Efrahim: Geçmiş Dönemlerde Yapılan Garip Meslekler
Tuhaf

Geçmiş Dönemlerde Yapılan Garip Meslekler

İnsanoğlu dünyada yaşam savaşı vermek, temel ihtiyaçlarını karşılamak için pek çok mesleğe başvurmuştur. Günümüz mesleklerinden bambaşka olan garip meslekler vardı. Dönemin şartlarına uygun olarak gelişen bu meslekler günümüze kadar ulaşamamış durumda. Çünkü hayatımıza giren teknoloji ile çözüm üretmek artık çok basit hale geldi. Ve bu nedenle şimdi listeleyeceğimiz meslekler yok olmuş durumda. Bu meslekleri edinmek istemeyeceğinizi ve hatta iyi ki de günümüzde var olmadığı için şükredeceksiniz. Şimdi gelin bir göz atalım.

  1. Oldukça saygıdeğer olarak görülen tuvalet uşakları vardı. Dönemin İngiltere kralının tuvaletini yapmasına yardım ediyorlardı. Böyle bir görevi üstlenmek istemezdiniz herhalde. Fakat o dönemlerde saygıdeğer bir makama sahip oldukları için sarayda hatırı sayılır insanlardı. Kraliyet tarafından sevilen tiplerdi. Görevleri ise tahmin edeceğiniz gibi kral için lazımlık, havlu taşımak. Ayrıca kralın bağırsak hareketlerini takip eder ve yeme içme kontrolünü sağlarlardı.
  2. Belki de en korkuncu olan ceset hırsızlığı mesleği. Bu meslek sahibi insanların görevi, cesetleri gömüldükleri yerlerden çıkartmak. Bu çıkardığı cesetleri ise tıp okullarına satmak. 19. Yüzyılında seri katiller meydana çıkmaya başlamış birçok cinayet işlenmiş. Bu cinayetlerin işlenmesinin sebeplerinden biri de ceset satıp para kazanmak.
  3. Belki tiksindirici gelebilir ama bir diğer meslek ise fare yakalayıcılığı. Günümüzdeki koşullar o dönemde olmadığı için bu işi maalesef insanlar yapıyordu. Hastalık taşıyan kemirgenleri yakalamak onların göreviydi.
  4. Günümüzden bakınca komik gelen meslek ise Simyacılık. Komik gelmesinin sebebi ise simyacıların doğada var olan nesneleri altına çevirmek istemeleri. Keşke böyle bir şey olsaydı dediğimiz bu meslek günümüze kadar ulaşamadı fakat Orta Çağ’dan bu yana kimya biliminin doğuşuna sebep oldu.
  5. Bowling oynamayı hepimiz severiz fakat o labutları tek tek elimizle yerleştirmek zor olmalı. Bir zamanlar lahut yerleştiriciliği mesleği varmış. İmkanların kısıtlı olduğu o dönemlerde ihtiyaç duyduğumuz şey bir meslek olarak görülmekte. Mekanik sistemlerin geliştirilmesi ile bu meslek yok olmuş.
  6. Uygulanması en basit ve keyif veren mesleklerden biri de okuyuculuk. Fabrika ya da başka kalabalık ekiplerce çalışan insanların işten sıkılmaması ve daha verimli iş çıkarmaları için okuyucular onlar için dergi, kitap veya gazete okurmuş.
  7. Günümüzde gurme olarak geçen meslek eskiden çeşniciler olarak geçiyor. Yemek yemeyi herkes sever. İşte bu meslek sahibi insanlar bütün gün yemek yemek ve yedikleri yemeğin lezzetini ölçmekten sorumluydu. Harika bir iş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir