Yasin Ekmekci: Göz Nezlesine Ne İyi Gelir?
Diğer

Göz Nezlesine Ne İyi Gelir?

Göz nezlesi, göz kapağındaki şeffaf bir zar şeklindeki gözün beyaz kısmını kapsayan bölümde, iltihaplanma ve enfeksiyon sonucu gözdeki beyaz kısımda kızarıklık meydana gelmektedir. Sizde göz nezlesi ile alakalı bir sorun yaşarsanız öncelikle bir sağlık kuruluşuna başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Aşağıda yer verdiğimiz bilgiler asla ilaç yerine kullanılmamalıdır. Sadece doktor tavsiyesi ile birlikte kısa süreli olarak rahatlatıcı amaçla kullanabilirsiniz. 

Yasin Ekmekci: Göz Nezlesine Ne İyi Gelir?

  • Borik asit: Borik asit, kızarıklık, tahriş ve mantar önleyici gibi özellikleri sayesinde göz nezlesi gibi problemler için etkili bir çözümdür. 1 bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar borik asit ilave edin ve ardından kaynatın. Gözünüzü bu karışımla yıkayıp ya da temiz bir bez parçası ile göz çevrenize tampon hareketlerle masaj yapabilirisiniz. Günde 3 kez tekrarlayın. (Borik asiti eczaneden bulabilirisiniz.)
  • Göz otu: Adından da bilindiği üzere göz problemlerini geçirmek için etkili bir bitkidir. Ayrıca antibakteriyel özelliklere sahiptir. 1 bardak suda 1 tatlı kaşığı göz otunu 10 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra bu karışımla gözünüzü yıkayın. Dilerseniz karışımın içerisine gül suyu da ekleyebilirsiniz. Her 5 saat arayla bu yöntemi tekrarlayın.(Göz nezlesine şifa olan bu otu aktarlarda bulabilirsiniz.)
  • Aynısefa otu: Aynısefa otu, anti-iltihap özelliği sayesinde gözlerdeki rahatsızlığı giderir. 1 tatlı kaşığı kurutulmuş aynısefa otunu, bir bardak sıcak suda demleyiniz. Soğuduktan sonra süzgeçten geçirip göz banyosu yapınız. Dilerseniz soğutmadan da sıcakken de bir bez yardımıyla sıcak kompres uygulayabilirsiniz.
  • Anne sütü: Anne sütü, göz nezlesi ve kulak enfeksiyonları gibi hastalıların tedavisinde iyileştirici bir yöntemdir. Çünkü anne sütü bazı antikorları içermektedir. Göz nezlesi olan gözün üzerine 2-3 damla anne sütü damlatınız ve bu işlemi olumlu sonuç alana kadar uygulayınız.

Yasin Ekmekci: Göz Nezlesine Ne İyi Gelir?

  • Süt ve bal: Süt, yumuşatıcı ve iltihap azaltıcı etkisi sayesinde ve bal da anti mikrobiyal özelliği sayesinde göz nezlesine iyi gelmektedir. 1 çorba kaşığı tam yalpı sütü ısıtın ve içerisine eşit miktarda organik bal ekleyin. Elde ettiğiniz bu karışımı iyice karıştırın ve gözünüze ya da göz çevrenize 3 damla damlatın. İyi bir sonuç almak için bu yöntemi günde 1 defa uygulayın.
  • Elma sirkesi: Bir bardak suya 2 çay kaşığı elma sirkesini ekleyin. Pamuğu bu karışıma batırıp gözünüze uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir