Yasin Ekmekci: Alabay Köpeklerinin Tarihçesi
Diğer

Alabay Köpeklerinin Tarihçesi

Büyük bir ırk mı arıyorsunuz? Hem koruyucu olsun hem de yoldaşım olsun mu diyorsunuz? O zaman kesinlikle tercihinizi alabay cinsinden yana kullanabilirsiniz. Hem koruyucu hem karizmatik hem de farklı bir tür olarak ön plana çıktıklarını itiraf etmek gerekiyor. Dilerseniz şimdi birlikte Alabay köpekleri hakkında az bilinenleri masaya yatıralım.

Alabay Cinsi Hakkında Bilgi

Alabay cinsi adına aşina olduğumuz kendine “dev ırk” dediğimiz köpeklerden biridir. Binlerce yıllık bir geçmişten bahsediyoruz. İnsanlık tarihinin en eski köpek ırkları arasında yer alan ve her zaman için saygıyı hak eden bir tür olarak alabay köpeklerinden bahsedebiliriz.

İlk olarak Orta Asya steplerinde ortaya çıktığı tahmin edilen bu köpeklerin tarihini Moğolistan – Kazakistan arasında ki coğrafyada çizebiliyoruz. Bu bölgenin tartışmasız tek hükümdarı olmasa da Orta Asya’nın yerli türleri arasında bu köpek cinsinden rahatlıkla bahsedebiliriz.

Rus Kaynaklarında Alabay

4.000 yıllık Orta Asya geçmişinden bahsedince tabi ki Rus ve Çin kaynaklarında bu köpekten izler görmek mümkün oluyor. Bizim olduğu kadar o coğrafyada yaşayan diğer milletler tarafından da çoban köpeği olarak kullanılmış. Özellikle sürülerin korunması ve belli bölgelerin düzeninin sağlanması için kullanılmış. Pek çok yazıt ve kaynakta dev köpeklerden bahsedilmiş. Soğuğa adapte olan yapısı ve çocuklarla iyi geçiniyor olması da insanların onları çok sık tercih etmesini sağlamış.

Oldukça kaslı bir yapıya sahip olmaları, koruyucu olmaları ve bölgeleri için canlarını verecek kadar korkusuz olmaları bu köpeği her zaman için merak edilen ve sevilen bir tür olarak ön plana çıkarmış.

Kangal Köpeklerinin Atası mı

İyi bir bekçi, kaslı ve korumacı bir tavır sahibi olduğu için Alabay köpeklerinin Sivas kangallarının atası olduğu düşünülür. Devamlı olarak tetikte olması nedeniyle geniş alanların korunması için bu köpeklerden yardım alınabilir. Günümüzde pek çok köpek uzmanı bu köpeği Sivas Kangallarının atası olarak kabul eder. Bu konuda net bir bilgiye ulaşamadığım için yorum yapmak istemiyorum. Yine de kangal köpekleri ile pek çok özellik bakımından benzerlik gösteriyor olması bile dikkat çekici bir artı olabilir.

Safkan Alabay Köpekleri

Ülkemizde yetiştiriciliği yapılan ve en büyük köpek ödülünü de hali hazırda elinde tutan bir köpek olduğu için Safkan türlerle ilgilenenler besleyebilirler. Bunun için dikkat edilmesi gereken en önemli konu köpeğin özgürlüğüne düşkün olması, geniş alanları sevmesi, et tüketme ihtiyacı ve otoriter bir sahibe ihtiyaç duymasıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir