Sanat,  Foto Galeri

Sony Türkiye, Yılın Fotoğrafı Ödülünün Kazananını Açıkladı!

Japonya menşeili dünyaca ünlü teknoloji şirketi Sony, bilindiği üzere fotoğraf teknolojisi üzerine de çeşitli çalışmalar ve projeler yürütüyor. Bu işlerden bir tanesi olan Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri, her sene 63 ülkeden en iyi fotoğrafların bir araya gelmesi ile birlikte veriliyor. Türkiye’den bu sergiye dahil olacak ve aynı zamanda Ulusal Yarışma’nın da kazananı olarak belirlenen isim açıklandı.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu ile birlikte her yıl çeşitli ülkelerde yılın fotoğraflarını tespit eden Sony, dünya çapında yerel fotoğrafçıları ve sanatsal faaliyetleri desteklemek adına Ulusal Ödüller veriyor. Bu yarışmaya dahil olan 63 ülke arasında öncelikle ulusal fotoğraflar belirleniyor, sonrasında ise seçilen kimi fotoğraflar Londra’da, Somerset House adlı salonda ziyaretçilere açık bir şekilde sergiye sunuluyor. Bu sene düzenlenecek serginin 17 Nisan ile 4 Mart tarihleri arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

Sony Fotoğraf Yarışması’nda F. Dilek Uyar, Ödüle Layık Görüldü!

Bu yıl şimdiye kadar en yüksek katılımın sağlandığı Sony Fotoğraf Ödülleri, 350 bine yakın fotoğraf başvurusu alarak rekor kırdı. Bu fotoğraflar arasında ülkemizi Işık, Gölge ve Muhafızlar isimli çalışması ile temsil eden F. Dilek Uyar, Türkiye çapında yılın fotoğrafı ödülüne ulaştı.

Efrahim: Sony Türkiye, Yılın Fotoğrafı Ödülünün Kazananını Açıkladı!

Bitlis’in bir köyünde, koyun sürüsünün engebeli yolunu siyah – beyaz olarak kadrajına aktaran Uyar, basına verdiği bir demeçte, ilk defa Sony’den ödül almadığını, 2016 ve 2017 yıllarında da çektiği başka fotoğraflar ile yine aynı yarışmada öne çıktığını belirtti.

Fotoğrafçılığa gönül vermiş biri olarak bu başarılarım beni mutlu edip onurlandırdığı gibi fotoğrafta gittiğim yolun da doğru olduğunu görmemi sağlıyor,” diyen Uyar, fotoğrafçılık kariyeri üzerine şu cümleler ile devam etti: “Tekrarlanan başarıların tesadüf değil, bu uğurda harcanmış emek, zaman ve düşüncenin göstergesi olduğuna inanıyorum. Her geçen gün bir önceki güne oranla kendime bir şey katabilmeyi düstur edinerek bu alanda çalışmaya, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Fotoğrafçılık dışında avukatlık mesleği icra eden F. Dilek Uyar, aynı zamanda 2017 yılında National Geographic Fotoğraf Yarışması’nda da birincilik elde ederek; bu yarışmada birinci olan ilk ve tek kadın olarak büyük bir dikkat yaratmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir