New York Halk Kütüphanesi
Sanat,  Başlıklar

New York Halk Kütüphanesi, En İyi 10 Kitabı Seçti!

İçinde bulunduğumuz günlerde 125. Kuruluş yıldönümünü kutlayan New York Halk Kütüphanesi, tüm zamanların en popüler 10 kitabını bir araya getirdi.

Var olan kitap listelerine göz atmak çoğu zaman ufkumuzu ve bakış açımızı geliştiren bir faktördür. Hazırlanan listelere göz attığımız zaman, o listeyi hazırlayan kurumun bakış açısını ve yaklaşımını da kolaylıkla kavrayabiliriz. Bu anlamda baktığımızda New York Halk Kütüphanesi’nin oluşturmuş olduğu liste de Amerika’daki edebiyat okurlarının nelere ilgi duyduğunu ve bizim toplumumuz ile aralarında ne gibi farklılıklar olduğunu da gözler önüne seriyor.

New York Halk Kütüphanesi, hazırlamış olduğu 10 kitaplık seçkisinde çoğunlukla çocuk kitaplarına ya da dünyaya bakış açımızı etkileyecek eserlere yer vermiş. Bunun yanında bilimkurgu ve fantastik içerikli eserler de dikkat çekiyor. Hadi bu listeyi daha yakın bir çerçeveden inceleyelim!

New York Halk Kütüphanesi Seçti: Tüm Zamanların En İyi 10 Kitabı

1. Bir Kış Gecesi – Ezra Jack Keats

1962 yılında başarılı yazar Keats’ın kaleme aldığı bu eser, çocukların kar ile olan ilişkisini olağanüstü bir şekilde anlatıyor. Bir Kış Gecesi, 32 sayfalık kısa macerası ile çocukları hem eğlendiriyor hem de keyifli bir yolculuğa sürüklüyor.

2. Şapkadaki Kedi – Dr. Seuss

İlk defa 1957 yılında yayımlanan Şapkadaki Kedi, kendi başına okuma yazma öğrenmeye çalışan çocuklar için oldukça işe yarar bir kitap olarak görülüyor. Ülkemizde Epsilon Yayınevi tarafından basılan bu eserin aynı zamanda bir sinema filmi uyarlaması da mevcut.

3. 1984 – George Orwell

Celal Üster’in başarılı çevirisiyle Can Yayınları’nın basımını yaptığı 1984, modern dünyaya karşı adeta bir protesto niteliği taşıyor ve şimdiye kadar yazılmış en önemli distopya eserleri arasında kabul ediliyor.

4. Vahşi Şeyler Ülkesinde – Maurice Sendak

Çocuklar için en önemli resimli romanlardan biri olarak önerilen eser, çocukları ufuklarını açacak bir serüvene çağırıyor. Ayrıca bu kitabın pek çok sinema filmi, opera ve diğer sanat eserlerine ilham verdiği biliniyor.

5. Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Pulitzer Ödülü sahibi Bülbülü Öldürmek, 1960’lı yıllarda henüz ilk baskısını yaptığı dönemden itibaren edebiyat tutkunlarının dikkatini çekmeyi başardı. Yalın ve keskin diliyle Harper Lee, adalet, özgürlük ve eşitlik gibi kavramlara incelikli bir öykü eşliğinde değiniyor.

6. Charlotte’un Sevgi Ağı – EB White

Ülkemizde Beyaz Balina Yayınları’ndan çıkmış olan bu eser, çocuklara sevgi temasını küçük bir kız çocuğu ve onun hayvanları üzerinden usta bir biçimde anlatıyor.

7. Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

Bilimkurgu edebiyatının en büyük eserlerinden bir tanesi olan Fahrenheit 451, televizyonların insanlara hükmettiği bir dünyada kitapların giderek yok olmasını bir itfaiyeci üzerinden anlatıyor.

8. Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı – Dale Carnegie

Yıllar geçmesine rağmen halen daha güncelliğini korumayı başarmış bu eser, şimdiye dek yazılmış en başarılı kişisel gelişim kitapları arasında sayılıyor.

9. Harry Potter ve Felsefe Taşı – J. K. Rowling

Dünyaca ünlü fantastik Harry Potter evreninin ilk eseri olan Felsefe Taşı, hem çocukları hem de yetişkinleri çemberi etrafında toplamayı başarmıştır. Ülkemizde YKY tarafından basılan kitabı usta şair ve çevirmen Ülkü Tamer dilimize kazandırmıştır.

10. Aç Tırtıl – Eric Carle

22 sayfadan oluşan Aç Tırtıl, ilk baskısını yaptığı 1969 yılından bu yana 50’den fazla dile çevrilmiş ve milyonlarca baskı yaparak tüm zamanların en çok satan kitapları arasına girmiştir. Aç Tırtıl, bir tırtılın kelebeğe dönüşme macerasını anlatmaktadır.

Bu içeriğimizi beğendiyseniz edebiyat konulu diğer haberlerimize de göz atabilirsiniz!

https://fakirhane.com/dunyanin-en-prestijli-edebiyat-odulu-man-booker-bu-yil-iki-yazara-paylastirildi/2019/1341/
https://fakirhane.com/edebiyat-tarihinin-ilk-romaninin-kayip-bolumleri-tokyoda-bir-evde-bulundu-genjinin-hikayesi/2019/1380/
https://fakirhane.com/edebiyatin-kafein-bagimlisi-napolyonu-balzacin-kahve-tutkusu/2019/260/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir