Yasin Ekmekci: Oturma Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Diğer

Oturma Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oturma odaları, bir evin en fazla zaman geçirilen alanlarının başında gelir. Sadece kendiniz açısından değil, misafirlerinizin de rahat etmesi için doğru şekilde dekore edilmesi şarttır. Yalnız son dönem ekonomik sıkıntıların ortaya çıkması ile birlikte dekorasyon konusunda doğru adımların atılması pek mümkün olmamaya başlamıştır. Bizler bu içeriğimizde sizin için en farklı ve en ayrıcalıklı dekorasyon seçeneklerini bir arada sıraladık. Hazırsanız başlayalım…

Doğru Parçaları Tercih Edin

Öncelikle seçtiğiniz parçaların odanızın büyüklüğü ile orantılı olmasına dikkat edin. Bunu sağlamanın ilk yolu odanızın ölçüsünü almaktan geçecektir. Birebir oturmaması her zaman için duvarlardan boşluk bırakması önemli olacaktır.

En fazla vakit geçireceğiniz alanda en fazla yer kaplayan ürünlerin olmasının da bu şekilde önüne geçmek mümkün olur. Oturma odası dekorasyonu söz konusu olduğunda birbirinden farklı seçenekler ön plana çıkar.

Kumaş ve Renk Tercihi

Kir tutmayan, zamana meydan okuyan, uzun süre boyunca kullanılabilecek ürünleri tercih edin. Oturma odası dekorasyonunun en ayrıcalıklı seçenekleri her zaman için doğru kumaş ve doğru renk tercihi ile mümkün olur.

Aşırı koyu, kahverengi, gri yoğunlukta renklerden uzak durun. Bu tonlar her zaman için daha kısa süreli ziyaretlerin renkleri olarak ortaya çıkar. Aşırı açık renk tercihi de kir tutmasından dolayı tercih edilmemektedir. Bunun yerine daha açık ve ara renkler tercih edilebilir.

Kumaş tercihinde ise her zaman su tutmayan yada kolay temizlenebilen ürünleri tercih edebilirsiniz.

Diğer Teknolojik Araçlar

Oturma odalarında çoğunlukla televizyon tercih edilir. Eğer sizin için bu bir gereklilik değilse, onun yerine plak çalar, eski bir radyo yada sadece bir müzik çalar tercih edebilirsiniz. Işık tercihi ise her zaman için avizelerle olmak zorunda değildir. Dilerseniz dekorasyonunuz ile uyumlu abajurlarınızı da satın alabilirsiniz.

Çoğunlukla ışık anahtarları ile abajurları yakmak pek mümkün değildir. Yalnız sıfırdan dekorasyon yapılıyorsa abajurlarınıza elektrik gelecek şekilde güncelleme yaparak sıva çekilebilir. Bu da uzun vadede hem çok daha güzel bir görüntü elde etmenizi sağlayacak hem de daha dinlendirici bir hava katacaktır.

Tüm bunlar bir araya geldiğinde doğru planlama ile oturma odalarının bambaşka alanlar olması sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir