Coca-Cola
Tuhaf

Coca-Cola Hakkında En Çok Sorulan 5 Gerçek

Dünyaca ünlü kola firması Coca-Cola, 1886 yılından bu yana benzersiz tadı sayesinde dünyanın dört bir yanı tarafından büyük beğeni kazandı. Günümüzde artık kola içeceği ile özdeşleştirilmiş bir marka olan Coca Cola, rakiplerine oranla benzersiz bir tat ve marka imajı ile başarısını katlayarak büyümeye devam ediyor. İşte Coca-Cola’yla ilgili en çok merak edilen sorular ve bu soruların cevapları…

5. Coca-Cola’yı kim ve ne zaman icat etti?

Coca-Cola mucidi kimdir?

Coca-Cola’nın mucidi John S. Pemberton adında bir kimyager ve eczacı idi. Pemberton morfin bağımlısı bir adamdı ve döneminde yasaklı olmasına rağmen uyuşturucu bulmaya çalışıyordu. Bunun için Pemberton kendi imkanları ile kokain özlü bir şarap yapmaya karar verdi. Yaptığı formül çok beğenildi, fakat yasalar gereği içinden alkol ve diğer zararlı maddeleri çıkarması gerekiyordu. Nihayetinde Pemberton karbonatlı su ile karıştırdığı özel bir formüle sahip olan alkolsüz bir şurup tasarladı.

4. Coca-Cola eskiden eczanelerde mi satılıyordu?

Coca-Cola eski reklamları

Coca-Cola’nın ilk çıktığı dönem aynı zamanda bir eczane işletmecisi olan Pemberton, bardağı 5 cent karşılığında kola satıyordu. Uzun yıllar boyunca bu böyle devam etti, ancak bir noktadan sonra Coca Cola’nın tam anlamıyla bir marka haline gelmesi için şişeleme yöntemine geçildi. 1894 yılında ilk defa kolalar şişelenmeye başladı ve tabii ki de bu sayede daha fazla insana ulaştı.

3. Coca-Cola logosu nasıl ortaya çıktı?

Coca-Cola logosu nasıl ortaya çıktı?

John S. Pemberton’ın ortağı ve aynı zamanda muhasebecisi olan Frank Robinson, Coca-Cola’nın ismini buldu. Bu ismin halk arasında kolayca telaffuz edilebileceğini öne sürdü ve kendi el yazısıyla bir Coca Cola logosu yarattı. Robinson’ın yarattığı logo, şu anda Coca-Cola’nın halen daha kullanmaya devam ettiği klasikleşmiş logonun aynısıdır.

2. Coca Cola’nın renkleri neden kırmızı ve beyazdır?

Coca Cola’nın renkleri neden kırmızı ve beyazdır?

Bu sorunun kesin bir açıklaması olmamakla birlikte kırmız ve beyaz renkleri sayesinde özellikle de gençlerin üzerinde büyük bir etki yaratmak istendiği düşünülmektedir. Bilindiği üzere kırmızı rengi raflarda hemen dikkat çekmesi ve iştah açması ile bilinir, beyaz ise saflığı ve asaleti temsil etmektedir. Dolayısıyla Coca-Cola’nın renkleri 1886’dan bu yana hiçbir değişikliğe uğramamıştır.

1. Coca-Cola’nın formülü nerede saklanıyor?

Coca-Cola’nın formülü nerede saklanıyor?

Tüm zamanların en çok merak edilen sırlarından bir tanesi olan Coca-Cola formülü günümüzde dahi tam olarak bilinmemektedir. Coca Cola şirketi bu formülü iyi bir şekilde saklaması için 1925 yılında SunTrust Bankası kasasında özel bir yer kiralamış ve yıllık 48.3 milyon dolar muhafaza bedeli ödemeye başlamıştı. Ancak 2011 yılında Coca-Cola Dünyası adlı bir müze açıldı ve şirket formülü bu müzeye getirdi. Müze şu anda Georgia eyaletinde, Atlanta’da ziyaretçileri ağırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir