Yasin Ekmekci: Alman Kurdunun Özellikleri
Yaşam/Hobi

Alman Kurdunun Özellikleri

Ülkemizde Aksaray malaklısı ve Sivas kangalından sonra en fazla sevilen türlerin başında hiç şüphesiz Alman kurdu gelir. Bu ırk yapısal özellikleri bakımından sevilip değer verilen bir tür olsa da popüler kültür etkisi ile hayatımızda yer edinmeyi başarmıştır. Pek çok farklı dizi – film üzerinde bu köpeğin başarılarına yer verildiği için halkımızda Alman kurdu üzerine bir sempati oluşmuştur.

Alman kurtları üzerine oluşan bu sempati haksız sayılmaz. Zira, tamamen sadık, üst düzey eğitilebilirlik, güçlü karakter ve dayanıklılık gibi özellikleri olduğu düşünülürse bu ırk oldukça başarılı bir seçenek olarak dikkat çeker.

Genel Olarak Özellikleri

Bu köpek, pek çok köpek türüne kıyasla son derece zeki ve eğitilebilir bir köpek türüdür. Karakter özelliklerinde sadıklık ve güçlü mizaç olduğu için ilk olarak alman kurtlarından bahsederken eğitilebilir olduklarının altını çizebiliriz.

Bu sayede polis – asker ve güvenlik güçlerine yardımcı olmaya devam etmektedirler. Aynı zamanda aileler tarafından da beslenebilirler. Tehlike anında sahibine haber vermekten çekinmeyen hızlı ve etkili bir köpek türü olarak ön plana çıkarlar.

Her Zaman Kollar

Ailesine ve sevdiklerine karşı son derece hassas olan bir türdür. Bir kişiye bağlandığı zaman bütün hayatı boyunca sadık kalmaya devam eder. Koruyucu ve daima gözü açık yapısı ile güçlü bir köpek türünden beklediğiniz her türlü artıya sahiptir.

Alman Kurdunun Çocuklarla İlişkisi

İyi eğitim almış Alman kurtlarının çocuklarla ilişkisi son derece olumludur. Yüksek tolerası sayesinde çocukların her türlü tepkisine anlayışla karşılık verirler. Yine de kontrollü bir şekilde iletişim kurmak faydalı olacaktır. Çünkü alman kurtları iri bünyeli hayvanlar oldukları için istemeden de olsa çocuklara zarar verebilirler.

Alman Kurdu Nerede Beslenmeli

Alman kurdu ev içinde beslenebilir. Yalnız düzenli olarak egzersiz yapmak, ayağının toprağa değmesi, koşup oynaması gerektiği için bu şartları sağlayabilecekseniz Alman kurdunu evde besleyebilirsiniz. Bunun dışında bahçeli bir eviniz bulunuyorsa Alman kurdu alıp besleyebilirsiniz.

Alman kurtları yalnız kaldıklarında agresifleşirler. Bu sebeple onu çok fazla yalnız bırakmamalı ve düzenli olarak onunla vakit geçirmeye gayret göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir