Yasin Ekmekci: Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir? Ne İşe Yararlar?
Diğer

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir? Ne İşe Yararlar?

Son dönemlerde televizyonlarda çok sık adet söktürücüler ile ilgili içeriklere denk geliyoruz. Bu adet söktürücüler sadece ticari kaygı ile üretilen ilaçlar mıdır? Yoksa, gerçekten işe yarıyor mu? İnternette yer alan yorumlara göz attığımızda her iki cevabı da bulmamız mümkün oluyor. Bu sebeple detaylı bir şekilde sizin için incelemeye karar verdik. Hazırsanız başlayalım.

Adet Söktürücü İlaçlar Hakkında

Adet söktürücü ilaç genellikle bayanların geç gelen adetlerinin bir an önce gelmesi için kullanılmaktadır. Bazı durumlarda ise hamilelikten kurtulmak için kullanılabilir. Bu ilaçlar genellikle içerisin de Progesteron içeren ilaçlardır. İçeriğinde hormon bulunmaktadır. Uzman doktor tavsiyesi ile alınması sağlığınız açısından iyi bir seçim olacaktır. Bu güne kadar herhangi belirtilen bir yan etkisi bulunmayan bu ilaçların genellikle adet düzensizliğine yol açtığı bilinmektedir.

Etkisini Nasıl Gerçekleştirir?

Adet söktürücü ilaç kullanmanız durumunda rahim duvarına uygulanan baskı sonrası rahim içinde bulunan bazı atıkların vücut dışına atılmasını sağlar. Yani bir nevi rahim içinde temizlik sağlamaktadır. Kadınlar adet döneminin ilk döneminde östorojen hormonu baskılı olmaktadır. İlerleyen günlerde bu hormon yerini gestagen hormonuna bırakmaktadır.

Adet söktürme ilaçları ise tamamen bu durumun yerine geçerek olayı adeta bir tiyatroya çevirerek taklit etmektedir. Vücuda ilk başta östrojen hormonu sağlanmaktadır. Daha sonra östrojen hormonu yerini gestagen hormonuna bırakarak bu taklit döngüyü tamamlar. Vücutta normal olarak bu olaya olumlu yanıt vererek vücuttaki atıkları uzaklaştırma çabası içine girer.

Tespit Edilen Yan Etkileri Nelerdir?

Yasin Ekmekci: Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir? Ne İşe Yararlar?

Uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir yan etkisi bulunmamasına rağmen içinde hormon bulunmasından dolayı bazı ufak yan etkilere sebep olabilmektedir. Bunlar baş da meydana gelebilecek ağrılar, bel ağrıları ve buna bağlı karın boşluğunda ağrı oluşabilmektedir. Bazı zamanlar da ise mide bulantısı, kusma gibi görülen orta halli şikâyetler söylenebilmektedir. Tabi tüm bunlar unutulmaması gerekir ki kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Kişinin vücut yapısı, kilosu ve boyu tüm bunlara etkendir. Kişi yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürmekte ise düzenli olarak spor yapıyorsa, günü aktif bir şekilde geçiriyorsa bu şikâyetler daha az görülebilmektedir. Migren, yüksek tansiyon gibi mevcut bir hastalığınız var ise bu tür ilaçları kullanırken hastalığınız tetiklememesi adına daha dikkatli olmalısınız.

Her şeyden önce kişinin sağlığı çok önemlidir. Günümüz de birçok insan adet ağrılarından muzdariptir. Bu tür ilaçlar da sağlıklı bir adet dönemi geçirebilmek adına çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir