Efrahim: Apple’ın Öncülüğünü Yaptığı Yeni Medya Ağı: Podcastler Nedir, Nasıl Dinlenir?
Nasıl Yapılır ?,  Nedir ?,  Sosyal Medya

Apple’ın Öncülüğünü Yaptığı Yeni Medya Ağı: Podcastler Nedir, Nasıl Dinlenir?

Öncelikle podcast sözcüğü, 200’li yıllarda hayatımıza giren Apple ürünü iPod ismindeki “pod” yani “küçük kapsül”, “cast” kelimesi ise “yayın” anlamına gelen “broadcast” kelimesinden türetilmiştir. İlk defa iPod’larda kullanmaya başladığımız podcast yayınları, günümüzde bir Apple ürünü olmaktan çıkmış ve büyük bir yaygınlık kazanmayı başarmıştır.

Eskiden ağırlıklı olarak video ve radyo kayıtlarının ses dosyası haline getirilmesinden yola çıkarak oluşturulan podcast kayıtları artık günümüz medyasında kendine oldukça önemli bir yer kazanmış ve çok sayıda podcast üretilir hale gelmiştir. Hatta çoğu radyo kanalı ve çeşitli mobil uygulamalar da podcast yayınlarına önem vermeye başlamış ve o mecra için özel içerikler oluşturma yoluna gitmişlerdir.

Böylelikle yayıncılar dilediği periyotlar içerisinde içerik üretmeye başlamış, kullanıcılar ise istediği zamanda istediği yerde dinleyebileceği bu yayınları reklam olmadan indirilebilir hale gelmiştir.

Türkiye’de de şimdilerde yaygınlaşmaya başlayan podcast yayınları günümüzde o kadar yaygınlaşır hale gelmiş ki; Norveç 2017 senesi içerisinde FM ağlı radyo kanallarının sinyallerini kapatmış ve artık tümüyle dijital yayıncılığa geçiş yapmaya başlamıştır. Yavaş yavaş tüm dünyada FM ağlı radyo kanallarının sona ereceği ve yayıncılığın dijital yayınlara ve podcastlere dönüşeceği tahmin ediliyor.

Örneğin en popüler müzik dinleme programlarından bir tanesi olan Spotify, yakın bir zaman önce aplikasyonunun içerisinde podcast yayınlarına yer vermeye başlamış ve bunun için ciddi bir yatırım yapmıştı. Aynı zaman podcast yayınlarının da öncüsü olan Apple firması, yıllardır iPhone cep telefonlarında orijinal bir Podcast uygulaması yayınlıyor ve içerisinde en güncel podcast kayıtlarını barındırıyor. Bu her iki uygulamanın da yanı sıra Android ve iOS işletim sistemli cep telefonlarında daha birçok podcast uygulaması da yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir