Atakan Kayalar
Başlıklar

Bakanlık, Atakan Kayalar ile İlgili Bir Açıklama Paylaştı!

Son günlerin en popüler isimlerinden biri olan 10 yaşındaki Atakan Kayalar, neredeyse tüm Türkiye’nin konuştuğu bir fenomen haline geldi. Bir Twitter kullanıcısının D&R mağazasında çektiği video sayesinde meşhur olan Atakan, gazetelerden televizyonlara yerel basının büyük ilgisini uyandırdı.

Hızlı bir yükseliş ile adından sıkça söz ettiren Atakan ile ilgili elbette ki pek çok kişi kaygılarını da ifade eden çeşitli eleştiriler dile getiriyordu. Bir kısım insanlar Atakan’ın yüksek zekalılara yönelik bir okulda eğitimini sürdürmesi gerektiğini ifade ederken bir kısım insanlar ise Atakan’ın çocukluğunu yaşayamamış olduğunu, yaşından büyük konular ile ilgilendiğini öne sürdü.

Atakan Kayalar

Bu konuya dair son olarak Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Atakan Kayalar ile ilgili bir açıklama metni yayımladı. Bu metinde Atakan için en doğru ve sağlıklı pedagojik yönlendirme ve rehberlik hizmetlerinin sağlanmış olduğu açıklandı. Açıklama metninin tam hali ise aşağıdaki şekilde:

Bir çocuğumuzun gelişim özellikleri üzerinden yürütülen tartışmalar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. Her çocuğun pedagojik gelişim hızının ve düzeyinin farklı olabileceğini unutmadan, çocuklarımızın üstün yararını ve haklarını gözetmeliyiz. Çocuklarımızın potansiyelleri, yetenekleri ve davranış biçimleri konunun uzmanları tarafından çok boyutlu ve kapsamlı bir şekilde değerlendirilmelidir.

Ancak doğru destek ve yönlendirme ile çocuklarımızın sağlıklı gelişimini sağlamak mümkün olduğundan, bütüncül değerlendirme yapılmadan münferit birkaç video üzerinden çocuğumuza dair beyanların menfi etkileri olacaktır. Bakanlık olarak, yürüttüğümüz mesleki çalışma çerçevesinde, uzmanlarımız çocuğumuz ve ailesi ile görüşmüştür. Kendilerine ihtiyaçlarına göre en doğru ve sağlıklı pedagojik yönlendirme ve rehberlik hizmeti sağlanmaya başlanmıştır.

Çocuğumuzun, sosyal medya üzerinden saldırıya ve tehditlere maruz kalması, ailemizi derinden üzmekte ve kaygılarını arttırmaktadır. Çocuklarımızın hepimizin ortak sorumluluğu olduğunun bir kez daha altını çizerek; çocuk ve aile ile ilgili çalışmaların sağlıklı yürütülebilmesi için basın kuruluşlarımızın ve sosyal medya kullanıcılarının hassasiyetini beklemekteyiz. Saygılarımızla.

Atakan Kayalar Kimdir, Nasıl Ünlü Olmuştur?

Fethi Çağıl isimli bir Twitter kullanıcısı, 18 Şubat tarihinde paylaşmış olduğu bir Tweet ile adeta ülkemiz gündemini değiştirmiş ve on yaşındaki dahi çocuk Atakan Kayalar’ı tüm Türkiye’ye tanıtmayı başarmıştır.

https://twitter.com/fethicagil/status/1229846727559196672

Atakan Kayalar ile iki dakika on yedi saniyelik bir video paylaşan Fethi Çağıl, gönderisinin üzerine şu metni yazmıştı: “10 yaşındaki Atakan ile D&R reyonlarında tanıştık. Kitaplara bakıyordum: ‘Felsefeye ilgilisin galiba,’ dedi. ‘Evet,’ dedim. Beş ayda iki yüz elli kitap okumuş. İki saate yakın konuştuk. Hayran Kaldım… Aristo’dan girdik, J. J. Rousseau ve Bauman’dan çıktık! Yeni bir arkadaşım oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir