Yasin Ekmekci: Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir
Yaşam/Hobi,  Nasıl Yapılır ?

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir

Çok küçük değişiklikler yaparak diyet yapmadan kilo vermek mümkün olabilir. Bunun için basit adımlar atmak, dikkat etmek ve ona göre bir plan ayarlamak yeterli olacaktır. Tüm bu yapılacakları sizin için sıraladık.

Yasin Ekmekci: Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir

Liste Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle kendinize bir kilo belirleyin. O size motivasyon sağlayacaktır. Kilonuzun aralıklarla artabileceği yada sabit kalacağını unutmayın. Hergün tartılmayı ihmal etmeyin. Tartılmanızı sabah uyandıktan ve tuvaletten çıktıktan sonraya ayarlamaya çalışın. Sonrasında ise durumunuza göre bir liste hazırlayın. Yemek saatiniz, iş saatiniz, imkanlarınıza göre bir liste hazırlayın.

Ne Yiyeceksiniz?

Güne sevdiğiniz yemeklerle başlayın. Kahvaltıyı ihmal etmeyin ama abartmayın. Mutlaka, az tüketin ve sıklığı konusunda kendinize baskı yapmayın. Kendinizi diyet psikolojisine sokarsanız erken sıkılabilirsiniz.

Yasin Ekmekci: Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir

Çoğunlukla, kendinizi zorlarsanız hem boşuna acı çekmiş, hem aç kalmış hem de kilo vermeyi başaramamış olabilirsiniz. Bu sebeple tüketeceğiniz gıdaları önceden belirlemeli ve yiyeceğiniz gıdaları hazırlamalısınız.

Ufak bir öneri: imkanınız varsa ve seviyorsanız güne besleyici bir çorba ile başlayabilirsiniz. 

Ne Kadar Yiyeceksiniz?

Yemeğinizi hızlı hızlı yemeyi unutun!

Bir zamanlayıcı ayarlayarak yemeğiniz için kendinize 20 dakika süre verin ve bol bol çiğneyin. Bu süre dolduğunda daha fazla yemek yemek için sofrada kalmayın. Hem kilo vermeniz hızlanır hem de doyduğunuzu hissedersiniz.

Ayrıca yapılan araştırmalar, yemeğini uzun çiğnemeyi alışkanlık haline getiren kişilerin sofradan daha mutlu ayrıldığını gözler önüne sermektedir.

Uykunuzu Ayarlayın

Nasıl ki, yemek yeme alışkanlığınızı belli bir zaman aralığına göre ayarlayacaksanız aynı durumu uyku alışkanlığı haline de getirebilirsiniz. Belli sürelerde uyumalı belli sürelerde uyanık kalmalısınız. Bu da yemek saatlerinizin bir rutin halinde devam etmesini kolaylaştırır.

Meyve – Sebze – Tahıl Tüketimi

Yağlı gıdalar, abur cuburlar, et tüketimi sınırlandırılmalıdır. Bunların yerine sofranızda meyve ve sebze tüketimine ağırlık verin. Mümkünse bunları yemeklerden önce tüketin. Bu sayede midenizde daha az bekleyecek olan bu gıdalar daha kısa süre içerisinde tüketilir.

Bir diğer önemli konu ise ekmeğin azaltılmasıdır. Elbette ki, bir anda bırakmak sizi bunalıma sokacak olsa da ulaşılabilir ve zamana yayılabilir bir hedef dahilinde hareket ederseniz daha rahat edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir