FakirYazar: Yalanın icadı, Ricky Gervais
Diğer,  Mizah

Yalanın icadı, Ricky Gervais

Binlerce insanı ateist yapan film the invention of lying.

Ünlü İngiliz komedyen Ricky Gervais’in başrölünü ve yönetmenliğini de yaptığı yalanın icadı filmi (orijinal adıyla The Invention of Lying) yalanın daha keşfedilmediği bir dünyada Mark isminde bir belgesel yazarını canlandırmaktadır. Mark tüm dünyada herkesin dürüst olduğu kimsenin yalan söyleyemediği bir dünyada yalan söylemeyi icat eden ve bunu kişisel çıkarları için kullanan bir adam. Ancak söylediği yalanlar başına bela olunca aslında icat ettiği yalanın Mark’ın başına yepyeni dertler açmıştır. Filmin konusuna girmeden önce Ricky Gervais hakkında bir kaç bilgi verelim.

FakirYazar: Yalanın icadı, Ricky Gervais

Ricky Gervais kimdir?; kısaca..

İngiliz komedyen Ricky Gervais 25 Haziran 1961 yılında doğdu. Komedyenliğinin yanı sıra aktör, film yapımcısı ve film yönetmenliği’de yapmıştır. Ricky Gervais, asıl ününü yardımcı yazarlık ve yardımcı yönetmenliklerini yaptığı, televizyonda yayınlanan The office ve Extras ile elde etti. Bu iki dizide oyunculukta yapan Ricky, The office’de David Brent, Extras’da Andy Millman rolünü canlandırmıştı. Çocukluğunu Berkshire’daki Whitle varoşlarında geçirdi. Gençliğinde felsefeye ilgisiyle bilinen Ricky, komedi showlarında din ve tanrı konularında korkusuzca yaptığı esprileri ile daha’da tanınır hale geldi. 3 kapalı gişe stand-up turnesine çıktı. Dünya’da çok satan Flanimals kitabınında yazarıdır.

3 Altın küre, 2 Emmy ödülü.

Binlerce insanı ateist yapan dedim çünkü filmde dünyada dinlerin ortaya çıkışına eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşmıştır. Zaten kendisi de ateist olan Ricky Gervais dinler hakkında söylediği sözleri twitter da bir dönem çokça gündem oluşturdu. Geçen sene yaptığı altın küre’deki Daeş terör örgütü ile dünyada ki büyük şirketleri karşılaştırması sonrası Twitter’da Dünya Gündeminde TT olan Ricky, takipçi sayisini 13.1 milyondan 14 milyona yükseldi. Bu ödüllerinin yanı sıra oyunculuk kariyerinde 7 defa BAFTA, 4 defa Birtish Comedy ödülünü kazandı.

Müzede bir gece’de de oynadı.

Ülkemizde de vizyonda ve TV’de çok sevilen Müzede bir gece filminde Müzenin müdürü Dr. McPhee rolünü canlandırmıştı

FakirYazar: Yalanın icadı, Ricky Gervais

Daha bir çok Film’de ve dizide rol alan Ricky Gervais günümüzde Netflix’de After Life dizisinde oynamaktadır. Bu yazımızı beğenirseniz o dizi hakkında da bir yazı yazabiliriz.

Gelelim asıl filmimize

Ana karakter Mark Bellison Yalanın icat edilmediği fantastik ve komedi türündeki bu hikayede belgesel yazarlığı yapmaktadır. Ekonomik sıkıntılar içindeki Mark’ın hayatı hiçte yolunda gitmemektedir. Senaristliğini yaptığı belgeseller izlenmeyince patronu tarafından da işten çıkarılan Mark oturduğu evin kirasını da ödeyemez. Ev sahibi kapısını çalar ve birikmiş kiralarını ödemesini ister. Ancak Mark’ın bankada sadece 300 doları vardır, ödemesi gereken tutar ise 800 dolardan fazladır. Ev sahibi ile anlaşamayan Mark bankadaki son parasını da çekip evden ayrılmayı planlamaktadır. Tamda bu sıralar bir arkadaşı vasıtası ile güzel bir kadınla randevu ayarlar. Gece vakti randevuya katılan Mark’ın karşısında ki kadın Mark’ın parasının az olmasında hoşlanmaz ancak Mark komik mizacı ile kadını etkilemeyi başarır. Bir sonraki gün kadını aradığında olumsuz yanıt alır. Mark eğer biraz daha param olsaydı benimle çıkmayı düşünürmüydün dese de kadın tipinin de doğacak çocukları için uygun olmadığını Mark’ın yüzüne vurur fakat kadın yine de açık kapı bırakır.

Yalanın icadı gerçekleşti

Mark berbat geçen randevusunun ardından işten de kovulur. Bankaya son parasını çekmeye giden Mark vezneye girdiğinde kasada ki kadın sistemde bir bozukluk olduğunu bu sebeple Mark’tan hesabında ne kadar para olduğunu doğrulamasını ister. İşte tamda o anda Mark’ın beyninde kıvılcımlar çakar. Yalan söylemenin ne demek olduğunu bilmeyen insanlarla dolu bir dünyada bir anda kendisini bulan Mark hesabında 300 dolar olmasına rağmen 800 doları olduğunu söyler. Bankadan 800 doları öylece alan Mark bu yaptığına kendisi de şaşırır. Eve vardığında olanları anlamlandırmaya çalışan Mark arkadaşlarıyla bir bar’a gider. Aklına gelen bütün yalanları arkadaşları üzerinde dener. Mark arkadaşlarına “ben siyahiyim” diye yalan söyler, arkadaşları bu yalana bile inanır. Mark artık yalanı keşfetmiştir.

FakirYazar: Yalanın icadı, Ricky Gervais

Artık başlama zamanı.

Hızlıca evine gider ve yeni kağıtları tarihi bir kağıt gibi eskitir ve boyar. Birkaç gün eve kapanan Mark kağıtların üstüne 13. yüzyıldan kalma bir yazıymış gibi bir hikaye yazar. Kağıtlarla beraber patronunun yanına giden Mark patronuna kendi yazdığı yazıları 13. yüzyılın en önemli hikayelerinden olduğunu ve günümüzle alakalı bilgiler verdiğine inandırır. Tüm şirkete sunum yapan Mark artık şirketin yıldızı haline gelmiştir. Mark artık çok parası olduğu için kendisini geçmişte reddeden kadını arar ve tekrar bir randevu ayarlar. Ancak kadın yine çocuklarının da Mark’a benzeme ihtimalinden dolayı mark’ı reddeder fakat arkadaş kalabileceklerini belki zamanla ona alışabileceğini de söyler. Tabi ki Mark bu teklifi kabul eder. İşlerinin iyi gittiği bir sırada hastaneden telefon gelir. Mark’ın annesi çok hasatadır ve ölmek üzeredir.

FakirYazar: Yalanın icadı, Ricky Gervais
FakirYazar: Yalanın icadı, Ricky Gervais

İşler sarpa sarıyor.

Annesini son dakikalarında Mark’a dönerek ölüp sonsuzluğa gitmek istemediğini söyler. Mark yalan söyleyebilme özelliğini kullanarak annesini teselli etmeye başlar. Annesine sonsuzluğa gitmeyeceğini öldükten sonra kendisinin daha güzel bir dünyada tekrar yaşayacağını, orada onu çok daha güzelliklerin beklediğini söyler. Annesi Mark’ın bu sözlerini duyup mutlu bir şekilde ölür. Mark bu sözlerini söylediği sırada diğer doktorlar ve hastane çalışanlarıyla birlikte kız arkadaşı da Mark’ı dinlemektedir. Mark’a bunları nereden bildiğini sorsalar da Mark sorulara cevap vermeden ağlayarak eve gider. Sabah kalktığında televizyon kanalları, gazeteler Mark’ın tüm bunları nereden bildiğini merak ettiklerini ve Mark’tan bir açıklama beklerler. Evinin kapısını açan Mark bir de bakar ki evinin önü gazeteciler ve merakla tüm bunları nereden bildiğini soran insanlarla doluydu. Ayrıca sevdiği kız Mark’ın iş yerinde ki yakışıklı rakibi ile evlilik kararı almıştı.

FakirYazar: Yalanın icadı, Ricky Gervais

Banada bulutların arkasında ki adam söyledi!

Birkaç gün eve kapanan Mark pizza kutularına yazdığı Ölümden sonraki hayatın nasıl olacağını kötülerin cezalandıracağını iyi insanların ödül kazanacağını yazdı. Dışarı çıkıp insanlara bunları anlattı ve insanlar onu Tanrının bir elçisi gibi gördü. Artık bulutların arkasında görünmeyen bir yerdeki adamdan aldığı haberleri insanlara söylemekten başka bir şeyi kalmayan hayatındaki zenginliğin anlamsız olduğunu fark etmişti. Bu sebeple Mark Sevdiği kadının gözleri önünde nefret ettiği rakibi ile evlenmesini görmemek için evine kapanmıştır. Çok sevdiği takım elbisesi yerine artık evde pijamalarla dolaşan Mark sakallarını da uzatmıştır. Fakat tam düğün günü arkadaşının da desteği ile Mark eski haline dönerek düğüne katılır. Düğünde sevdiği kadın evleneceği sırada araya giren Mark kadını ikna etmeye çalışır.

FakirYazar: Yalanın icadı, Ricky Gervais
FakirYazar: Yalanın icadı, Ricky Gervais
FakirYazar: Yalanın icadı, Ricky Gervais
FakirYazar: Yalanın icadı, Ricky Gervais

Dikkat spoiler içerir.

aslında bu yazının başında denir ama emin olun bu yazıyı okuduktan sonra filmi izlediğinizde filmin hazzından hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz. Çokça eleştirilen ama bir o kadar da sevilen bir film olduğu için artık sonunun nasıl bittiğini söylemeyeceğim. acaba Mark sevdiği kadını ikna edebilecek mi? Mark tüm dünya ya yalanın ne olduğunu nasıl açıklayacak? Yoksa Mark peygambercilik oynamaya devam mı edecek? Tüm nu soruların cevabı filmin sonunda olduğu için söyleemiyoruz. Ancak Ricky Gervais’in başrolünde olduğu, yardımcı yönetmenliğini yaptığı bu film onun kariyerinde başyapıtlardan bir tanesidir. Karamizahın yeryüzünde ki en iyi temsilcisi ve ve korkusuz komedyene saygılarla…

18 Yıllık internet ve bilgisayar deneyimim ile fakirhane'yi oluşturdum ve umarım bu heyecanlı internet web ortamını güzel yerlere getirebilirim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir