Efrahim: Mizahı Sanatıyla Birleştiren Alman Sanatçı, Modern Toplumların Sorunlarını Ele Alıyor!
Mizah

Mizahı Sanatıyla Birleştiren Alman Sanatçı, Modern Toplumların Sorunlarını Ele Alıyor!

Iconeo kullanıcı ismini alan Alman sanatçı Steffen Kraft, bazen ironik, tuhaf ve hatta ikiyüzlü olan bu yaşamın nasıl olabileceğini vurgulayan muhteşem sosyal tespitlerde bulunuyor.

Kraft’ın sanat eserlerinde görsel olarak bir çekicilik aşikar görünse de, aslında bundan fazlasını taşıyor. İllüstrasyonlarında yarattığı imgeler bütünü, Kraft’ı eşsiz bir eşsiz bir sanatçı yapmasının yanı sıra, günümüz tarihini çok iyi okuyup özetlediğini de gösteriyor. Hepimizin Kraft’tan öğreneceğimiz, ya da öğrendiğimiz bilgileri tazeleyeceğimiz çok fazla detay var.

Yabancı bir internet sitesinin Kraft ile yaptığı röportajda, “sanatın için ilham aldığı noktalar nedir?” sorusunu Kraft çok net ve keskin bir dille yanıtlamış.

“Bir yandan kalemim, bir taraftan da bir fincan kahve ya da çok alakasız bir biçimde tuvalet kağıdı gibi küçük detaylardan ilham alıyorum. Bu küçük nesneleri bir simge olarak kullanıyorum. Çünkü onları herkes tanıyor. Onları gördüğümüz zaman işlevlerini düşünmek zorunda değiliz. Ben de bu nesnelere farklı bir duruma sokmaya çalışarak beyin jimnastiğimi gerçekleştiriyorum. Bazen ortaya çıkan sonuç çok anlamlı olabiliyor, bazense anlamsız.”

“Öte yandan, iklim değişikliği, plastik atıklar veya sosyal davranışlar gibi daha büyük konulardan da ilham alıyorum. Bu karmaşık temaları basit ve şaşırtıcı hale getirmeye çalışıyorum,” diye açıklıyor Kraft.

“Müşteriler için de çalışmayı ve ürün satmak için yeni fikirler yaratmayı çok sevdim. Benim için önemli bir zamandı ama 8 yıl çalıştıktan sonra ajanstan ayrıldım. Hala grafik tasarım, logo tasarım ya da müşteriler için afiş tasarımı ile uğraşıyorum. Ancak kendi tarzımda ve daha sanatsal bir kaygı gözeterek yapıyorum bunu. Modaya uygun hareket ettiğim söylenemez.”

Eğer siz de Kraft’ı sevdiyseniz, onun diğer işlerine de şu adreslerden göz atabilirsiniz: Iconeo.de | Facebook | Instagram

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir