Efrahim: Tanıdıkları sahte sanma durumu: Capgras Sendromu
Tuhaf

Tanıdıkları sahte sanma durumu: Capgras Sendromu

Psikolojik hastalıklar gün geçtikçe artış göstermekte. Daha önce duymadığımız, kulağa yabancı gelen birçok psiko-somatik rahatsızlık mevcut. Her ne kadar nedenleri tam olarak kesin olarak bilinmese de tedavi yöntemleri araştırılmakta. Capgras sendromu da tam olarak böyle bir durum. Genel olarak neymiş bir bakalım.

En kısa haliyle tanımlarsak, kişinin çevresindeki insanların bir sahtekar olduğu sanrısına kapılarak onların sahte kişilikler olduğunu zannetme durumudur.

Bu sendrom nadir görülen bir rahatsızlık. Genel olarak erkeklerden çok kadınlarda daha sık görülür. Bunun nedeni de tam olarak bilinememekte.

Fransız psikiyatr Joseph Capgras tarafından 1923 yılında keşfedilmiş.

Bir kadının, mirasına sahip olmak amacıyla önce eşinin ve sonra da kızının yerini alan sahtekarlardan söz etmesi ile bu vaka incelenmiş ve bu sendromun varlığı ortaya çıkmış.

Bu sendromun oluşumunda kişiler yabancılık hissi ve güven problemleri yaşamakta.

Her şeyin garip görünmeye başlaması, bazen çevresindeki hiçbir şeyin gerçek olmadığı duygusu, çevresindeki her şeyin yapay olması ve herkesin bir rol içinde olması.

Büyük bir güven sarsılması yaşayan bu hastaların yakınları da oldukça zorlu bir süreç geçirdiklerinden eminim. En yakınının seni başka bir kişi zannetmesi ve senden uzaklaşması hayli üzücü bir durum.

Kesinlikle böyle bir durumla karşılaştığınız vakit acilen bir psikiyatr ile görüşmenizde fayda olacaktır.

Peki neden oluşuyor bu sendrom?

Cevabı tam olarak net bir şekilde söylenemiyor fakat beyin kanaması ya da felç gibi durumların sebep olabileceği düşünülüyor. Bu hastalıkların ardından bazı kişilerde bu sendromun oluşma ihtimali bulunmakta.

Ayrıca sendromun en ilginç özelliklerinden biri, kişilerin nesnelerden de şüphe duyması. Herhangi bir yerde evlerinde ya da dışarıda bulunan nesnelerin içinde dinleme cihazı olduğundan şüphe duyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir