FakirYazar: İnsan Beynin Yapısı Ve Kıvrımları
Sanat

İnsan Beynin Yapısı Ve Kıvrımları

İnsan vücudunun en gizemli yeri hiç kuşkusuz beynimizdir. Beyin kıvrımlardan oluşan yapısı ile araştırmacıların en çok ilgisini çeken organdır. Beyin hakkında sorulan en temel sorulardan birisi beynin yapısıdır. Beyin neden kıvrımlıdır. İnsan beyni katmanlardan meydana gelir. En üst bölümde beyin kabuğu yer alır. Beynin kıvrımlı görülmesinin nedeni beyin kabuğudur. Beyin kabuğu olmasaydı beyin çok geniş alan kaplardı. Beynin küçük bir hale gelmesi için sıkıştırılması gerekir.

  • Beyin Kıvrımları Her İnsanda Aynı Mıdır?

Beyin kıvrımları insanların anatomik yapıları yüzünden ortaya çıkmıştır. Aksi halde kafa çok büyük olurdu. Kafanın büyük olması dengeli hareket etmeyi engellerdi. Beyin kıvrımları insanların tümünde aynı değildir. Beyin kıvrımları aynı görünmesine karşın bilimsel olarak incelendiğinde her insanda aynı olmadığı ortaya çıkmıştır.

  • Beyin Kıvrımsız Olur Mu?

İnsan vücudunda kıvrımsız beyin normal şartlar altında bulunmaz. Sağlıklı insanların beyin yapıları kıvrımlı şekildedir.  Ülkemizde düz beyin şeklinde anılan hastalıkta, kişilerin embriyo dönemlerindeki gelişim bozukluklarından ötürü beyin kıvrımsız olabilir. Beyinlerin kıvrımlarının olmaması durumunda cerrahi müdahale ya da ilaç tedavisi ile kıvrımlı hale getirilemez. Tıptaki gelişmeler oldukça ileri seviyelere gelmesine karşın bu hastalık ile alakalı olarak kesin tedavi yöntemleri henüz bulunmamıştır.

18 Yıllık internet ve bilgisayar deneyimim ile fakirhane'yi oluşturdum ve umarım bu heyecanlı internet web ortamını güzel yerlere getirebilirim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir