Instagram Erişim Problemi
Başlıklar,  Sosyal Medya

Facebook, Instagram ve YouTube’a Neden Erişilemiyor?

Dünyanın en yaygın olarak kullanılan dijital medya platformları Facebook, Instagram ve YouTube’a bir süredir kullanıcılar erişmekte zorluk yaşıyor. Platformların ana sayfaları yenilenmez ya da çok geç yenilenirken WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamalarında ise mesajlar geç gidip geliyor. Facebook, Instagram, YouTube, Twitter ve WhatsApp gibi uygulamalara gelen erişim engeli ne zaman düzelecek? İşte tüm ayrıntılar…

Her biri Türkiye’de milyonlarca kullanıcı tarafından aktif halde kullanılmaya devam eden Facebook, Instagram, YouTube ve Twitter, dün gece saatlerinden itibaren ülkemizde büyük bir bağlantı sorunu ile karşı karşıya. WhatsApp’ta ise gerçek dışı bilgilerin aktarılmasının önüne geçilmesi adına fotoğraf ve video paylaşımı kısıtlanmış gibi görünüyor.

Instagram ve Diğer Sosyal Ağlar Çöktü Mü?

Ortaya çıkan bu bağlantı problemini, siber güvenlik ve internet yönetimini izleyen sivil toplum kuruluşu NetBlocks teyit etti. Bu bilgiler doğrultusunda NetBlocks, ülkemizde Facebook, Facebook Messenger, WhatsApp, Instagram, Twitter ve YouTube gibi büyük web sitelerinin erişim engeline takıldığını belirtti. Bu erişim sorununun dün akşam saatlerinde İdlib’te yaşanan hain saldırı ile ilgili olabileceği düşünülüyor.

Dün haberini aldığımız İdlib bölgesinde yaşanan hain saldırıdan ötürü, yoğunluk sebebi ile yaşadığımız erişim problemleri, vatandaşlarımızın yaygın iletişim ağlarına ulaşmasının önüne geçiyor. Ayrıca bir ihtimal olarak, sosyal medya üzerinden yapılan provokatif mesajların ve yanlış bilgilerin resmi bir açıklama yapılmadan önüne geçmek amacı ile de erişim engeli getirilmiş olabileceği konuşuluyor.

Dün Akşam İdlib’te Neler Yaşandı?

Suriye’nin kuzeybatısında bulunan ve bizim de sınır komşumuz olan İdlib bölgesinde rejim güçleri, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) askerlerine hain bir hava saldırısı gerçekleştirdi. Bunun sonucunda açıklanan resmi bilgilere baktığımızda, 33 askerimizin şehit düştüğü bilgisi paylaşıldı. Yaralı askerlerimizin ise tedavilerinin devam etmekte olduğu öğrenildi.

Bu konuya dair açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, sosyal medya ağları ile ilgili uyarı niteliğinde şu ifadelerde bulundu:

Millet olarak çok kritik anlar yaşıyor, yüreğimizi yakan haberler alıyoruz.

Sosyal ağlar üzerinden yayılmaya çalışılan yalan haberlere karşı dikkatli olmamız ve sadece resmî açıklamalara itibar etmemiz son derece önemli. Aziz Milletimizi yanıltmaya yönelik haber ya da paylaşım yapan kişilerle ilgili tespitler Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’miz tarafından başlatıldı.

Yapılan tespitler adli merciler ile paylaşılarak yasal süreç başlatıldı. Gerçek hayatta suç olan her davranışın sanal ortamda da suç olduğunu unutmamamız gerekiyor.

Rabbim, Kahraman Ordumuzun yardımcısı olsun.

Sosyal medya platformlarının daha ne kadar süre kısıtlı kalacağı bilinmiyor ancak konu ile alakalı gelişmeler oldukça sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Fakirhane ailesi olarak tüm askerlerimize Allah’tan rahmet ve yaralı askerlerimize ise acil şifalar temenni ediyoruz. Başka askerlerimizin aileleri olmak üzere tüm Türkiye’ye başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir