Ulaş Utku Bozdoğan: Matematik Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Yapılır ?

Matematik Nasıl Öğrenilir?

Matematik formal eğitim alan her insanın karşılaştığı alanlardan biridir. Pek çok öğrenci için öğrencilik döneminde önemli bir gerginlik sebebidir. Bu tür öğrenciler için matematik nasıl öğrenilir sorusuna cevap bulabilmek çok değerlidir ama bazen istenilen yanıt alınmayabilir.

Matematik herkes için önemlidir. Marketten alışveriş yaptığınızda para üstü alırken bile matematiğe ihtiyacınız vardır. Bazıları için matematik yaşam biçimi anlamına gelir. Bazıları ise henüz başlangıç aşamasındaysa matematik nasıl öğrenilir sorusuyla ilgilenir.

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Hemen hemen her gün çok daha fazla kişi matematik konusunda bazı sorunlarla karşılaşır. Özellikle belirli bir sınavı geçmeyi başaramayan kişiler hemen temel matematik nasıl öğrenilir sorusuna yönelerek matematiğin kolay yolunu bulmak için çabalarlar.

Çoğu zaman eğitim sisteminin verimsizliği gibi gerekçeler sebebiyle matematik öğrenmek aşırı zorlayıcı olabilir. Pratik matematik tekniklerini kullandığınızda işinizi biraz kolaylaştırmış olursunuz. Ancak önce sıfırdan matematik öğrenmenin zor olmadığını kabul etmelisiniz.

1. Ders Kitaplarından Yardım

Matematik ders kitapları temel matematik için yeterlidirler. Sıfır bir kitap almak zorunda olmadığınızı bilmelisiniz. İkinci el kitap satan yerlerden bir matematik kitabı alabilirsiniz. Eğer matematikle ilgili hiçbir bilginiz yoksa dördüncü sınıf seviyesinde bir kitap seçmelisiniz.

Seçtiğiniz kitap adım adım matematik öğrenmeniz için size destek olacaktır. Bu sebeple dört işlemler yoğun bir şekilde bulunmalıdır. Çözümlü sorulardan oluşan kitaplar şimdilik gerekli olmayabilir. Ancak temel matematik bilginiz varsa onları tercih edebilirsiniz.

2. Kelime Problemlerinden Destek

Matematik nasıl öğrenilir sorusunun en güçlü cevabı kelime problemlerinde gizlidir. Matematik becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız problemler size yardımcı olurlar. Problemler genelde gerçek hayattan örnekler içerirler. Kavramları birbiriyle ilişkilendirmenizi sağlarlar.

Eğer matematik öğrenirken problemler size zor gelirse bu durumda daha basit sayısal işlemlere odaklanmalısınız. Daha düşük seviyedeki sayısal işlemler pratik için idealdirler. Ancak basit sayısal işlemler hızlı matematik öğrenme tekniklerinden değildirler.

3. Kademeli Seviye Yükselişi

Matematik öğrenmek için çaba gösteren çoğu kişinin yaşadığı sıkıntılardan birisi belirli bir seviyede takılı kalmaktır. Eğer zorluk seviyenizi kademeli olarak yükseltmezseniz ilerleme kaydedemezsiniz. Hızlı matematik öğrenme teknikleri bile işe yaramayacaktır.

Öğrendiklerinizi pekiştirdikten sonra mutlaka bir kademe üstüne çıkmalısınız. Örneğin, kesirleri öğrendikten sonra ondalık sayılara geçmelisiniz. Bir matematik kitabı aldığınızda konular sırayla giderler. Birini tam anlamıyla öğrendikten sonra diğerine geçiş yapmalısınız.

4. Terimlerin Öğrenilmesi

Matematikte seviye atladıkça farklı terimlerle karşılaşırsınız. Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir sorusuna cevap ararken bu öneriyle karşılaşabilirsiniz. Terimler matematiksel ifadeleri netleştirmek için gereklidirler. Aynı zamanda size işlem kolaylığı sağlayabilirler.

Terimleri öğrendikten sonra onları görselleştirmeniz gerekir. Örneğin “iki çift sayının toplamının sonucu daima çifttir” kuralını görselleştirmelisiniz. İki tane çift sayı yazıp onları toplamalı ve sonucun çift sayı olduğunu netleştirerek hafızanızda yer edinmesini sağlamalısınız.

5. Öğrenilenlerin Test Edilmesi

Matematik uygulandıkça öğrenilen bir alandır. Ne kadar çok şey öğrenirseniz öğrenin onları kullanmalısınız. Eğer öğrendiklerinizi kullanmazsanız boşa zaman kaybetmiş olursunuz. Temel matematik nasıl öğrenilir sorusuna cevap arayanların sıklıkla yaptığı hatalardan biri budur.

Bol bol matematik işlemi yapmazsanız ilerleme şansınız olmaz. Bu sebeple okulda öğrenilen matematik her zaman sınırlı kalır. Çünkü öğrencilerin çoğu onu kullanmadan öğrenim hayatlarına devam etmeye çalışırlar. Öğrenilen her şey kullanılmadığından zamanla unutulur.

Pratik Matematik Teknikleri

Pratik Matematik Teknikleri

Matematik hayatın her alanında ihtiyacımız olan bir şeydir. Öğrenmeye niyetli olduğunuzda aslında çok pratiktir. Matematiğin bulunduğu yerleri hemen fark edemeyiz. Buna rağmen araçların hareketlerinden bilgisayarların geliştirilmesine kadar her alanda matematik vardır.

Matematik öğrenmek için zihni kullanmak gerekir. Çoğu zaman matematik nasıl öğrenilir sorusuna cevap verilirken kişinin zihnini kullanma biçimi hesaba katılır. Test edilmiş ve denenmiş pratik matematik teknikleri kişinin matematik öğrenme sürecini kolaylaştırırlar.

1. Endişeleri ve Eksikleri Anlama

Endişeleri ve eksikleri anlama adım adım matematik öğrenmeye başlamak için gereklidir. Pek çok kişi matematik nasıl öğrenilir sorusuna cevap ararken eksiklerini göz ardı edebilir. Ancak belirli işlemleri yapmada çeşitli düzeyde eksikliğiniz varsa onları kapatmalısınız.

Eksiklerinizi atlayarak ilerlerseniz uzun vadede daha fazla problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Özel ders alabilir veya arkadaşınızdan destek isteyebilirsiniz. Size anlamsız gelen her şeyi netleştirdikten sonra matematik öğrenmeyi daha kolay bir adım haline getirebilirsiniz.

3. Farklı Yolları Benimseme

Matematik anlama yöntemleri farklıdır ama bununla birlikte her problemin çözümüne farklı yollardan gidilebilir. Sadece mantığı kavrayabilmek önemlidir. Belirli bir formülü kullanmakta aşırı ısrarcı olursanız karşınıza çıkacak matematik sorusunu çözmekte zorlanabilirsiniz.

Matematik diğer branşlara pek benzemez. Sağlam bir akıl yürütmeyle ilerlediğiniz müddetçe sonuca ulaşabilirsiniz. Dünyanın pek çok yerinde aynı şekilde uygulanan yöntemler aynıdır. Bazen ise belirli bir yöntemi bırakıp diğerlerine odaklanmak daha faydalı olabilir.

3. Formülleri Öğrenme

Matematik öğrenmenin en zorlayıcı yanı uzun süren işlemlerle uğraşmaktır. Ancak matematikte bu işlemleri kolaylaştıracak formüller vardır. Formülleri ezberlemek en pratik matematik tekniklerinden biridir. Ancak onları ezberlemek değil kullanmak öncelik olmalıdır.

Çeşitli denklemleri çözmek matematik becerilerinize ekstra katkı sağlayabilir. Araştırma yaptığınızda pek çok farklı denklemler bulabilirsiniz. Çoğunun çözümü için basit veya karmaşık yapıdaki formüllere ihtiyaç vardır. Formülleri ezberlediğinizde işinizi kolaylaştırmış olursunuz.

4. Temeli Sağlama Alma

Matematik öğrenirken temeli sağlam tutmanız gerekir. Temel sağlam olmazsa ne kadar öğrenirseniz öğrenin bir süre sonra öğrendiklerinizi unutabilirsiniz. Bu sebeple temeli sağlama alabilmek için matematikte öğrendiklerinizi sık sık tekrar etmeniz gerekir.

Tekrarları pratikle bir araya getirdiğiniz zaman soruları ve problemleri çözme beceriniz gelişir. Matematikle ilgili tüm kavramları daha kolay öğrenebilirsiniz. Eğer bir şeyler öğrenmeye ortadan giriş yaparsanız sıfırdan matematik öğrenmede verimli bir şekilde ilerleyemezsiniz.

5. Ezberden Kaçınma

Matematiği ezberlemek en anlamsız işlerden biridir. Formülleri ezberlemek size sadece sınavlarda destek olabilir. Ancak ezberleme anlayışından uzaklaşarak kavramları anlamaya odaklanırsanız her birisini uygulamalı olarak test edebilme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Sıfırdan matematik öğrenmek için öğrendiğiniz her şeyi günlük hayatınıza uyarlamanız gerekir. Gerçek hayatta matematiğin ne işe yaradığını düşünmek yerine öğrenim açısından matematiğin kolay yolunu keşfetmelisiniz. Böylece daha pratik adımlar atabilirsiniz.

6. Farklı Kaynaklardan Yararlanma

Matematik öğrenmek için daima çeşitli kaynaklardan yararlanmanız gerekir. İnternet ortamında kaynaklar neredeyse sınırsız gibidir. Google araması yaparak dahi arzu ettiğiniz sorulara çeşitli cevaplar bulabilirsiniz. Bazen rastgele arama yapmak bile yeterlidir.

Çeşitli forumlara veya soru-cevap platformlarına katılarak aklınıza takılan sorulara cevaplar bulabilirsiniz. Matematik nasıl öğrenilir gibi bir soruyu topluluğa yöneltebilir ve onların fikirlerinden yararlanarak kendinize bir yol çizmeyi düşünebilirsiniz.

7. Bol Bol İşlem Pratiği

Matematik nasıl öğrenilir sorusunun cevabı pratikte gizlidir. Ne kadar çok pratik yaparsanız sizin için o kadar iyidir. Matematiğin büyük oranda hafızayla ilgili bir durum olduğunu unutmamalısınız. Birbirinden farklı sorular çözerek bol bol pratik yapmanız gerekir.

Matematikte iyi bir noktaya gelebilmek istiyorsanız her gün 30-60 dakika pratik yapmanız yeterlidir. Pratik yapmak öğrendiğiniz her şeyi gözden geçirmenize yardımcı olur. Sadece tek tip işlemlerle değil çözebildiğiniz her tarzda işlemlerle pratiğe devam etmelisiniz.

8. Sağlıklı Ortam Oluşturma

Matematik öğrenmek için mutlaka sakin kafaya ihtiyacınız vardır. Matematik nasıl öğrenilir sorusuna bir cevap bulmaya çalışırken çalışma ortamınızı ihmal etmemelisiniz. Sıfırdan matematik öğrenmek zor bir iş değildir ama doğru adımlara ihtiyaç vardır.

Okulda matematik dersinde bir şeyler öğrenememiş olsanız bile hiçbir zaman geç değildir. Doğru çalışma koşulları ve uygun öğrenme ortamıyla matematiğe sıfırdan başlamanız mümkündür. Üstelik kararlı olursanız her zaman daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Adım Adım Matematik Öğrenme Planı

Adım Adım Matematik Öğrenme Planı

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir diye merak ediyorsanız ciddi bir öğrenme planına ihtiyacınız var demektir. Öğrenme planınız sizi başarıya ulaştırabilir. Matematiğe sıfırdan başlamak zorundaysanız bir ilerleme planı şarttır. Plan yoksa öğrenme verimliliği azalır.

Hangi tür plan hazırlıyorsanız hazırlayın içerisinde matematik anlama yöntemleri gibi detayların olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca temel matematik nasıl öğrenilir sorusundan yola çıkarak kendiniz için en uygun öğrenme planını oluşturmanız değerlidir.

Birinci Adım: Ulaşılacak Noktayı Belirleyin

Matematik kullanıldıkça gelişen bir şeydir. Diğer taraftan yetenek gerektiren bir iştir. Onu tek konuyla sınırlamak doğru değildir. Matematiğin kolay yolunu seçseniz bile ulaşmak istediğiniz noktayı belirlemelisiniz. Mesela, problem çözme becerisine odaklanabilirsiniz.

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir diye merak edenlerin odaklanması gereken noktalardan biri hedeftir. Hedef belirlemezseniz ilerleme kaydedemezsiniz. Eğer ilerleme olmazsa adım adım matematik öğrenmek bir hayale dönüşebilir ve vaktinizi boşa harcamış olabilirsiniz.

İkinci Adım: Başlangıç Noktasını Belirleyin

Matematik öğrenirken hangi noktaya varmak istediğinizi belirlediğinize göre artık nereden başlamanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Sıfırdan matematik öğrenmek için en ideal nokta dördüncü sınıf seviyesinden başlamaktır. Böylece temeli doğru bir şekilde oturtabilirsiniz.

Temel doğru olmazsa ileri seviye konuları öğrenme şansınız olmayacaktır. Eğer türev ve integral gibi gelişmiş düzey konuları öğrenmek istiyorsanız sırayla ilerlemelisiniz. Başlangıç noktasını yanlış veya eksik seçerseniz belirli bir noktada takılı kalabilirsiniz.

Üçüncü Adım: Müfredata Göz Atın

Matematik nasıl öğrenilir diye düşünürken size yol gösterecek bir kaynağa ihtiyacınız olabilir. Bunun için ilköğretim, ortaöğretim ve lise düzeyindeki müfredatlar yeterli olurlar. Müfredatı inceleyerek öğrenme sürecinde nasıl bir yolu takip etmeniz gerektiğini netleştirebilirsiniz.

Öğrenim açısından matematiğin kolay yolu müfredata bağlı kalmaktır. Müfredat sizi başarıya ulaştırabilir ama adımlarınızı atarken neler yapacağını bilmelisiniz. Müfredatı bir tür yol haritası gibi düşünebilirsiniz. Sonrası yine öğrenim becerilerinize kalacaktır.

Dördüncü Adım: Tüm Kaynakları Toplayın

Matematiğe sıfırdan başlamaya karar verdiyseniz gerekli tüm kaynaklar elinizin altında olmalıdır. Öğrenme odaklı bir kitap, problemlerle dolu bir referans kitabı, çözümlü sorular ve çok daha fazlası size matematik öğrenme aşamasında destek olurlar.

Kaynaklarınızı mutlaka doğru seçmelisiniz ve seçtiğiniz her kaynak matematik anlama yöntemlerini desteklemelidir. Eğer süreci desteklemeyen bir kaynak seçerseniz vaktinizden çalmış olursunuz. Bu sebeple herhangi bir kaynağı almadan önce onu iyi araştırmalısınız.

Beşinci Adım: Pratiklere Israrla Bağlı Kalın

Öğrendiğiniz her şeyi pratiğe dökmekte ısrarcı olmalısınız. Bunu yapmazsanız en hızlı matematik öğrenme teknikleri dahi işe yaramazlar. Bir problemin çözülüşü ne kadar zor olursa olsun gidiş yönünü öğrenmeli ve onu benzer problemlerde kullanmaya çalışmalısınız.

Matematik nasıl öğrenilir sorusuna verilecek en net cevap pratikledir. Bir şeyleri ezberlemeye çalışmak sizi birkaç adım geri götürebilir. Bunun yerine ana fikre odaklanmalı ve soruların çözüm yolunu öğrenmelisiniz. Gerekirse aynı tarz sorudan onlarca kez çözmelisiniz.

Altıncı Adım: Çalışmaya Vakit Ayırın

Matematiğe sıfırdan başlamaya karar vermek çok iyi bir fikir olabilir ama yeterli değildir. Tüm öğrendiklerinizi uygulamaya koyabilmek için mutlaka çalışmaya vakit ayırmanız şarttır. Başlangıç aşamasında bu göz ardı edilse bile çok önemli bir kural olduğu unutulmamalıdır.

Matematik nasıl öğrenilir diye düşünüyorsanız sessiz sakin bir ortam şarttır. Gürültülü ortamda problemleri çözebilmek kolay değildir. Her zaman kafanız karışabilir veya dikkatiniz dağılabilir. Matematik çalışmak için hem çalışacağınız yeri hem de saati iyi seçmeniz gerekir.

Daha fazlası için Fakirhane‘i Pinterest’ten takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir