Efrahim: KitKat Japonya Origami’ye Uygun Plastik Ambalajlar Hazırlıyor!
Tuhaf

KitKat Japonya Origami’ye Uygun Plastik Ambalajlar Hazırlıyor!

Greenwashing diye bir kavramı daha önce duydunuz mu? Greenwashing aslında en yalın tabirle, doğa dostu görünerek göz boyamak anlamına gelmektedir. Yani mesela bir yiyecek firması, çıkardığı bir ürün için doğal yöntemler tercih etmiş, başka bir ürün için ise konvansiyonel gıdalar tercih etmişse bu açık bir şekilde göz boyamak anlamına gelmektedir. Bu yaptığı hareketle organik üretimi ve yeşil gıdaları kapitalizmin çatısı altında buluşturmaktadır.

Nestle firması da yıllar boyunca pek çok skandalın merkezinde bulunuyordu. Defalarca kez sosyal sorumluluktan uzak olduklarına ve etik standartların altında yer aldıklarına şahit olundu.

Ancak şirket son yaptığı hamlede iyi bir viral reklam fikri buldu ve üzerindeki kötü algıyı yok edebileceklerini gösterdi. Nestle Japonya firması kullandıkları parlak plastik ambalaj kağıtlarını daha çevre dostu kağıtlarla değiştirerek iyi bir greenwashing örneği gösterdi.

Aynı zamanda bu kağıtların çok güzel bir numarası da var! Bu yeni ambalajlar origami yapmaya oldukça elverişli. Yani çikolatanızı tükettikten sonra onu buruşturup çöpe atmak yerine eğlenceli origami tasarımları ile vaktinizi doldurabilirsiniz.

Greenpeace’nin plastik ile ilgili kampanyalarını sürdüren Kate Melges, Nestle’nin bu konularda geçmişte yaptıkları hatalar üzerine şunları dile getiriyor:

“Nestle, ömür boyu hayatta kalacak olan sonsuz miktarda atılabilir plastik üreterek doğada bir canavar yarattı!”

Dünyanın en büyük gıda şirketlerinden bir tanesi olan Nestle ise bu konuda kendine ve müşterilerine bir söz verdi. Çevre gruplarından gelen baskının neticesinde Nestle, 2025 yılına kadar tüm ürünlerinde geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir kağıtlar tercih edeceklerini açıkladılar.

Son olarak tekrar Nestle Japonya’nın çıkardığı yeni ürünlere değinelim. Bu ürün neden önemli? Çikolatası tüketildikten sonra origami yapılsın diye değil. Bu da var elbette işin içinde ama şirket yalnızca işin eğlence kısmını düşünmüyor. Bu origamiye elverişli yeni kağıtlar sayesinde markanın yıllık plastik atıklarında 380 ton azalma yaşanacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir