Korona Virüsü
Başlıklar,  Nasıl Yapılır ?,  Yaşam/Hobi

Korona Virüsü 5 Maddede Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?

Tüm dünyada büyük bir korku yaratan Korona Virüsü, hayatımızı temelli olarak değiştirecek birçok köklü faktöre yol açmaya devam ediyor. COVID-19 enfeksiyonu son durumu dünya üzerinde 300 binin üzerinde vaka sayısını gösterirken; ülkemizde bu sayılar Corona Virüsü vaka sayısının 1529’a ulaştığını işaret ediyor.

Uluslararası çapta olduğu gibi ülkemizde de Corona Virüsü konusunda alınan önlemler sıkılaştırılırken, insanlar evlerinde kalarak kendilerini hastalığa karşı korumak adına karantina altına almaya başladı. Bununla birlikte eğitim hayatı, uzaktan eğitim sistemine geçti ve çok sayıda şirket çalışanlarını evden iş yapmaya teşvik etmeye başladı. Peki ya Korona Virüsü salgını sona erdiğinde bu durum nasıl devam edecek? Corona Virüsü yerleşik insan hayatını ne yönde etkileyecek? İşte tüm bu merak edilen soruların cevapları…

5. Çok sayıda şirket, çalışanlarını evden iş yapmaya davet etmeye başladı.

Home Office Evden Çalışma

Apple, Facebook, Microsoft gibi pek çok uluslararası çapta başarı elde etmiş dev şirketler, normal şartlar altında ofis ortamında çalıştırdıkları işçilerini Corona Virüsü nedeniyle evden çalışma konusunda yönlendirmeye başladı. Bu durumun Türkiye’de karşılığı şimdilik biraz az olsa da Yemek Sepeti gibi yerli şirketlerin de evden çalışma yapmaya başladığını ve ofislerini geçici olarak kapatma kararı aldıklarını biliyoruz.

Evden çalışma düzeni sayesinde şirketlerin daha iyi verimlilik sağladığı gözlenmiş oldu. Hal böyleyken ileri tarihlerde art arda birçok şirketin evden çalışma sistemine geçiş yapmasını duyduğunuzda şaşırmamanızı tavsiye ederiz.

4. Fabrikalar için robot işçi sayıları arttırıldı.

Korona Virüsü Robot İşçiler

Dünyada çok büyük felaketler yaşanırken, birilerinin insanların temel ihtiyacı olan gibi isteği gibi olmazsa olmaz ihtiyaçlarını yerine getirmesi gerekiyor. Bunun için birtakım fabrikalar Koronavirüs enfeksiyonu döneminde hastalık riski taşıyan personellerini işe çağıramayacakları için mevcut robot işçi sayılarını arttırmaya karar verdi.

Bilim kurgu senaryolarının vazgeçilmez ögesi olan robotlar ve robot işçi üretimleri, önümüzdeki yıllarda daha da büyük rağbetler görecek gibi görünüyor. Zaman, mekan ve hastalık gibi konulardan hiçbir şekilde etkilenmeyen robotlar, hizmet sektörü için iyi bir alternatif araç olarak görünüyor.

3. Dünyanın çoğu ülkesi, dijital eğitim dönemine adım attı.

TRT EBA TV Dijital Eğitim

Corona Virüsü sebebiyle alınan önlemler listesinin başında, tartışmasız bir şekilde çoğu ülke okulların kapatılmasında karar kıldı. Böylelikle çocukların eğitim hayatlarını sekteye uğratmak istemeyen devletler, uzaktan eğitim sistemine ilk adımı atmış bulundular.

Türkiye de bu adımı atan ülkeler arasında yer alıyor. Ülkemizde şu anda Eğitim Bilgi Ağı (EBA) üzerinden canlı sanal dersler ve TRT EBA TV kanalları üzerinden konu anlatımları yapılmaya başlandı. Şimdilik öğretmenler ve öğrenciler bu yeni sisteme pek de ayak uyduramamış olsalar dahi zamanla dijital eğitim sisteminin dünya adına önemli bir iletişim aracı olacağı ve belki de bu sistemin fiziksel okulları bitirebileceği ön görülüyor.

2.  Ücretsiz sağlık hizmeti yaygınlaşmaya devam ediyor.

Korona Virüsü Ücretsiz Sağlık Hizmeti

Büyük teknoloji devlerinin ve zengin iş insanlarının Corona Virüsü ile mücadele kurumlarına yaptığı büyük bağışlar ve devletlerin bu konuda elini taşın altına koyması sayesinde dünyada ücretsiz sağlık hizmeti büyük bir artış gösterdi. Pek çok ülke Coronavirüs testi yapılmasını ücretsiz kılarken, bazı ülkeler ise Corona Virüsü tedavisini gönüllü olarak gerçekleştireceklerini vadediyorlar. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de Corona Virüsü enfeksiyonundan dolayı bütün özel hastanelerin kamulaştırıldığı açıklanmıştı.

1. İnsanlar kişisel hijyenine artık daha fazla dikkat gösteriyor.

Korona Virüsü Kişisel Hijyen

Korona Virüsü yüzünden metrolarda, alışveriş merkezlerinde ve benzeri kalabalık mekanlarda çok sayıda el dezenfektanı bulunuyor. Aynı zamanda televizyon reklamları ve basın açıklamalarında da uzmanlar sıklıkla kişisel hijyenin ve temizliğin öneminden bahsediyor. Bu sayede kişisel bakım ve temizlik ürünlerine büyük oranda ilgi artışı oldu ve insanlar daha önce hiç olmadığı kadar hijyenlerine önem vermeye başladı.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir