Ulaş Utku Bozdoğan: Cankurtaran Leroy Colombo kimdir?
Kimdir ?

Cankurtaran Leroy Colombo kimdir?

Leroy Colombo cankurtaranlara ilham kaynağı olan bir isimdir. Henüz 7 yaşındayken spinal menenjit sebebiyle sağır oldu. Ömrünün büyük bir kısmında iyi bir cankurtaran olmak için çabaladı. Sağırlık büyük bir dezavantaj olmasına rağmen bu dezavantajın üstesinden geldi.

Suyu çok iyi tanıyan biriydi ve en ufak durgunluğa bile bir anlam yükleyebilirdi. Suyun hareketinden bir şeylerin ters gidip gitmediğini anlardı. Cankurtaranlık kariyeri boyunca 900’den fazla kişinin hayatını kurtararak gelmiş geçmiş en iyi cankurtaranlardan biri oldu.

Cankurtaran Leroy Colombo kimdir

Leroy Colombo kimdir?

Leroy Colombo, 23 Aralık 1905 tarihinde Teksas’ın Galveston şehrinde dünyaya geldi. Henüz 7 yaşındayken işitme duyusunu kaybetti. Genç yaşından itibaren yüzmeye ilgi duydu ve cankurtaran oldu. Cesareti sayesinde dünyanın sayılı cankurtaranlarından biri olmayı başardı.

Leroy Colombo’nun 1940 yılında başlayan cankurtaranlık kariyeri 1970 yılına kadar devam etti. Los Angeles County Lifeguard Division için görevini en iyi şekilde yerine getirdi. Özellikle hızlı düşünme becerisi ve cesaretiyle birçok kişinin hayatını kurtarmayı başardı.

Leroy Colombo hayatı boyunca birçok farklı yüzme yarışı kazandı. Aynı zamanda 907 kişinin hayatını kurtararak Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na dahil olarak bir rekora imza attı. 62 yaşına geldiğinde ortaya çıkan kalp rahatsızlığı sebebiyle cankurtaranlığı bıraktı.

Leroy Colombo’nun cankurtaranlık mesleğine kazandırdığı sayısız önemli katkı vardı. Yeni kurtarma tekniklerinin gelişimine öncülük etti. 1974 yılında hayata veda ettiğinde ise arkasında geriden gelen cankurtaranlara ilham olacak bir kariyer öyküsü bıraktı.

Leroy Colombo kariyerinde ne gibi zorluklarla karşılaştı?

Leroy Colombo hayatında yaşadığı zorluklarla sürekli olarak mücadele etmek durumunda kaldı. Küçük yaşında kaybettiği işitme duyusu en büyük engellerden biriydi. Aynı zamanda cankurtaranlık yaparken modern tekniklerden yoksun bir şekilde hareket ederdi.

Onun döneminde cankurtaranlar fiziksel güçlerini kullanarak hayat kurtarırlardı. Eğitim açısından kaynaklar sınırlıydı. Cankurtaranlar pek çok şeyi kariyerlerine başlamadan değil başladıktan sonra öğrenirlerdi. Leroy Colombo bu yaklaşımı büyük oranda değiştirdi.

Cankurtaranlık kariyerinde kendini geliştirmeye devam ederken yeni teknikler keşfetti. Sudaki güvenliği maksimum düzeye çıkarabilmek için çabaladı. Buna rağmen, İtalyan kökenli birisi olduğundan diğer meslektaşları tarafından ayrımcılığa maruz kaldı ama asla pes etmedi.

Leroy Colombo’nun en dikkat çekici başarıları nelerdi?

Her ne kadar hayatı boyunca bine yakın insanın hayatını kurtarmış olsa bile bazıları diğerlerinden çok daha dikkat çekiciydi. Başarılarının büyük bir kısmının arkasında üst düzey cesareti vardı. Aynı zamanda suyu en iyi şekilde tanıması ve kendini geliştirmesi değerliydi.

1958 yılında Manhattan Sahili’nde beklenmedik bir olay yaşandı. 12 kişinin yer aldığı tekne batmaya başladı. Leroy Colombo ve arkadaşları teknede yer alan herkesi kurtardılar. Bu kurtarma operasyonu onun ilk dikkat çekici operasyonlarından biriydi.

900’den fazla kişinin hayatını kurtarırken kendi hayatını defalarca riske attı. Alevler içinde kalan bir römorkörde yer alan iki mürettebatı kurtarmak için riskli bir kurtarma operasyonuna girişti. Yanan petrolün altından yüzerek iki mürettebatın hayatını kurtarmayı başardı.

Leroy Colombo ne gibi ödüller aldı?

Leroy Colombo hayatı boyunca elde ettiği çeşitli başarılar için ödüller aldı. Ölümünün ardından onun anısına çeşitli ödüller verildi. Ödüllerin her birisi yetenekleri ve cesaretiyle doğrudan bağlantılıydılar. Aynı zamanda cankurtaranlık alanına katkılarına yöneliktiler.

  • 1961 yılında karaya oturmuş bir gemiden 18 kişiyi kurtardı. Bu başarısından ötürü California State Lifeguard Medal of Valor ödülünü aldı.
  • 1971 yılında tehlikeli bir sörf durumunda boğulan bir adamı kurtardı. Bu başarısı nedeniyle California State Legislature ödülüne layık görüldü.
  • 1993 yılında International Swimming Hall of Fame listesine dahil edildi. Cankurtaranlık alanına yaptığı katkılar için onurlandırıldı.

Topluma yaptığı katkılar sebebiyle California’da The Outstanding Citizen Award ödülünü aldı. Aynı zamanda cankurtaranlık alanındaki yenilikçi çalışmaları sebebiyle International Brain Research Foundation tarafından The Golden Neuron Award ödülüne layık görüldü.

Leroy Colombo ne gibi ödüller

Leroy Colombo hangi özel teknikleri kullandı?

Leroy Colombo cankurtaran olarak çeşitli dezavantajlara sahip olmasına rağmen kendini geliştirmekten asla geri durmadı. Cankurtaranlık alanında kullanılabilecek birkaç özel teknik geliştirdi ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde yardımcı olmaya çalıştı.

  • Özel ekipmanlar: Cankurtaranların daha hızlı ve güvenli hareket etmesini sağlayacak ekipmanlar geliştirdi. Kurtarma botlarını daha işlevsel hale getirirken yüksek hızlı botların yeni kurtarma ekipmanı olarak kullanılmasının yolunu açtı.
  • Yüzme ve koşma: Başarılı bir cankurtaran olabilmek için iyi bir fiziğe ihtiyaç olduğunu bilen biriydi. Yüzmeye ek olarak koşu antrenmanları yaptı. Arkadaşlarını bu yönde teşvik ederek fiziksel açıdan daha dayanıklı olmalarını sağladı.
  • Yeni teknikler: Cankurtaranların daha etkili kurtarma operasyonları gerçekleştirmesini sağlamak için sörf tahtasının kullanıldığı bir dizi teknik geliştirdi. Özellikle teknelerden insanları kurtarmak için yenilikçi ve etkili yaklaşımlar ortaya koydu.

Leroy Colombo kendini geliştirirken aynı zamanda iletişime ve ekip çalışmasına önem veren birisiydi. Açık iletişimin kurtarma operasyonlarını daha etkili hale getireceğine inanırdı. Cankurtaranlar arasında koordinasyonu iletişim becerileri sayesinde sağlardı.

Leroy Colombo cankurtaranlık alanına neler kattı?

Leroy Colombo 30 yıllık cankurtaranlık kariyeri boyunca sayısız başarıya imza attı. Bununla birlikte cankurtaranlık alanında yaşanacak gelişmelere öncülük etti. Yenilikçi kurtarma tekniklerinin geliştirilmesini sağlarken aynı zamanda cankurtaranlara ilham kaynağı oldu.

Cankurtaranlık alanında kullanılacak kurtarma botlarının geliştirilmesine katkı sağladı. Gerçekleşecek olan hemen hemen tüm gelişmelere öncülük etti. Ayrıca cankurtaran olmak isteyen kişiler onun kariyerini inceleyerek önemli bir ilham kaynağı edinmiş oldular.

Leroy Colombo cankurtaran olmak isteyenleri nasıl etkiledi?

Leroy Colombo bir cankurtaran olarak mesleğine sıkı bir şekilde bağlıydı. Cankurtaranlıkta kariyer yapmak isteyen hemen hemen herkesi etkiledi. Suda güvenliği sağlamak ve tehlikeli durumlarda insanlara yardım etmek en önemli karakteristik özellikleri arasında yer alırdı.

Diğer taraftan cankurtaranların sahada başarısı için fiziksel uygunluğun ve ekip çalışmasının değerli olduğunu gösterdi. Yeni eğitim programlarının ve ekipmanların geliştirilmesini sağlayarak cankurtaranlık alanında kalıcı bir miras bırakmayı başardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir