Ulaş Utku Bozdoğan: Şarkıdan Vokal Ayırma: 14 Pratik Araç
Teknoloji

Şarkıdan Vokal Ayırma: 14 Pratik Araç

Vokal ayırma, bir şarkıda vokalleri enstrümanlardan ayırma anlamına gelir. Bir şarkıdan sözleri ayırmanın pek çok farklı yönü vardır. Bir remix yapmak veya karaoke çalışmasına başvurmak gibi çeşitli hedefleriniz olabilir. Hedefiniz ne olursa olsun vokalin kalitesini kaybetmemeniz gerekir.

Müzikten sesi ayırma işlemini kolaylaştıran durum vokal ile enstrüman alanlarının farklı noktalarda oluşturulmasıdır. Bu parçalar daha sonra bir araya getirilirler ve şarkı bir bütün halini alır. Şarkının tüm elementlerine erişiminiz varsa vokal ayırma işlemi çok daha kolay olur.

Ayrıca Videodan ses alma ve benzer şarkı bulma ile ilgili yazılarımızıda inceleyebilirsiniz.

Şarkıdan Vokal Ayırma Nasıl Yapılır?

Şarkıdan vokal ayırma veya vokal silme genelde zor bir işlemdir. Çünkü bütünsel olarak bakıldığında vokalin şarkıda kapladığı yer çok fazladır. Frekans açısından en alt kademede bass yer alır bir sonraki kademede vokaller bulunur. Ancak vokal ayırma işlemi bu kadar basit değildir.

  • Sadece Vokal Aramak: Eğer popüler bir şarkıdan vokali ayırmak istiyorsanız biraz daha şanslı olabilirsiniz. YouTube ve Reddit gibi farklı platformlarda müziklerin sadece vokal hallerini bulabilirsiniz. Kullanabileceğiniz tüm kaynaklardan yararlanmalısınız.
  • Ses Azaltma Kullanmak: Bir müzikten sesi ayırma programı arayışındaysanız Audacity kullanabilirsiniz. Ücretsiz bir şekilde kullanılan bu aracın ses azaltma özelliği işinizi görebilir. Ancak vokal ayırma yaptığınızda sesler beklediğiniz kalitede olmayabilirler.
  • Yapay Zeka Kullanmak: Yapay zeka araçları sayesinde şarkıdan vokali ayırmak oldukça basittir. Söz konusu araçlar çok pratik çalışırlar. Splitter AI ve Vocal Remover araçları işe yararlar. Ancak ses ayırma işlemi yapacağınız şarkı karmaşıksa başarısız olabilirler.

Müziklerde sesler çok sınırlı frekansta yer alabilirler. Vokallerin aralıkları çok uzun olduğunda müzikten sözleri ayırmak zor olur. Ses ayrıştırma programı kullansanız bile tam olarak pürüzsüz bir ses elde etme şansınız olmayabilir. Her şarkının benzersiz olduğunu bilmek önemlidir.

En Kullanışlı 14 Vokal Ayırma Aracı

Sevdiğiniz bir şarkıdan vokali ayırmak için profesyonel düzeyde müzik oluşturma becerinizin olmasına gerek yoktur. Yapay zeka destekli geliştirilmiş pek çok araçla müzikten sözleri ayırmak iyi bir fikir olabilir. Normalde zaman alıcı olan vokal silme işlemini hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Müzikten sesi ayırma programı olarak farklı araçlar kullanmak her zaman iyidir. Belirli bir aracın işe yaramadığı durumda alternatifleri kontrol edebilirsiniz. Vokal ayırma teknik bir işlem gibi gelebilir ama araçlar işlemleri basitleştirirler. Her aracın kendine özgü avantajları vardır.

vocali ile Şarkıdan Vokal Ayırma

1. Vocali.se

Vocali.se sadece ses dosyalarında çalışan vokal ayırma programı olarak ön plana çıkar. Aracı kullanabilmek için hesap oluşturmanız şarttır. Herhangi bir program indirmenize veya ek ödeme yapmanıza gerek yoktur. Diğer alternatiflere göre biraz yavaş çalışabilir.

Vocali.se maksimum 20 MB boyutundaki ses dosyalarını destekler. Ses ayrıştırıcı olarak kullanıldığında epey işlevseldir. Sadece biraz sabır gerektirir çünkü işlemin tamamlanması 1-2 dakika sürebilir. Bekleme süresi sona erdiğinde ses ayrıştırma programının işe yaradığını görebilirsiniz.

media io online vocal remover ile Şarkıdan Vokal Ayırma

2. Media.io Online Vocal Remover

Media.io Online Vocal Remover en güçlü ses ayrıştırıcı programlardan biridir. Araç size belirli boyutta dosyaları yükleme fırsatı tanır. Ücretsiz versiyonunda maksimum 10 tane şarkıdan vokal ayırma yapabilirsiniz. Sonrası için ise üyelik yükseltmesi yapmanız gerekir.

Media.io Online Vocal Remover kullanarak tek bir adımda müziği sesten ayırma işlemi yapabilirsiniz. Yapay zekadan destek alarak çalışır ve kişisel kullanıma uygundur. Dilerseniz farklı müzik parçalarını bir araya getirmek veya sesi videoya dönüştürmek isteyebilirsiniz.

audioalter ile Şarkıdan Vokal Ayırma

3. Audioalter

Audioalter gelişmiş özelliklerle donatılmış bir ses aracıdır. Özelliklerinden birçoğunu kullanarak şarkı fon müziği ayırma işlemini yapabilirsiniz. Ancak hedefiniz remix yapmak ise sadece şarkının vokalini almak ile sınırlı kalmayıp sitedeki tüm özellikleri kullanmak isteyebilirsiniz.

Audioalter aynı zamanda gelişmiş özelliklere sahip bir Android uygulamasına sahiptir. Buna rağmen uygulama verimli bir şekilde çalışmaz. Müziğin sözlerini silmek için müzik ayırma programına ihtiyacınız varsa siteye bağlı kalmak çok daha iyi bir seçimdir.

demixor voice remover ile Şarkıdan Vokal Ayırma

4. DeMixor Voice Remover

DeMixor Voice Remover yapay zeka destekli olan müzikten sesi ayırma programı olarak ön plandadır. Bir şarkıda yer alan tüm ses elementlerini çıkartmanızı sağlar. Buna şarkının vokalini almak dahildir. Saniyeler içinde bir şarkının vokal ayırma işlemini yapabilirsiniz.

DeMixor Voice Remover işlediğiniz herhangi bir dosyayı hemen indirmenize izin verir. Dilerseniz sıkıştırılmış halini indirebilirsiniz. Ancak bir miktar kalite kaybı yaşayabilirsiniz. Daha fazla ses ayırma özelliğine erişebilmek için ücretli versiyona ihtiyaç duyabilirsiniz.

vocal remover and isolation ile Şarkıdan Vokal Ayırma

5. Vocal Remover and Isolation

Vocal Remover and Isolation müzikten sesi ayırma için kullanabileceğiniz ücretsiz programlardan biridir. Geliştirilmiş yapay zeka destekli algoritması müzikten sözleri ayırmak için oldukça iyidir. Sadece kendisine karmaşık gelen dosyalarda işlem becerisi düşüktür.

Vocal Remover and Isolation çift yönlü çalışır. Yüklediğiniz şarkının sadece vokalini veya sadece enstrümantal halini size sunabilir. Tam olarak hangisine ihtiyacınız varsa onu kullanabilirsiniz. Ücretsiz bir araç olduğundan kullanımını zaman içinde öğrenme şansınız vardır.

vocal remover ile Şarkıdan Vokal Ayırma

6. Vocal Remover Pro

Vocal Remover Pro çok hızlı bir şekilde vokal ayırma işlemi gerçekleştiren online araçlardan biridir. Bir şarkının vokalini almakta hiçbir problem yaşatmaz. Aynı zamanda YouTube üzerindeki müzikten fon müziğini ayırma görevini yerine getirebildiğinden işlevseldir.

Vocal Remover Pro aslında bir şarkının karaoke sürümünü oluşturur. Ses ayrıştırıcı özellikleri sayesinde müzikten sesi silme programı olarak kullanılır. Gönderdiğiniz şarkıyı işlemesi ve ses ayıklama işlemini tamamlaması çok uzun sürmez. Çıktısı en az orijinali kadar kalitelidir.

edit your audio ile Şarkıdan Vokal Ayırma

7. Edit Your Audio

Edit Your Audio en sevdiğiniz şarkılardaki vokalleri hızlı bir şekilde ayırmanızı sağlar. Daha geniş özelliklere sahip olmasına rağmen bir vokal ayırma programı olarak kullanılabilir. Yüklediğiniz şarkıdan vokal kısımlarını kaldırdığınızda onu enstrümantal olarak indirebilirsiniz.

Edit Your Video oldukça kullanışlıdır ama bazı garip sorunlar yaşatabilir. Çoğu zaman ses ayıklama işlemi sırasında ağ hatası alabilirsiniz. Ancak doğru çalıştığında tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek kadar iyidir. Bir vokal ayırma programı olarak ona bir şans vermelisiniz.

wondershare ile Şarkıdan Vokal Ayırma

8. Wondershare Filmora

Wondershare Filmora özünde bir video düzenleme aracıdır ama müzikten sesi ayırma programı olarak kullanılabilir. Dezavantajı ise ücretsiz kullanma fırsatınızın olmamasıdır. Eğer video düzenleme için satın aldıysanız onu kullanarak müziği sesten ayırmaya çalışabilirsiniz.

Wondershare Filmora başlı başına bir programdır. Kullanıcı deneyimini en üst düzeyde tutarak bir şarkıdan vokal ayırma yapmanızı sağlayabilir. Vokal ayırmanın ardından şarkıya dilediğiniz ses efektlerini ekleyerek yüksek kaliteli ses dosyalarına erişebilirsiniz.

ai vocal remover ile Şarkıdan Vokal Ayırma

9. AI Vocal Remover

AI Vocal Remover, müzikten sesi silme programı olarak geliştirilmiştir. Yaptığı işlem enstrümantal olarak algıladığı kısımları şarkıdan ayırmaktır. Tek yapmanız gereken şarkıyı araca yüklemek ve ardından sabırla vokal ayırma işleminin tamamlanmasını beklemektir.

AI Vocal Remover hızlı bir şekilde çalışır ama bazen şarkıya göre daha yavaş çalıştığı olur. Genel olarak vokal silme işlemini 15-20 saniye aralığında tamamlar. Başarısız olduğunda ise süre uzayabilir ama kullanımı ücretsiz olduğundan şansınızı tekrar deneyebilirsiniz.

10. WavePad

WavePad oldukça popüler bir ses düzenleme programıdır. Bazı insanlar onu müzik ayırma programı olarak kullanırlar. Basit kullanıcı paneline sahiptir ve aynı anda birkaç şarkı düzenlemenize izin verir. şarkı fon müziğini ayırmak istiyorsanız gelişmiş araçlara sahiptir.

WavePad ile hızlı bir şekilde ses düzenlemesi yapabilirsiniz ama dosyaların işlenmesi vakit alabilir. Aynı zamanda ticari amaçla kullanımlarda maliyeti çok yüksek olabilir. Video olan müzikten fon müziğini ayırma veya müziğin sözlerini silme gibi işlemleri yapma şansınız yoktur.

lalal.ai ile Şarkıdan Vokal Ayırma

11. Lalal.ai

Lalal.ai sadece şarkı fon müziği ayırmaya yarayan bir araç değildir. Aynı zamanda enstrümanları ayırabilir ve her birini özel olarak seçebilirsiniz. Örneğin, davul ve piyano gibi seçenekleri ayrı ayrı çıkarabilirsiniz. Sonrasında her bir ses dosyasını işleyebilirsiniz.

Lalal.ai müzikten sesi silme programının en iyi yönü ses dosyasını en az orijinali kadar yüksek kalitede çıkartmasıdır. Size vokal ayırma işlemi için üç işlem seviyesinden birini seçme fırsatı tanır. Hafif, normal ve agresif türlerinden dilediğinizi seçip ses ayıklama yapabilirsiniz.

mazmazika vocal remover ile Şarkıdan Vokal Ayırma

12. MazMazika Vocal Remover

MazMazika Vocal Remover dilediğiniz şarkıdan ses ayıklamanıza yardımcı olan bir online araçtır. Dosyaları biraz yavaş işlemesine rağmen vokal ayırmada oldukça başarıdır. Yapay zeka desteği sayesinde şarkıdaki diğer elementleri çıkarma şansınız vardır.

MazMazika Vocal Remover kullanmak için şarkının bilgisayarınızda olmasına gerek yoktur. YouTube veya SoundCloud üzerinden elde ettiğiniz bağlantıdan ilerleyebilirsiniz. Bu yönüyle özellikle müzikten fon müziğini ayırmak için çok iyi bir ses ayrıştırıcı araçtır.

adobe audition ile Şarkıdan Vokal Ayırma

13. Adobe Audition

Adobe Audition en gelişmiş müzik oluşturma araçlarından biridir. Doğru kullanıldığında pratik bir şekilde müziği sesten ayırmak mümkündür. Sahip olduğu güçlü araçlar sayesinde vokal ayırma dahil olmak üzere size ses dosyaları üzerinde değişiklikler ve iyileştirmeler yapma fırsatı tanır.

Adobe Audition sadece ses ayırma işlemi için satın alınabilecek bir araç değildir. Maliyetli bir araçtır ve genelde profesyoneller tarafından kullanılır. Ancak müzik ayırma programı olarak düşünüldüğünde en kalitelilerden biridir. Profesyonel çalışmaların vazgeçilmez programlarından biridir.

phonicmind ile Şarkıdan ses Ayırma

14. PhonicMind

PhonicMind mobil uygulama şeklinde çalışabilen ses ayrıştırma programı seçeneklerindendir. En önemli yönü ise sadece vokal ayırma yapmamasıdır. Yapay zeka desteği sayesinde bas gitar ve davul gibi yakalayabildiği diğer sesleri ayrıştırmayı başarabilen bir araçtır.

PhonicMind üzerinden hangi seslerin çıkartılacağına kendiniz karar verebilirsiniz. Uygulamayı kullanmaya karar verdiğinizde internet bağlantısına ihtiyaç yoktur. Sadece uygulamaya ses dosyasını yüklemeli ve müziğin sözlerini silme işlemini tamamlamasını beklemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir