Site icon Fakirhane

Twitter ve İnstagram Karışımı Yerli Bir Platform: Yazbee.com

Efrahim: Twitter ve İnstagram Karışımı Yerli Bir Platform: Yazbee.com

Dijital bir çağda yaşadığımızı hesaba katarsak, her gün bir yenisi eklenen sosyal medya platformlarının gitgide artışı oldukça normal görünüyor. Bu yazıda da sizlere yeni bir sosyal medya platformu olan Yazbee’den bahsedeceğiz.

Türk girişimciler ve mühendislerin ortak çalışması olan bu atılım, aslında en kısa tabirle Twitter ve İnstagram platformlarının bir tür karışımı diyebiliriz. Hem de ustaca hazırlanmış bir karışım.

Yaklaşık 2 ayda 200 bin kullanıcıya ulaşan Yazbee, kullanıcılarına teknolojiden astrolojiye, haberlerden modaya birbirinden farklı 24 konu başlığıyla hizmet ediyor. Platformun şimdiki amacı ise sene sonuna kadar 1 milyon, 2020 sonuna kadar ise 20 milyon kullanıcıyı kendi çatısı altında buluşturmak. Bu rakamlar elbette oldukça iddialı görünse de imkansız değil.

Bahsettiğimiz konu başlıkları üzerine kullanıcıların başlık açma, yorum yapma, takip etme, beğenme ve beğenmeme gibi seçenekleri bulunuyor. Bu konu üzerine platformun kurucusu olan Arif Ünver, şu açıklamalarda bulunuyor:

24 tane konu başlığı belirledik. İnsanlar illa kişi takip etmek zorunda değil. Kimisi spora kimisi teknolojiye kimisi kültüre kimisi siyasete, herkesin ilgi alanı farklı… Kimisi de eş zamanlı olarak 3-4 konu başlığına ilgi duyabilir. Konu başlıklarını kişi muamelesi görerek ‘takip et’ butonuna basar ve o kategoride paylaşılan her şeyi görebilir. Aynı zamanda spora ilişkin bir paylaşım yaparken içeriği yazdıktan sonra spor kategorisini seçerse o paylaşımı sadece kendi takipçileri değil, kategoriyi takip edenler de görebiliyor. Bu çok ciddi bir inovasyon, en önemli ayrıcalığımız.

Yaklaşık 5 milyon dolar gibi bir bütçeyle kurulan ve yolunda istikrarlı adımlarla yürüyen Yazbee; şimdilik Balkanlar, Kafkaslar, Türk Cumhuriyetleri, İran, Rusya ve Orta Doğu’nun çeşitli ülkelerine hizmet ederek bu bölgelerde 283 milyon kullanıcıya hitap ediyor.

Exit mobile version