Site icon Fakirhane

YÖK Başkanı Açıkladı: YKS 2020 Resmen Ertelendi!

2020 YKS

2020 YKS Ne Zaman Yapılacak?

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, YKS 2020 ile ilgili merak edilen ertelenme kararı ile ilgili nihayet kameralar karşısına geçti. Pek çok insanın tahmin ettiği üzere, dünyada ve ülkemizde çok büyük korku salan Corona Virüsü sebebiyle Yükseköğretim Kurumları Sınavları ertelendi.

Tüm öğrencilerin heyecanla beklediği ve uzun bir süredir sınava girmek üzere çalıştığı YKS sınavı ile alakalı Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç nihayet basının karşısına geçti. Öğrencilerin ve ailelerinin günlerdir nabzını tutarak açıklama beklediği “Üniversite sınavları ertelendi mi,” sorusunun cevabını açıkladı.

Şu anda ülke çapında ilkokul, ortaokul, lise ve üniversiteler için fiziksel eğitime ara verilmişken; yürürlükte olan uzaktan eğitim sisteminin daha da devam edeceği öğrenildi. Ancak öğrencilerin yarım kaldığı eğitimlerine yaz aylarında yüz yüze olarak devam edecekleri de eklendi. Bu sayede bahar döneminde hiçbir şekilde yüz yüze eğitim yapılmayacağı da kesin olarak açıklanmış oldu. 2020 yılı YKS sınavlarını ertelediğini duyuran Yekta Saraç, şu cümleleri paylaştı:

Bu sene bahar dönemi eğitim öğretim sürecini sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sürdürmeye karar verdik. Uzaktan eğitim, açıköğretim ve dijital öğretimle sunulamayacak program, ders ve uygulamalı dersler yaz aylarında tamamlanacak. Üniversitelerde bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır.

2020 YKS Ne Zaman Yapılacak?

YKS 2020 sınavı hangi tarihe ertelendi, diye düşünüyorsanız; YÖK Başkanı Yekta Saraç merak edilen sorunun cevabını öğrenci ve veliler ile paylaştı. Normalde 2020 YKS’nin 20 – 21 Haziran tarihlerinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Fakat Corona Virüsü salgını yüzünden okulların ara vermesi ve fiziksel eğitimin durmasıyla bu sınav tarihlerinde değişikliğe gidildi.

YKS’nin 25-26 Temmuz’da yapılması kararlaştırıldı. Sınava girecek öğrencilerimiz rahat olsun, daha önce yapılan çerçevede bir sınav olacaktır,” açıklamasında bulunan YÖK Başkanı Yekta Saraç, YKS ile ilgili öğrencileri ve velileri bilgilendirdi.

Buna ilişkin olarak ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün de resmi Twitter sayfası üzerinden öğrencilerin kaygılanmaması gerektiği ve oluşabilecek tüm negatif durumlara karşın hazırlıklar yapıldığının altını çizdi. Koronavirüsü kapsamında ertelenen YKS, ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile 25 Temmuz’da başlayacak. İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve üçüncü oturum Yabancı Dil Testi (YDT) ise 26 Temmuz tarihinde gerçekleşecek.

Şimdiden sınava girecek tüm katılımcılar için Fakirhane ailesi olarak bolca başarılar dileriz.

Exit mobile version