Efrahim: Bizleri Çocukluğumuza Geri Götürecek 4 Oyun
Yaşam/Hobi

Bizleri Çocukluğumuza Geri Götürecek 4 Oyun

  • SÜPER MARİO

Süper Mario 1985 yılında piyasaya sürülmüş olmasına rağmen popülerliğini hiçbir şekilde kaybetmemiştir ki özelliklede atarilerimizin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Mario’nun kırmızı olmasının nedeni zamane oyunların grafiklerinde haliyle düşük çözünürlük ve renk derinliği olduğundan karakterin arka plan ile iyi bir kontrast sağlamasıymış. Diğer olay ise Mario’nun şapka takmasının bir diğer nedeni ise çizerin saçla uğraşmamak için şapka uygulanmıştır. Mario’nun yaratıcısı baş karakterin ikicisini yapma fikrini ortaya atarak Mario’nun kardeşi olarak Luigi’yi yaratırlar. Oyunda kıyafetlerinin renklerinin farklı olasından dolayı rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Oyunun önemli noktalarından biri olan ‘’mantar’’ gerçekten de var olan bir mantar türüdür. Mantarı yediğinizde büyümektesinizdir. Bunları yazarken bile fazlasıyla heyecanlanıp tekrardan oynama isteği geldi.

  • Pac – Man

80’li yıllarda hayatımıza girmeyi başaran Pac-Man hala bu zamanlarda bile popülerliğine devam ettirmektedir. Pac-Man’in yaratıcısı Toru Iwatani hem kadınları hem de çocuklu aileleri atari salonlarına çekmek amacıyla Pac-man’i yarattı. Oyunda yer alan her hayaletin birer adı var bunlar ise; kırmızı hayaletin adı Blinky bıkıp usanmadan Pac-Man’i kovalıyor. Pembe hayalet Pinky ve mavi hayalet Inky kendilerini Pac-Man’e 32 piksellik bir mesafede konumlandırıyorlar. Turuncu hayalet Clyde ise tamamen serbest takılıyor. Unutmadan şunu da belirtelim Pac-Man’in bir de sevgilisi var adı da Ms. Pac-Man. Tam anlamıyla kız oyuncuların ilgisi çekmek için uygulanan bu karakter üstelik tarihteki ilk kadın karakteri olmuştur.

Efrahim: Bizleri Çocukluğumuza Geri Götürecek 4 Oyun
  • Tetris

90’lı yıllarda tasarlanan tetris Rus bilgisayar mühendisi olan Aleksev Pajitnov tarafından keşfedilip zekanın gelişmesine yönelik tasarlanan bir oyundur. Tetris, oyuna ait olan oyun aletleri ile hayatımıza girmiştir üstelik bilgisayar ile de oynanabilir bir hal almıştır. Tetris düzenli ve dikkatli şekilde oynandığı takdirde düşünme gücünü arttırırken, beyinde yer alan gri maddeyi de geliştirdiği ön görülmüştür. Oyunda devamlı olarak yukarıdan düşen blokların hiçbir şekilde boşluk kalmadan doldurulmasını sağlamaktır. Yukarıdan düşen bloklar dört parçadan oluşmaktadır ve benzedikleri harflere göre de adlandırılırlar. Bu harfler;  I, J, L, O, S, T ve Z’dir.

  • Mayın Tarlası

Oyun 80’li yılların sonunda doğru piyasaya sürdürülmüştür. Mayın Tarlasının çok eğlenceli ve basit olmasına rağmen bir çok kullanıcı oyunun nasıl oynandığını bilmiyor. Mayın Tarlasında karelere bölünmüş alanda belirli sayıda saklanmış mayınları bulup işaretlemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir