Yasin Ekmekci: Belçika Kurdunun Özellikleri
Yaşam/Hobi

Belçika Kurdunun Özellikleri

Belçika kurdu, 4 farklı alt aileye sahiptir. Ülkemizde en fazla bilinen ve Belçika kurdu olarak kabul edilen aile ise, malinois cinsidir. Genellikle Alman kurdu ile karıştırılsa da şekil olarak pek bir benzerliğe sahip değildir. Peki ama basit özellikleri ile Belçika kurdu nasıldır? Beslenebilir mi? Tüm bu soruların cevaplarını sizin için araştırdık.

Genel Özellikleri

Belçika kurdunun en fazla bilinen özelliği yüzünde bulunan maskesidir. Belçika kurdu, oldukça korumacı güçlü ve sakin mizaca sahip bir türdür. Eğitilebilirliği maksimum seviyede olan bu tür son derece zeki ve güçlü bir karakteri sahiptir.

Yıllarca sürüleri yaban hayvanlarından ve yırtıcılardan koruması için geliştirilmiş bu türde maksimum sadakat söz konusu olmaktadır. Koşmayı, oynamayı, toprakta vakit geçirmeyi sınırları belirlenmiş büyük arazilerde dolaşmayı seven bir türdür.

Nerede Beslemeli

Orta büyüklükte bir tür olduğu için apartman yaşantısına adapte olmakta güçlük çekecektir. Bu sebeple düzenli olarak egzersiz yaptırabileceğiniz, koşup oynamasına müsaade edeceğiniz alanlarda beslenmesi daha doğrudur. Eğer evinizin bir bahçesi bulunuyorsa bu alanlarda beslenmesi daha mantıklı olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüyleri taranmalı ve ağız sağlığına özellikle dikkat edilmelidir. Belçika kurdu sıkılması durumunda agresif bir görünüm çizebilir. Bu sebeple aynı alman kurdunda olduğu gibi onları çok fazla yalnız bırakmamak önemlidir. Uzun vadede Belçika kurdu daha mantıklı ve daha ayrıcalıklı bir seçenek olarak ön plana çıkabilir.

Son derece güçlü, eğitilebilir ve farklı bir tür olarak dikkat çeker. Ülkemizde ise Sivas kangalı ve Aksaray malaklısının dışında Alman kurdu ile birlikte en fazla sempati duyulan orta büyüklükte türdür. Bahçe beslemesine göre aktif hareket ediyor olması nedeniyle de bu köpek başarılı bir tercih olacaktır.

Yabancılara karşı toleransı oldukça az olan türler arasındadır. Bu özelliği de onu çok iyi bir bekçi köpeği yapar. Bu sebeple evlerde ve geniş arazilerde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Belçika kurdunun eğitimine de özen gösterilmesi son derece önemlidir. Uzun süre boyunca eğitim konusunda eksiklik yaşaması da onu bazı konulara karşı daha hassas bir hale getirebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir