Google Meet
Başlıklar,  Sosyal Medya

Görüntülü Konuşma Programı Google Meet Ücretsiz Oldu!

Zoom için alternatif görüntülü sohbet programı olarak bildiğimiz Google Meet programı artık herkese ücretsiz hale geldi. Özellikle de iş dünyasının görüntülü toplantı yapmak için tercih ettiği Google servisi 100 katılımcıya kadar desteklenecek. İşte Google Meet’le ilgili tüm detaylar…

Koronavirüsü ile herkesin kendini evlerinde izolasyon altına aldığı şu günlerde arkadaşlarımız ya da ailemiz ile görüntülü konuşma yapmak için karşımıza pek çok program çıkıyor. Genellikle kullanıcılar tarafından Zoom tercih edilmekle beraber şu günlerde birçok büyük şirket Zoom’a alternatifler üretmeye başladı. Örneğin Facebook, Facebook Rooms adlı geniş kapasiteleri destekleyecek bir program oluştururken, halihazırda yıllardır hizmet veren uygulamalar ise kapasitelerini genişletti. Bu doğrultuda da WhatsApp’ın görüntülü grup sohbetleri için 4 kişilik kapasitesini 8’e yükselttiğini gördük.

Görüntülü konuşma programları ile ilgili son gelişme ise Google Meet uygulaması bünyesinden geldi. Daha önceki zamanlarda Google Meet yalnızca Google Suits destekli kurumsal kullanıcılarına hizmette bulunuyordu. Fakat karantina günlerinde Google bu durumun önüne geçerek servisini herkese açtı. Gmail hesabı ile Google Meet’e kayıt olarak 100 kişi kapasiteli görüntülü konuşmalar yapmanız mümkün hale geldi. Bu kapasitenin Google Suits kullanıcıları için 250 kişi olduğunu hatırlatmak isteriz. Ayrıca Gmail ile Google Meet’e bağlanma yaptığınızda görüşmelerinizin 60 dakika ile sınırlı olduğunu da belirtelim.

Google Meet Son Güncellemesi ile Hangi Yenilikleri Ekledi?

Google Meet Son Güncellemesi ile Hangi Yenilikleri Ekledi?

Google Meet’in kullanıcılarına sunmuş olduğu son güncellemede ilk olarak yukarıda da bahsettiğimiz üzere görüntülü konuşma servisinin herkese açıldığını öğrendik. Bunun dışında Google Meet’in başlıca yenilikleri ise şu şekilde listelendi:

Toplantıdaki Kişileri Görüntüleme: Google Meet 250 kişiye kadar görüntülü görüşme imkanı tanıdığı için aynı anda tüm katılımcıları görme şansınız olmuyor ne yazık ki. Ancak Google bu sınırı biraz olsun genişletmeye çalıştı ve görebileceğiniz kullanıcı sayısını 16’ya çıkardı.

Google Chrome Sekmesi Sunma: Google Meet’in çoğunlukla kurumsal şirketler tarafından tercih edildiğini söylemiştik. Bu doğrultuda yapılan toplantılarda kullanıcılar katılımcılara bilgisayar ekranının tamamını paylaşmak yerine artık yalnızca bir Google Chrome sekmesini gösterebilecek. Hatta dilerlerse sekmeyi sadece ses olarak da toplantıya aktarmak mümkün olacak.

Arttırılmış Gerçeklik Destekli Işık Ayarı: Şu anda yalnızca Google Meet’in iOS ve Android uygulamaları için getirilen bu özellik sayesinde kullanıcılar kötü bir ışık altında bile görüntüsünü net olarak toplantıdaki katılımcılar ile paylaşabilecek.

Google Meet uygulaması Web sürümü ile oldukça kullanışlı bir arayüze sahip. Bunun yanı sıra Google Meet’i mobil cihazlarınıza da indirebilirsiniz. İyi eğlenceler dileriz! 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir