Joaquin Phoenix Joker Oscar 2020
Başlıklar

Joaquin Phoenix, Oscar Konuşmasında Doğal Kaynakları Değindi!

92. Akademi Ödülleri’nde 2019 yapımı Todd Phillips imzalı Joker filmindeki performansı sayesinde En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterilen Joaquin Phoenix, tahmin edildiği üzere ödüle sahip oldu. İlk defa bireysel olarak bir Oscar ödülü kazanan Phoenix, doğal kaynaklara dayalı önemli bir konuşma gerçekleştirdi.

Joaquin Phoenix, Joker Karakterine 2. Oscar Ödülünü Kazandırdı!

Joker karakterine hayat verdiği unutulmaz canlandırmasıyla akıllardan çıkmayan Joaquin Phoenix, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde ödüle layık görüldü. Bu ödül Phoenix’in ilk Oscar’ıydı ancak Joker karakteri, daha önce aynı kategoride bir ödüle daha ulaşmıştı. 2009 yılında Kara Şövalye filminde büyüleyici bir Joker yaratan Heath Ledger, ölümünden birkaç ay sonra gerçekleşen Oscar etkinliğinde bu ödülün kazananı seçilmişti.

1972 yılına dönersek, daha önce yine aynı karakter sayesinde ödül alan 2 farklı oyuncunun olduğunu görüyoruz. Marlon Brando, The Godfather filmiyle En İyi Aktör Oscar’ını kazanırken iki yıl sonra Robert De Niro, aynı karakterin (Vito Corleone) gençliğini canlandırmıştı. De Niro’nun unutulmaz oyunculuğu En İyi Yardımcı Aktör ödülüyle süslenmişti.

Joaquin Phoenix’in Oscar Töreninde Yaptığı Önemli Konuşması

Dünya prömiyerini 76. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştiren Joker, ayağının tozunu Altın Aslan ödülü ile atarak yarışma sezonuna hızlı ve iddialı bir giriş yapmıştı. Vizyona girdiği andan itibaren tüm festivallerin dikkatini çeken Joaquin Phoenix, Oscar için En İyi Aktör dalında favori gözüyle bakılıyordu. 10 Şubat sabahı açıklanan ödüllere göz attığımızda ise Phoenix’in hak ettiği ödüle sahip olduğunu gördük.

Efrahim: Joaquin Phoenix, Oscar Konuşmasında Doğal Kaynakları Değindi!

Ödülünü almak üzere sahneye çıkan Phoenix, öncelikle tanrıya duyduğu şükranını ifade ederek konuşmaya başladı ve yedinci sanat olarak tabir edilen sinemacının gücünü anlattı:

Bu sektördeki en büyük lütuf, sesimizi sessizler adına kullanma imkanı oldu. Her birimizin kolektif bir biçimde karşı karşıya olduğu rahatsız edici bazı konuları düşündüm. Zaman zaman farklı davaların savunuculuğunu yapıyor ya da yapmak zorunda hissedebiliyoruz. Ama ben ortak bir payda olduğunu görüyorum.

Cinsiyet eşitsizliği, ırkçılık, eşcinsel hakları, yerli halkların hakları, hayvan hakları ve adaletsizliğe karşı savaştan söz ediyoruz. Bir ülkenin, bir halkın, bir ırkın, bir cinsin, bir türün diğeri üzerine yaptırıma maruz kalmaksızın baskı ve zorbalık yapma, kullanma ve onu kontrol altına alma kuvvetine karşı bir mücadeleyi anlatıyoruz.

Efrahim: Joaquin Phoenix, Oscar Konuşmasında Doğal Kaynakları Değindi!

Daha önce Altın Küre Ödülleri’nde iklim değişikliği üzerine bir konuşma gerçekleştiren Phoenix, Oscar törenindeki konuşmasını benzer bir konuya ayırarak doğal kaynaklara karşı gerçekleştirilen tahribatlara değindi:

Doğal yaşamlardan çok uzaklaştığımızı düşünüyorum. Pek çok insan ben merkezci bir dünya görüşüne sahibiz, evrenin merkezinde kendimiz olduğumuza inanıyoruz. Tabiata gidip kendi kaynaklarımızı mahvediyoruz.

Feryatlarını duymamak imkansız bir hale gelmişken, bir ineği yapay olarak dölleyip yavrusunu çalma hakkını kendimizde görüyoruz. Sonra o ineğin yavrusu için ürettiği sütü alıp kahvelerimize ya da mısır gevreklerimize koyuyoruz.

Kişisel değişim fikri bize korkunç geliyor. Çünkü bunun için bir şeylerden feragat etmemiz, bir şeyler vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ancak çevreye fayda sağlayacak değişim sistemlerini bulup yaşama sokmamız mümkün.

Diğer konuşmacılara göre oldukça uzun bir süre sahnede kalan Phoenix, sözlerini kardeşi River Phoenix’in bir alıntısı ile bitirdi: “Sevgiyle yardıma koş, huzur peşinden gelecek.

Efrahim: Joaquin Phoenix, Oscar Konuşmasında Doğal Kaynakları Değindi!

Abisi gibi bir oyuncu olan River Phoenix, bu şarkı sözlerini 17 yaşındayken kaleme almıştı. River, henüz 23 yaşındayken 1993 yılında bir trafik kazası sonucu hayata gözlerini yummuştu.

2020 Oscar Ödül Töreni’nde ödül alan tüm yapımları görmek için aşağıdaki haberimize göz atabilirsiniz!

https://fakirhane.com/bong-joon-ho-imzali-parasite-en-iyi-film-oscarini-aldi/2020/2307/

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir