Corona Virüsü
Başlıklar

Corona Virüsü Sebebiyle Türkiye – İran Sınırı Kapatıldı!

Tüm dünya için büyük bir tehlike haline gelen ve hızla yayılmaya başlayan Corona Virüsü, neredeyse ülkemiz sınırları kapısına da dayandı. Bu konuya dair önlem almak adına İçişleri Bakanlığı, Türkiye ile İran sınırının kapatıldığını açıkladı.

Sınır komşularımızdan biri olan İran’da bugün itibariyle Corona Virüsü vakalarının 43’e dayandığı ve sekiz adet ölüm ile karşılaşıldığı öğrenildi. Bunun yanında Coronavirus şüphesi taşıyan, fakat teşhis edilememiş 700’e yakın hastanın olduğu tahmin ediliyor. Bir süredir zaten fiili olarak geçişlerin yasak olduğu İran sınırı, İçişleri Bakanlığı’ndan gelen uyarılar ile birlikte artık resmi olarak durduruldu.

Efrahim: Corona Virüsü Sebebiyle Türkiye – İran Sınırı Kapatıldı!

Uluslararası Sağlık Tüzüğü kapsamında alınan bu karar ile beraber bugün saat 17:00’dan itibaren İran’dan ülkemize kara ve demiryolları vasıtası ile geçişler tek taraflı ve geçici bir süreliğine engellendi. Yani ülkemizden İran’a seyahat etmek halen serbest, ancak İran’dan ülkemize sınır geçişleri yapmak mümkün olmayacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona Virüsü Hakkında Açıklama Yaptı!

Geçtiğimiz günlerde İran’dan gelen beş ziyaretçinin Van Devlet Hastanesi’ne kaldırılması üzerine bu kişilerin Coronavirus salgını barındırdığına dair şüpheler ortaya çıkmıştı. Bir süre gözlem altında kalan beş turistin sonuçlarının negatif çıktığı ve Korona Virüsü taşımadığı öğrenildi. Ancak yine de İçişleri Bakanlığı önlem almayı elden bırakmamak adına çalışmalarına devam ediyor.

Efrahim: Corona Virüsü Sebebiyle Türkiye – İran Sınırı Kapatıldı!

İran’dan ülkemize girme tehlikesi bulunan Corona Virüsü salgınına karşın açıklama gerçekleştiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı:

Bilim kurulumuz İran gündemi ile toplandı. Sayın Cumhurbaşkanımız konuyu özellikle çok yakından takip etmektedirler. Vatandaşımızı korumak adına karar almamız talimatı verildi.

Bugün İran’da 3 adet kara hudut kapımız bulunmaktadır. Buna ilaveten Nahçıvan bölgesine açılan Dilucu sınır kapısı da mevcut. Bakanlığımıza bağlı bilim kurulumuzun tavsiyesiyle sınırda ilave tedbire ihtiyaç duyuldu. Kara ve demir yolu geçişleri bugün 17.00 itibariyle durduruldu. Hava trafiği de tek taraflı olarak durdurulacak. Tüm uluslararası uçuşlar yani İran’dan gelişler saat 20.00 itibarıyla tek taraflı ve geçici olarak durduruldu. Karar koronavirüs tedbiri kapsamında alındı.

İran’dan ülkemize giriş yapan tüm yolcular tek tek kontrol edilmekteydi, belirtiler tespit edilirse gözlem altına alınarak numuneleri laboratuvarlarımıza gönderilmekteydi. Bu çerçevede dün ve önceki gün, 8 İran vatandaşı hastalık bulgularının olması nedeniyle ülkemize girişleri verilmedi. Van’da soğuk algınlığı belirtileri olan 5 kişi gözlem altındaydı. Onların sonuçları da koronavirüs açısından negatif çıktı.

İran Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda ise hastalığın neredeyse tüm ülkeye yayılmış olabileceği; bu hastalığın İran’a gelişi için ise Çinli işçilerin ülkelerine gerçekleştirdikleri seyahatler yüzünden oluştuğu yönünde tahmin yer alıyor.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir