Wes Anderson
Sanat

Usta Yönetmen Wes Anderson’ın Tavsiye Ettiği 5 Film

French Dispatch adlı yeni filmiyle gelecek aylarda karşımıza çıkacak Wes Anderson’ın çekimlerden önce oyuncularına mutlaka izlemelerini önerdiği beş film ortaya çıktı. Görüntü yönetmeni Robert Yeoman tarafından açıklanan bu film listesi, keyifli bir mini seçki sunmakla birlikte Wes Anderson imzalı yeni filmin ruhunun da ipuçlarını bizlere veriyor.

Önümüzdeki Temmuz ayında French Dispatch adlı yeni bir film ile karşımıza çıkacak başarılı yönetmen Wes Anderson, kariyerini hızla büyütmeye devam ediyor. Benzersiz bir sinematografiye ve anlatım diline sahip olan usta yönetmenin heyecan yaratan yeni filme aylar kalmışken; French Dispatch filminin çekimleri öncesinde oyuncularına tavsiye ettiği filmler ortaya çıktı.

Wes Anderson’ın sürekli çalıştığı ve son filminde de birlikte iş yaptıkları görüntü yönetmeni Robert Yeoman tarafından ortaya çıkarılan beş filmlik bu liste, Corona Virüsü sebebiyle evden çıkamayanlar için oldukça keyifli bir seçki niteliği taşıyor. Eğer siz de French Dispatch filminin fragmanını ya da afişini görüp heyecandan nutku kesilenlerden iseniz, aşağıdaki filmlere mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz! Zira bu filmleri seyredip iyice hazmettikten sonra French Dispatch’i izlemek hiç de fena bir fikir olmayacaktır…

5. My Life to Live, Jean-Luc Godard – 1965

My Life to Live

Hayatını Yaşamak: On İki Tablodan Oluşan Bir Film adıyla ülkemizde ekranlara gelen efsane Godard filmi; oyuncu olma umuduyla eşini ve çocuğunu terk eden Parisli bir kadının hayatından alınmış 12 kesitten oluşmaktadır.

4. Quay of the Goldsmiths, Henri-Georges Clouzot – 1947

Quay of the Goldsmiths Film

Stanislas-Andre Steeman’ın romanından uyarlanarak sinemaya aktarılan yapım, savaş sonrası dönemde gerçekleşen bir kıskançlık cinayetini ve bu cinayeti çözmeye çalışan bir dedektifin öyküsünü konu alıyor. Orijinal adı Quai des Orfèvres olan eser, polisiye tarihinin en önemli yapımları arasında kabul ediliyor.

3. Diabolique, Henri-Georges Clouzot – 1955

Diabolique Film

Şeytan Ruhlu İnsanlar adıyla ülkemizde gösterilen psikolojik gerilim filmi, sadist bir yatılı okul müdürünün ortadan kaldırılmaya çalışma hikayesini anlatmaktadır. Okul müdürü Michel, karısı ve metresinin işbirliğiyle zehirlenerek havuza atılır. Ancak havuzun suları çekildiğinde Michel ortalıkta yoktur ve bu gizem çözülmeye çalışılır.

2. Le plaisir, Max Ophüls – 1952

Le plaisir Film

Usta yazar Guy de Maupassant’ın üç kısa öyküsünden uyarlanan antoloji filmi, birbirinden bağımsız üç adet hikayeyi anlatmaktadır. Bu hikayelerden biri dans salonunda, öteki genelevde ve sonuncusu ise bir resim atölyesinde geçmektedir. Her üç hikayenin de komedi ve drama ögeleri ile süslenmiş, toplumsal tespitler barındıran senaryoları vardır.

1. The 400 Blows, François Truffaut – 1959

The 400 Blows

Cannes Film Festivali’nde bu filmle En İyi Yönetmen ödülüne sahip olan efsane yönetmen Truffaut, okuldan kaçan küçük bir erkek çocuğunun hikayesini anlatmaktadır. Ülkemizde 400 Darbe ismiyle bilinen bu yapımın adı, Fransızcada ‘okulu kırmak’ anlamına gelen bir deyimden gelmektedir.

Fransa’da geçen bir dönem filmi olarak karşımıza çıkacak French Dispatch adlı yapımın her biri Fransızca ve 1940 – 1950’li dönemlerde geçen bu filmlerden ilham alıyor olması; şüphesiz ki filmin çok çalışılmış olduğunu ve izleyicilerini asla pişman etmeyeceğini bariz bir şekilde gösteriyor.

French Dispatch ne zaman vizyona girecek diye merak ediyorsanız, filmin ABD’de 24 Temmuz 2020 tarihinde ilk gösterimini yapacağı biliniyor. Corona Virüsü sebebiyle film vizyon tarihini ertelemezse, ileriki haftalarda Türkiye’de de gösterim yapacağı neredeyse kesin diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir