Fakirhane

Neden Erkeklere İpek ve Altın Haramdır

15.11.2019
411
Neden Erkeklere İpek ve Altın Haramdır

Erkeklerin neden ipek ve altın kullanması haramdır, bunu hiç düşündünüz mü?

Dinimiz İslam dini, güzel ahlakta olduğu gibi giyim ve kuşam konusunda da önemli kurallar getirmiştir. Haramlardan uzak kalmak için,  kadın ve erkekler giymesi haram olan şeyleri bilmesi gerekir. İslam dininde erkeklerin giyimi kadınlara göre daha serbesttir. Erkeklerin de kullanması haram kılınan kumaşlar ve ziynetler bulunur. Altın ve ipek erkeklere haram kılınmıştır. Bu durumun nedenleri arasında İslam dini gösteriş ve süse karşı olup sadelik ve temizliği esas almıştır.

  • Erkeğin Altın ve İpek Kullanması Hakkında Hadisler

Peygamber efendimiz giyinmek konusunda insanlara pek çok tavsiyede bulunmuştur. “Hayatta sadelik imandandır.” diyen efendimiz bu hadisi ile giyim kuşamın süslü olmaması gerektiğini vurgulamıştır.  Peygamber efendimiz bir eline altın bir eline de ipek bir kumaş alarak “Şu iki şey ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helaldir.” şeklinde buyurmuştur.  Altın yasağın gelmesinden sonra bir sahabenin parmağında altın yüzük görerek “Sizden biriniz ateşten bir kor alıyor da, onu eline koyuyor.”  Şeklinde açıklama yapmıştır.  Erkeklerin ipek ve altın kullanması İslam dininde yasaklanmıştır.

  • Kadınlar Altın ve İpek Kullanabilir Mi?

Erkeklerin ipek ve altın kullanması İslam dininde yasaklanmıştır. Kadınlara ise bu eşyaları kullanmak yasak edilmemiştir.  Kadınlar, ziynetlerini kendilerine helal olmayan erkeklerden saklamak zorundadır.  Müslüman olmayan kadınlara karşı da ziynetlerin saklanması gerekir.  Kadınlar gerçekten ihtiyaç sahipleri ile karşılaştıklarında onlarla ziynetlerini paylaşmalıdır. Böyle hareket edenler ahrette mükâfatını alacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.