Ulaş Utku Bozdoğan: Spotify Ortak Çalma Listesi Nasıl Yapılır?
Nasıl Yapılır ?,  Teknoloji

Spotify Ortak Çalma Listesi Nasıl Yapılır?

Spotify ortak çalma listesi sayesinde arkadaşlarınızın katkıda bulunabileceği özel koleksiyonlar oluşturabilirsiniz. Özelliğin en iyi yönü kullanıcı ekleme ve çıkarma işleminin zor olmamasıdır. Bir çalma listesi oluşturduktan sonra işlemler oldukça basitleşir.

Mobil uygulama üzerinden Spotify çalma listesi oluşturmak epey pratiktir. Bilgisayar uygulamasında ise sol taraftaki menüyü kullanabilirsiniz. Hangi seçeneği seçerseniz seçin Spotify size çeşitli şarkı öneriler sunarak çalma listesini geliştirmenizi sağlayacaktır.

Spotify Çalma Listesi Nasıl Yapılır?

Spotify çalma listesi oluşturma işlemi çok zorlayıcı değildir. Müzik dinleme deneyiminizi özelleştirmek için sayısız seçeneğiniz vardır. Ücretsiz bir şekilde üyelik açmanız durumunda dahi bir çalma listesi oluşturabilir, paylaşabilir ve sonradan onu düzenleyebilirsiniz.

Çalma listesi oluşturma işlemi bulunduğunuz platforma göre farklılık gösterebilir. Mobil uygulamada atacağınız adımlar ile bilgisayarda izlemeniz gereken yol farklıdır. Ayrıca klasik çalma listesi ile Spotify ortak çalma listesi arasında fark olduğunu bilmelisiniz.

Bilgisayarda Spotify Çalma Listesi Oluşturma

Bilgisayarda Spotify Çalma Listesi Oluşturma

Bilgisayarda Spotify çalma listesi oluşturmak çok zor değildir. İlk olarak bilgisayarınızda yer alan Spotify uygulamasını çalıştırmalısınız. Ardından ise sol tarafta yer alan yan menüyü kullanarak çalma listesi seçeneğine kolayca erişim sağlayabilir ve müzikleri seçebilirsiniz.

 • Bilgisayarınızda Spotify uygulamasını veya tarayıcınızda Spotify Web Player‘ı açın. Ardından Spotify hesabınızla başarılı bir şekilde giriş yapın.
 • Sol taraftaki yan kenarda Ana Sayfa, Ara ve Kitaplığın gibi seçenekler bulunur. Kitaplığın seçeneğiyle aynı hizada yer alan “artı (+)” işaretine tıklayın.
 • Karşınıza “Yeni bir çalma listesi oluştur” ve “Çalma listesi klasörü oluştur” isimli iki seçenek çıkar. İlk seçeneği seçerek yolunuza devam edin.
 • Yeni çalma listeniz hemen oluşturulmuş olur. “Şarkı veya bölüm ara” kısmından dilediğiniz şarkıları bulup çalma listenize ekleyebilirsiniz.
 • Spotify çalma listesinin ismini ve diğer ayrıntıları düzenlemek için “…” simgesine tıklamanız gerekir. Ardından çalma listenizde dilediğiniz noktayı düzeltebilirsiniz.

Bilgisayarda çalma listesi oluşturmak mobil uygulamaya göre çok daha pratiktir. Daha fazla kontrole sahip olursunuz ve aynı zamanda şarkı ayrıntılarını daha kolay görebilirsiniz. Fotoğraf ekleme gibi düzenlemeleri ise rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Mobilde Spotify Çalma Listesi Oluşturma

Mobilde Spotify Çalma Listesi Oluşturma

Mobil uygulama üzerinden Spotify playlist nasıl yapılır? Masaüstü uygulamasına göre ekran biraz daha küçük olduğundan yön bulma konusunda biraz zorlanabilirsiniz. Ayrıca, ücretsiz versiyonu kullanırsanız çalma listenizde sadece “Karıştır” seçeneğini kullanabilirsiniz.

 • Spotify mobil uygulamasını açıp üyeliğinizle giriş yapın. Üyeliğiniz ücretsiz olsa bile çalma listesi oluşturabilirsiniz ama bazı özellikler sınırlıdır.
 • Uygulamayı açtıktan sonra sağ alt kısımda yer alan “Kitaplığın” seçeneğine dokunun. Kitaplığın kısmı açıldıktan sonra sağ üst kısımdaki seçeneklere göz atın.
 • Arama özelliğinin hemen yanında yer alan “artı (+)” sembolüne dokunun. Daha sonra çalma listesini oluşturmaya başlayabilirsiniz.
 • Arama özelliğini kullanarak yeni şarkılar keşfedebilirsiniz. Spotify çalma listesine şarkı eklemek için şarkı menüsündeki seçeneklere göz atabilirsiniz.

Mobil uygulamada Spotify çalma listesi oluşturmak biraz kolay gibi gözükebilir. Ancak şarkının tüm detaylarını tek bir pencerede görebilmek için geniş bir ekrana ihtiyacınız olacaktır. Dolayısıyla bilgisayarda bir çalma listesi oluşturmak daha pratiktir.

Dikkat Çekici Spotify Playlist Nasıl Yapılır?

Spotify’da dikkat çekici bir playlist oluşturmak istiyorsanız platformun tüm özelliklerinden yararlanmalısınız. Sadece arkadaşlarınızla kullanabileceğiniz bir çalma listesi için ekstra optimizasyona gerek yoktur. Ancak bulunabilir çalma listesi için optimizasyon gereklidir.

 • Spotify arama sonuçlarında çalma listenizin ön planda olmasını isteyebilirsiniz. Bir Spotify ortak çalma listesi oluşturduğunuzda onu sürekli güncel tutmalısınız.
 • Çalma listenizin mutlaka uygun bir başlığa ve açıklamaya sahip olması gerekir. Arama sonuçlarında bulunabilmek için açıklama kısmına aranan kelimeleri eklemelisiniz.
 • Uygun bir kapak görseli her şeyden önemlidir. Spotify kullanıcıları her zaman fotoğrafa bakarlar ve sonra açıklamayı okurlar. Bu sebeple dikkat çekici bir görsel gereklidir.
 • Çalma listenizi daha fazla kişiye ulaştırmak istiyorsanız sosyal medyada paylaşım yapmalısınız. Instagram ve TikTok bu tür paylaşımlar için epey idealdirler.
 • Spotify kullanıcılarını belirli bir eylemi yerine getirme konusunda teşvik etmelisiniz. Listenin beğenilmesi ve paylaşılması onun başarısı için oldukça değerlidir.
 • Çalma listenizin gösterdiği performansı yakından takip etmelisiniz. Çalma listesinin uzunluğu gibi faktörleri daima göz önünde bulundurmalısınız.

Spotify başkasının çalma listesine şarkı eklemenize izin verir. Ancak bunun için ilgili çalma listesine katkıda bulunma daveti almış olmalısınız. Çalma listesi oluşturan diğer kullanıcılarla iletişime geçip ortak çalışmalar yapabilir ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Spotify Ortak Çalma Listesi Nedir

Spotify Ortak Çalma Listesi Nedir?

Spotify pek çok farklı özelliğe sahiptir. Bunlardan birisi ortak çalma listesidir. Spotify ortak çalma listesi sayesinde diğer kullanıcılarla birlikte hareket edebilirsiniz. Bir başka ifadeyle dilediğiniz herhangi bir Spotify kullanıcısını çalma listenize davet edebilirsiniz.

Davet edilen kullanıcılara Spotify başkasının çalma listesine şarkı ekleme imkanı tanır. Çalma listenizin kontrolünü onlarla paylaşmış olursunuz. Sonrasında ilgili çalma listesini çok daha hızlı bir şekilde genişletebilir ve güncel kalmasını sağlayabilirsiniz.

Spotify Ortak Çalma Listesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Spotify ortak çalma listesi yapma nispeten yeni sayılabilecek özelliklerden biridir. Arkadaşlarınızla bir çalma listesini büyütmek ve geliştirmek için idealdir. Çalma listelerini oluşturmak ve yönetmek çok basit olduğundan size herhangi bir zorluk çıkartmazlar.

 • Çalma listesinin sahibi olmak onun üzerinde tam kontrol elde etmeniz anlamına gelir. Ortak çalmaya açma Spotify kapsamında geçerlidir. Ancak bir listeden bir kişiyi dilediğiniz zaman kaldırabilir ve yeni bir kişi ekleyebilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz çalma listesini herkese açık yapabilirsiniz. Ortak çalmaya açma Spotify’a sonradan eklenen bir özelliktir. Bununla birlikte ortak çalma listeleri daima herkese açık olurlar. Listeyi gizli yapmak için ayarları tekrar düzenlemeniz gerekir.
 • Spotify ortak çalma listesi yapmak istiyorsanız ilgili çalma listesinin sahibi olmanız gerekir. Eğer çalma listesinin sahibi değilseniz başkalarını katkı sağlaması için davet edemezsiniz. Ayrıca davet edildiğiniz listelerde yetki veremezsiniz.
 • Spotify playlist’e şarkı eklemek çok basit bir işlemdir. Ortak çalma listesine şarkı eklendiğinde ise ekleyen kişinin bilgileri çalma listesi sahibine görünür olur. Böylece bir şarkının ne zaman kim tarafından eklendiği takip edilebilir.
 • Daha önce oluşturduğunuz bir çalma listesini ortak çalma listesine dönüştürebilirsiniz. Böylece arkadaşlarınız Spotify playlist’e şarkı ekleme yapabilirler. Herhangi bir zorluk çekmeden onu düzenlemeye ve genişletmeye devam edebilirler.
 • Spotify ortak çalma listesine sahip olduğunuzda başlığı ve kapak resmini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ancak başka birini davet ettiğinizde onun tek yetkisi Spotify çalma listesine şarkı eklemek veya listeden şarkı kaldırmak olur.

Spotify tarafından konulan çalma listesi kurallarını anladıktan sonra bir ortak çalma listesi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Spotify başkasının çalma listesine şarkı eklemeyi ortak çalma listeleriyle mümkün hale getirir. Aradığınız buysa hemen bir çalma listesi oluşturabilirsiniz.

Spotify Ortak Çalma Listesi Nasıl Oluşturulur?

Spotify ortak çalma listesi yapma birçok koşulda en iyi fikirlerden biridir. Müzik festivali için bir şarkı listesi oluştururken arkadaşlarınızın yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Müzik paylaşımı yapmak ve daha yeni keşiflerde bulunmak için Spotify çalma listelerini kullanabilirsiniz.

 • Spotify uygulamasını açtıktan sonra “Kitaplığın” kısmına giriş yapmalı ve bir çalma listesi oluşturmalısınız. Çalma listesi oluşturduktan sonra insanları davet edebilirsiniz.
 • Ancak herhangi bir davet göndermeden önce çalma listenize bir isim vermeli, açıklama eklemeli ve isterseniz bir kapak fotoğrafı yüklemelisiniz.
 • Spotify çalma listesi oluşturma işlemini tamamladıktan sonra çalma listesindeki “üç nokta (…)” işaretine tıklamalı ve tüm ayar seçeneklerine ulaşmalısınız.
 • Burada “Katkıda bulunmaya davet et” isimli bir seçenek göreceksiniz. Bu seçeneğe dokunmalı ve Spotify’ın size verdiği özel bağlantıyı arkadaşlarınızla paylaşmalısınız.

Masaüstünde yine benzer adımları takip etmeniz gerekir. Ancak Spotify Web Player üzerinden katkıda bulunma daveti gönderemezsiniz. Bu sebeple Spotify playlist nasıl yapılır sorusunu yanıtlayacak tüm adımlar mobil ve masaüstü uygulamalarda geçerlidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir