Efrahim: Yapay Zeka Destekli Ayakkabı İç Tabanı Geliştirildi
Yaşam/Hobi

Yapay Zeka Destekli Ayakkabı İç Tabanı Geliştirildi

Herhangi bir ayakkabıyı yürüyüş analiz cihazına dönüştürebilen ve koşucuların tekniklerini izlemesine izin veren yapay zeka (AI) destekli bir iç taban geliştirildi.

Stevens Teknoloji Enstitüsü‘ne dayanan geliştirici ekip, iç tabanın hareket bozuklukları veya kas – iskelet sistemi yaralanmaları olan hastalarda; yürüme işlevini tam olarak ölçmenin bir yolunu sağlayarak klinik araştırmacılara da fayda sağlayabileceğini açıkladı.

Profesör Damiano Zanotto geliştirilen yeni teknoloji ile alakalı olarak şu açıklamalarda bulundu: “Pratik açıdan, bu paha biçilmez. Artık bir kişinin yürüyüşünü gerçek zamanlı olarak, gerçek dünyadaki ortamlarda doğru bir şekilde analiz edebiliyoruz.

Yapay Zeka

Tek bir adım atmak sezgiseldir, ancak gerçek yaşam ortamlarında yürüyüş hakkında güvenilir bilgi yakalamak araştırmacılar için büyük bir sorun olmaya devam etmekte. Günümüzde kullanılan kamera tabanlı hareket yakalama sistemleri ve kuvvet plakaları gibi birçok yürüyüş analizi teknolojisi pahalı ve yalnızca laboratuvarların içinde kullanılabilir durumda. Yani insanların gerçek dünyada nasıl yürüdüğü hakkında çok az bilgi edinilebilir.

Yapay Zeka ile Tasarlanan Ayakkabı İç Tabanı Ne İşe Yarıyor?

Profesör Zanotto ve ekibi, çalışmalarında akıllı iç tabanının, kullanıcının adımının uzunluğu, hızı ve gücü hakkında gerçek zamanlı verileri; mevcut giyilebilir teknoloji cihazlarına göre daha iyi bir doğruluk ile sunuyor ve geleneksel laboratuvar maliyetine oranla çok daha avantajlı görünüyor.

Yapay zeka destekli ayakkabı iç tabanı, kendi hareketini ve yönünü izlemek için ivmeölçerler ve jiroskoplar; ayak plantar basıncını algılamak için ise birden çok kuvvet sensörü barındırıyor. Aynı zamanda saniyede 500 okuma elde etmesini sağlıyor. Bu okuma, yüzde iki içinde doğru yürüyüş parametrelerini hızlı bir şekilde çıkarabilen bir makine öğrenme algoritması ile işleniyor.

Yapay Zeka

Geliştirici ekip bunun, hesaplama açısından yoğun olan ve daha sonraki analizler için verilerin kaydedilmesini gerektiren diğer arttırılmış gerçeklik yürüyüş analizi araçlarına göre önemli bir gelişme olduğunu belirtiyor. Sistemleri çok daha verimlidir, bu da gerçek zamanlı yürüyüş analizi sağlayabilen bir mikro denetleyiciye dahil edilmesini sağlıyor.

Ayrıca bunlarla birlikte, kullanıcının yürüme veya koşma işlevini yerine getirir ve bireysel kullanıcılar için kalibrasyon veya özelleştirme gerektirmeden doğru sonuçlar üretir. Cihaz ile ilgili yapılan ön testler; üç yaşından küçük çocuklar ve yürüyüş biçimlerini farklı olarak bildiğimiz vestibüler bozuklukları olan çocuklar için de çalıştığını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir