Yasin Ekmekci: Çocuklarda İnce Motor Gelişimi Nasıl Geliştirilir
Başlıklar,  Nasıl Yapılır ?

Çocuklarda İnce Motor Gelişimi Nasıl Geliştirilir

Çocukların eğitim hayatına başlamadan önce ince ve kaba motor gelişimlerinin artırılmasına yardımcı olmak gerekebilir. İki elini de aktif olarak kullanmaya başlamaları el ve parmak kaslarını etkinliklerle geliştirmeleri ile mümkün olabilir. Belli yaşlar için belli davranışları kendiliğinden kazanmaları gerekmesine rağmen bazı durumlarda destek almakta gerekebilir.

Motor Gelişimi Ne Zaman Kazanılmaya Başlanır

Bebekliğin ilk zamanlarından itibaren yavaş yavaş kazanılmaya başlayan becerilerdir. Her yaş grubu ve dönemine bağlı olarak bu motor gelişimi ile ilgili farklı kazanımlardan bahsetmek yerinde olacaktır.

Yasin Ekmekci: Çocuklarda İnce Motor Gelişimi Nasıl Geliştirilir

İnce Motor Becerileri Ne Anlama Gelir

Genellikle küçük kas gruplarının daha rahat bir şekilde kullanılması ile alakalı bir durumdur. Örneğin fermuar açmak, düğmeleri ilikleme veya ipliğe düğüm atma hatta kalem tutarak yazı yazma işlemi ince motor becerileri ile doğrudan alakalıdır.

Önce bebeklikten itibaren yürüme gibi koşma gibi kaba motor becerileri gelişmeye başlar. İlerleyen dönemlerde ince motor gelişimleri de kendiliğinden gelişecektir. Bir takım desteklerle ince motor gelişimini desteklemeniz de mümkün olabilir.

Okul Öncesi Çalışmaları

Okulda kalem ile yapılan çalışmalar ince motor gelişimi ile alakalı olduğu için okul öncesinde kalem tutma ile ilgili çalışmalar yapılabilir. Aynı şekilde pastel boya ile yapılacak boyama çalışmaları da ince motor gelişimi açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Son dönemlerde gıda boyası ile üretilen pastel boyalarda satılmaktadır. Çocuklar istemsizce boyaları ağzına götürmeleri durumunda herhangi bir sağlık açısından sorun teşkil etmeyen bu boyalardan da destek alabilirsiniz. Zaman içerisinde farklı ürünler geliştirildiği için takipte kalmakta fayda var.

Yasin Ekmekci: Çocuklarda İnce Motor Gelişimi Nasıl Geliştirilir

Oyun Hamuru Etkinlikleri

Özellikle çocuklar için oyun hamuru etkinliklerinin son derece büyük bir önemi bulunmaktadır. Birbirine yapıştırılması ve bir takım şekillerin ortaya çıkarılması gibi işlemlerde oyun hamuru etkinliklerinden destek alabilirsiniz.

Son dönemlerde aktivite amacıyla kullanılan oyun hamurlarının kendi destek materyalleri de bu konuda size destek olabilir. Birbirine karışan oyun hamurları yada çeşitli aktiviteler için kullanılacak oyun hamurları ince motor gelişiminin başlangıcında son derece yerinde bir çalışma olacaktır.

Koparma İşlemi

Kağıt yada özel olarak tasarlanan kopup tekrar birleştirilebilen oyuncaklarda iyi bir yardımcı olabilir. Özellikle parmak uçları ile tutup koparması için genişçe bir kağıt verebilirsiniz. Tabi ki bu işlemleri yaparken tek başına olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Bazı oyuncaklar özellikle ince motor gelişimi açısından da son derece yerinde bir seçenek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir