Aeterna – Gaspar Noé (2019)

Gece Yarısı

The Dark & The Wicked, Bryan Bertino (2020)

Women at Work

Picture a Scientist, Ian Cheney ve Sharon Shattuck (2020)

26 Nisan’da nihayete erecek olan 2020 Tribeca Film Festivali kapsamında ödül alan yapımları sizler ile paylaşacağız. İlginizi çeken filmleri yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz!

Exit mobile version