melankolik-film-listesi
Yaşam/Hobi

Yalnızlık Duygunuzu Arttıracak En İyi 5 Melankolik Film

Yalnız kalmaya ihtiyacımız olduğumuzda bazen bir melankolik film izleme ihtiyacına düşeriz. Kimi zaman tek başına bir film izleyip sonrasında saatlerce düşünmek ve kendini toparlamak iyi gelir insanlara. Bu gibi durumlar için sizlere 5 adet filmden oluşan depresif bir liste hazırladık. Patlamış mısırlarınızı ve çikolata – cips gibi acur cuburlarınızı hazırlayın, film başlıyor!

  • 1. Taksi Şoförü

Martin Scorsese imzalı kült film Taxi Driver (Taksi Şoförü) tüm zamanların en melankolik filmlerinden bir tanesidir şüphesiz. Robert de Niro’nun bir Vietnam gazisine hayat verdiği bu yapım, hala daha pek çok filme referans olmaktadır. Son haftaların en çok konuşulan filmlerinden biri olan Joker, karakter gelişimiyle alakalı birçok konuda Taksi Şoförü’nden esinlenmiştir.

New York sokaklarında taksi şoförlüğü yapan Travis Bickle, sosyal hayatında oldukça başarısız bir bireydir. Bir noktada karakterinde bir kırılma yaratır ve eline silahını alıp şehrin pisliğini kendisi temizlemeye karar verir. Bickle, çürümüş toplumun kaliteli bir portresini oluşturur.

  • 2. Bir Zamanlar Anadolu’da

Cannes Film Festivali kapsamında Büyük Jüri Ödülü’ne sahip olan Nuri Bilge Ceylan filmi, bizleri taşranın iç sıkıntılarıyla yüzleştirir.

Bir cinayet hikayesi etrafında dönen gerilim dolu film; doktor, savcı, polisler ve katil ile beraber bizleri olayının sırrını çözmeye götürür. Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Fırat Tanış ve Ercan Kesal gibi başarılı oyuncuların yer aldığı film, pek çok eleştirmen tarafından övgüyle karşılanmıştır.

  • 3. Barton Fink

New York’ta yaşayan ünlü oyun yazarı Barton Fink, büyük bir teklif alır Los Angeles’a bir film senaryosu yazmak üzere davet edilir. Ancak hiç hesapta olmayan bir durumla karşılaşır. Barton Fink, yazar tıkanmasına yakalanır ve hiçbir şey yazamaz. Tek arzusu biraz ilham olan Fink, buhran dolu bir süreç yaşamaktadır.

  • 4. Cenaze İçin Birkaç Kilo Hurma

Sadry ile Yadi şehrin çok uzağında, ıssız bir benzincide vardiyalı ve yatılı olarak çalışmaktadır. Karlarla kaplı bir kış soğuğunda geçen bu hikaye, iki karakterinin hüzünlerini ve hayata dair beklentilerini en acı şekilde izleyicilere sunar.

  • 5. Gemide

Serdar Akar imzalı Gemide, Yeni Sinemacılar akımının öncüsü kabul edilmektedir. Alternatif bir sinema dili oluşturan bu film, bir gemi mürettebatının karanlık hikayesine odaklanır.

Şu anda ülkemiz sineması adına kült olarak kabul edilen Gemide, Laleli’de parası çalınan bir gemi personelinin çaresiz bir halde gemiye dönmesiyle başlar. Bunun üzerine gemide çalışan dört kişi, karaya dönerler ve parayı aramak üzerine Laleli’yi karış karış gezerler. Bu sırada tahmin bile edemeyecekleri olaylarla karşılaşırlar ve gemiye bir kadın ile dönmek zorunda kalırlar. Bunun üzerine olaylar gelişir, sırlar ortaya dökülür, gemide gergin durumlar yaşanır.

Melankolik film temalı bu listemizi beğendiyseniz, aşağıdaki diğer listelerimize de göz atabilirsiniz!

https://fakirhane.com/seyahat-etme-arzunuzu-arttiracak-en-eglenceli-4-yol-filmi/2019/1704/
https://fakirhane.com/gulmekten-karniniza-agrilar-girecek-4-yerli-komedi-filmi/2019/1566/
https://fakirhane.com/zombi-temali-filmlerden-hoslananlar-icin-en-sira-disi-4-sinema-filmi/2019/1708/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir