Ulaş Utku Bozdoğan: Benzer Şarkı Bulma: En Kullanışlı 10 Araç
Teknoloji

Benzer Şarkı Bulma: En Kullanışlı 10 Araç

Çok beğendiğiniz bir şarkı olduğunda onun ritmine uygun bazı şarkılar bulmak isteyebilirsiniz. Benzer şarkı bulma arayışınız normalde çok uzun sürebilir. Ancak işe yarayan çeşitli araçları kullanarak sevdiğiniz tüm şarkılara veya sanatçılara benzer bir şeyler bulabilirsiniz.

Çeşitli internet sitelerini, uygulamaları ve programları kullanarak birkaç tıklama ile benzer şarkılar bulabilirsiniz. Her bir internet sitesinin ve uygulamanın çalışma biçimi farklı olabilir. Bu yüzden tüm benzer şarkı bulma programı seçeneklerini ayrıntılı bir şekilde incelemelisiniz.

Benzer Şarkı Bulmada Pratik Yöntemler

İnsanların büyük bir kısmı sevdiğin müziğe benzer müzik bulma söz konusu olduğunda herhangi bir site veya program kullanmazlar. Pratik yöntemlerle şarkı keşfederken biraz daha hızlı olabilirsiniz. Sadece üyelik oluşturarak veya şarkı dinleyerek benzer şarkılar bulabilirsiniz.

Benzer şarkıları bulan siteler ve benzer şarkı bulma programı kullandığınızda daha fazla seçeneğiniz olur. Ancak her şeyden önce klasik arama yöntemini kullanmak isteyebilirsiniz. Google’da şarkılar arayabilir veya Spotify ve YouTube profilinizdeki önerilere göz atabilirsiniz.

1. YouTube Önerileri

YouTube en çok müzik dinlenen platformlardan biridir. Herhangi bir şarkıyı dinlemek istediğinizde arama yapmanız yeterlidir. Şarkı koleksiyonu oldukça geniştir. Aynı zamanda YouTube Music adında sadece müzik dinleyebileceğiniz bir alt platformu bulunur.

YouTube benzersiz bir algoritmaya sahiptir. Söz konusu algoritma dinlediğiniz şarkının benzerini bulmada size yardımcı olabilir. Öneriler kısmından dilediğiniz şarkıyı seçerek bir liste oluşturabilirsiniz. Sevdiğin müziğe benzer müzik bulma hedefi için epey pratiktir.

2. Kişiselleştirilmiş Spotify Listeleri

Spotify kendi geliştirdiği algoritma yoluyla kullanıcılara benzer şarkı bulmada yardımcı olur. Genel olarak en çok dinlediğiniz şarkıya göre çeşitli önerilerle karşılaşırsınız. Bir şarkıyı tekrar tekrar çalmanız durumunda algoritma o şarkıyı beğendiğinize karar verir.

Spotify geniş müzik kataloğu sayesinde müzik arama işlemini epey bir kolaylaştırır. Bununla birlikte bir şarkıyı dinlemekten vazgeçtiyseniz onu önermeye çalışır. “Şarkı Radyosu” ve “Sanatçı Radyosu” gibi seçenekler ise hızlı bir şekilde çalma listeleri oluşturmanızı sağlarlar.

3. Google Arama Sonuçları

Çoğu insan belirli bir müziği bulmak için Google’dan yararlanır. Böylece istediği müziği dinlemek için birkaç tıklama yapması yeterlidir. Google’da doğru şekilde arama yapmanız durumunda dinlediğiniz şarkının benzerini bulmak epey bir kolaydır.

Örneğin, Simge’den Aşkın Olayım şarkısına benzer şarkı aramak istiyor olabilirsiniz. Google’a gidip “simge aşkın olayım benzer şarkılar” şeklinde arama yapabilirsiniz. Alternatif olarak “simge aşkın olayım similar songs” sorgusunu gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer Şarkı Bulmada En Kullanışlı Araçlar

Benzer Şarkı Bulmada En Kullanışlı Araçlar

Pek çok kişi şarkı arama işlemlerini kolaylaştırmak için müzik tanıma programı veya benzer şarkı bulma programı kullanır. Araçlar çoğu zaman işe yararlar ama hangisinin neler yapabileceğini bilmek önemlidir. Çünkü araçların benzer müzik bulma yöntemleri farklıdır.

Benzer şarkıları bulan sitelerin her birisi farklı algoritmalar kullanırlar. Bazısı benzer sanatçılardan yola çıkarlar. Bazısı ise şarkının BPM, müzik notası ve türü gibi niteliklerine göre öneri sunarlar. Bu sebeple bir müzik bulucu kullanırken detaylara dikkat etmeniz gerekir.

1. Spotalike

Spotify üzerinden müzik dinliyorsanız Spotalike oldukça kullanışlı bir müzik arama aracıdır. Yapmanız gereken arama kısmına dinlediğiniz müziğin ismini girmek ve benzer şarkıları bulmaktır. Dilerseniz bulduğunuz tüm şarkılarla bir çalma listesi oluşturabilirsiniz.

“Add to Spotify” butonu çalma listesini Spotify hesabınıza ekler. Ancak Spotalike sitesini kullanmak için Spotify şart değildir. Benzer şarkılar bulmada oldukça kullanışlıdır. Çalma listesi oluşturduktan sonra içerisinde yer alan tüm şarkıları diğer platformlarda arayabilirsiniz.

2. MusixMatch

MusixMatch aslında bir müzik tanıma programı şeklinde çalışır. Herhangi bir yerde dinlediğiniz şarkının ne olduğunu öğrenmek isterseniz bu siteyi kullanabilirsiniz. Eğer şarkıyı o an aratmadıysanız sonrasında şarkı sözünü aratarak şansınızı deneyebilirsiniz.

MusixMatch yaptığınız aramaya en uygun eşleşmeyi size sunar. Sonrasında ise ona benzer şarkılar bulmaya başlayabilirsiniz. Aynı türdeki şarkılara göz atabilir veya benzer şarkı sözlerine sahip şarkıları inceleyebilirsiniz. Bu site dinlediğiniz şarkının benzerini bulmada epey iyidir.

3. Tunebat

Tunebat aslında bir tür BPM keşfetme aracıdır. Bu site üzerinden benzer şarkılar bulmak için biraz daha teknik boyuta odaklanmanız gerekir. Şarkının oluşturulduğu BPM ve müzik anahtarı üzerinden bir şeyler arayabilirsiniz. Sonrasında bulduklarınızdan bir çalma listesi yapabilirsiniz.

Tunebat aracını kullanmak çok kolaydır. Şarkının adını arama çubuğuna girmeniz yeterlidir. Çoğu zaman aradığınızın şarkının remix versiyonlarıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca çok daha detaylı bir şekilde incelediğinizde aradığınız şarkının benzerlerine erişmiş olursunuz.

4. Same That Tune

Same That Tune doğrudan dinlenilen şarkının melodisine odaklanır. Herhangi bir şarkıyı arattığınız zaman onunla benzer şarkılar keşfetmiş olursunuz. Şarkılar size liste halinde sunulurlar. Bu sayede çok zorlanmadan onları bir çalma listesi haline dönüştürebilirsiniz.

Same That Tune kullanarak benzer müzik bulmak isterken daha farklı detaylarla karşılaşabilirsiniz. Site size aradığınız müziğin türüne ek olarak kullanılan enstrümanlar, şarkı sözleri, şarkı sözlerinin teması ve benzersiz müzik yapısı hakkında çeşitli bilgiler sunar.

5. Last FM

Last FM oldukça popüler bir müzik platformudur. Bu platform Spotify ve Deezer gibi müzik akışı uygulamalarına erişim sağlar. Müzik kitaplığı geniştir ve benzer şarkıları bulan siteler arasından en çok kullanılanıdır. Ancak arama yaparken seçici davranmanız gerekir.

Last FM ile şarkı aramak istiyorsanız sitenin üst kısmında yer alan büyüteç simgesine tıklamalısınız. Ardından şarkının adını yazmalı ve aramayı tamamlamalısınız. Site size en yakın eşleşmeden başlayarak türe, stile ve şarkının çıkış yılına göre benzer şarkılar sunacaktır.

6. Chosic

Chosic benzer şarkı bulmak için kullanılabilecek geniş kapsamlı bir araçtır. Benzer şarkılar, sanatçılar ve müzik türleri bulabilirsiniz. Sadece benzer şarkı bulmak istediğiniz şarkının adını girmeniz yeterlidir. Kısa süre bekledikten sonra sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Chosic size müzik türü bulma aracı sunar. Bu araç benzer şarkı bulmaktan biraz daha farklıdır. Bir şarkı keşfettikten sonra onun türünü öğrenmek istiyorsanız epey işe yarar. Sonrasında aynı müzik türünde yer alan şarkılardan bir çalma listesi oluşturmayı deneyebilirsiniz.

7. Gemtracks

Gemtracks çeşitli şarkıların en orijinal hallerini bulacağınız bir platformdur. Aslında benzer şarkı bulmaya yarayan bir müzik bulucu değildir. Ancak belirli bir arama yaptıktan sonra karşılaşılan “Find Similar Songs” özelliği sevdiğin müziğe benzer müzik bulma işlevi görür.

Gemtracks şarkılar arası eşleştirmeler yapabilmek için yapay zekadan destek alır. Basit bir şekilde şarkı adını girerek arama yapabilirsiniz. Müzik araması tamamlandıktan sonra şarkıcıya, türe, süreye ve ruh haline uygun olarak sonuçları gözden geçirebilirsiniz.

8. MusicID

MusicID benzer şarkı bulma programı arayanlar için ideal bir çözümdür. Android ve iOS platformlarına yüklenebilir. Uygulama müzik tanıma programı olarak çalışabilir. Belirli bir müziği tanıdıktan sonra benzer şarkı bulma konusunda size yardımcı olabilir.

MusicID diğer müzik buluculardan farklı bir algoritmaya sahiptir. Genel olarak sanatçıya, şarkı türüne ve ritmine göre öneriler sunar. Söz konusu önerilerden yararlanarak benzer şarkı bulmak çok kolaydır. Üstelik tüm sonuçları çalma listesi yapabilme imkanınız vardır.

9. Song Like X

Song Like X benzer müzik bulma sitelerinden biridir. Alternatiflere göre kullanımı biraz daha kolaydır. Şarkının adını yazdıktan sonra aradığınız şarkıyla eşleşecek birkaç seçenekle karşılaşırsınız. Doğru seçeneği seçtikten sonra benzer şarkı bulma maceranız başlar.

Song Like X seçtiğiniz şarkıyla alakalı olan 50 tane şarkıyı bir liste olarak size sunar. Benzer şarkılar rastgele oluşturulurlar. Bu sebeple klasik Spotify listelerinin ötesine geçebilirsiniz. Ayrıca Spotify üyeliğinizi kullanırsanız çalma listelerini hemen profilinize ekleyebilirsiniz.

10. Shazam

Shazam doğrudan benzer şarkılar bulmanızı sağlayan bir araç değildir. Genelde çalan bir şarkının ne olduğunu keşfetmenize yardımcı olur. Bir arama yaptıktan sonra uygulamada yer alan özellikleri biraz kurcaladığınızda benzer şarkı bulma aşamasına geçiş yapabilirsiniz.

Shazam uygulamasındaki arama yerine bir şarkı adı yazdıktan sonra arama sonuçlarının alt kısmına doğru yönelmeniz gerekir. Arama sonuçlarının alt kısmında ilgili şarkılar ve benzer sanatçılardan oluşan bir seçki yer alır. Bunlar sayesinde benzer şarkılar keşfedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir