Hantavirüs
Başlıklar,  Nedir ?

Çin’de Ortaya Çıkan Yeni Korkunç Hastalık: Hantavirüs Nedir?

Dünya henüz Corona Virüsü endişelerini atlatamamışken Çin’de Hantavirüs adı verilen yeni bir ölümcül hastalık türü ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından böbrek sendromlu kanamalı ateş adı da verilen bu enfeksiyon, Çin’in Yunnan eyaletinde bir insanın ölümüne neden oldu. Bunun üzerine dünya sağlık kurumları ayağa kalktı ve Hantavirüs tehlikesini araştırmaya başladı.

Dünya çapında büyük bir enfeksiyon olarak tabir edilen Corona Virüsü salgını son durum raporlarına göre toplamda 400 bine yakın vaka sayısına ulaşmışken; küresel çapta ölüm oranı 16 binin üzerine çıktı. Henüz kesin bir tedavisi bulunmayan Korona Virüsü enfeksiyonunun üzerine, alınan son haberlere göre korkutucu bir hastalık türü daha keşfedildi.

Global Times adlı bir gazetenin hazırladığı habere göre Çin’in Yunnan eyaletinden otobüse binen bir adam, Shandong eyaletine yolculuk yaparken Hantavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. Bunun üzerine otobüste yer alan bütün yolcular ve çalışanlar karantina altına alındı. Her bir yolcu teker teker virüsle ilgili test edildi.

Hantavirüs

Hantavirüs Nedir?

RNA virüsü olarak bilinen Hanta Virüsü ilk olarak Güney Kore’deki Hantaan Nehri kıyılarında keşfedildiği için ismini oradan almaktadır. İleri dönemlerinde kanamalı ateş olarak beliren bu hastalık, fareler ile olan temaslar sonucunda insanlara geçmektedir.

Fare idrarı, fare tükürüğü ya da fare dışkısı ile teması veya solunumu sonucunda insanlara bulaşan Hantavirüs, Corona Virüsü enfeksiyonunun aksine insandan insana bulaşıcı bir salgın türü değildir. Dolayısıyla küresel çapta Korona Virüsü gibi bir alarm yaratacağı da düşünülmemektedir.

Henüz dünya çapında büyük bir yaygınlığı olmayan bu hastalık türü çoğunlukla Kuzey ve Güney Amerika’da görülmektedir. Bunun yanı sıra Çin, Güney Kore ve Rusya da Hanta Virüsü görülen yaygın ülkeler arasında yer almaktadır.

Hantavirüs

Hanta Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Şu anda ülkemiz için korkutucu bir hastalık olarak görülmeyen Hanta Virüsü, çoğunlukla ilk etkilerini ani başlayan baş ağrısı, ateş ve titreme ile gösterir. Hantavirüs hastalığının diğer belirtileri arasında ise kas ve eklem ağrıları, bulantı, kusma ve ishal gibi problemler gözlenmiştir. Bu belirtilerden ile karşılaşan hastaların, hastalıklarını en kısa sürede teşhis ettirmesi tedavisi adına oldukça önemlidir. Hanta Virüsü salgını için açıklanan ölüm oranı %10 olarak belirtilmiştir.

Hantavirüs şu ana kadar ülkemizde hiçbir vaka ile görülmemiş olsa da hastalıktan uzak durmak adına kişisel hijyene ve temizliğe önem göstermek oldukça yararlıdır. Ayrıca bu önlemler, Corona Virüsü salgınına yakalanmamak adına da sıklıkla tavsiye edilen tedbirlerden bir tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir