Yasin Ekmekci: Metaverse Nedir? Neden Önemlidir
Yaşam/Hobi,  Nedir ?

Metaverse Nedir? Neden Önemlidir

Metaverse, geleceğin en önemli teknolojisi olarak anılmaktadır. Peki ama metaverse söylendiği kadar önemli midir? Nedir ne değildir? Tüm bu soruların cevaplarını birlikte vermeye çalışalım.

Metaverse Nedir?

Meta kelime anlamı olarak kurgusal, gerçeğe yakın, verse ise evren anlamına gelir. Türkçemize doğrudan Metaverse kelimesini: Gerçek olmayan kurgusal evren şeklinde çevirmemiz mümkündür.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet hızı ve internet teknolojileri başka bir boyuta ulaştı. Bu da dijital dünyalarda çok ciddi anlamda kendimizi geliştirmemize olanak sağladı.

Yasin Ekmekci: Metaverse Nedir? Neden Önemlidir

Aslına bakılırsa ilk olarak Minecraft oyunu ile bu evrenin bir benzerini karşıladığımızı belirtmek isteriz.

Metaverse ise yüksek hızlı internet bağlantısı ve özel donanımlarla giriş yapabileceğimiz, alışverişten, iletişime, oyunlardan, yatırımlara ve hatta tatil seçeneklerine kadar pek çok farklı konuda ön plana çıkabilecek kurgusal bir evren olarak  dikkat çeker.

Metaverse Ne Değildir?

Bu da önemli bir başlık olarak dikkatleri üzerine toplamaktadır. Öncelikle metaverse tek bir evren değildir. Gerekli teknolojik alt yapıları yapan tüm şirketler kendi metaverse lerini oluşturabilir. Örneğin bu konuda ilk adımı atan facebook gibi ilerleyen zamanlarda google, amazon gibi şirketlerinde metaverse evrenleri oluşabilir. Bu da, genellikle bu konuya yatırım yapmak isteyen kişiler için her zaman yeni fırsatlar şeklinde algılanabilir.

Yasin Ekmekci: Metaverse Nedir? Neden Önemlidir

Metaverse Arsa Satın Almak

Bir diğer popüler haber başlığı ise budur. Metaverse kullanarak arsa satın almak ve çeşitli ürünleri daha henüz ekonomikken almak isteyenlerin sayısı da bir hayli  fazladır.

Biraz öncede altını çizdiğimiz gibi bu teknoloji henüz çok yeni olduğu ve geliştirilme aşamasında yer aldığı için alış veriş işlemleri için mantıklı adım atmak yerinde bir karar olacaktır.

Aynı kripto para birimlerinde olduğu gibi metaverse ürünleri söz konusu olduğunda da her zaman yenilerinin dikkatleri üzerinde toplayacağı unutulmamalıdır. Bunlara göre hareket etmeli ve ona göre bir yol izlemelisiniz.

Dokunma Duyusu ve Diğer Seçenekler

Zaman içerisinde metaverse evren içerisinde pek çok yeniliğe merhaba diyeceğimiz düşünülmektedir. Bunlar arasında hiç şüphesiz dokunma duyusu başta olmak üzere diğer duyu ve seçeneklerinde değerlendirildiğinin altını çizelim. Uzun vadede metaverse adını daha sık duyacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir