FakirYazar: Corona Virüsüne Yakalanan Dünya'daki Ünlüler
Başlıklar

Corona Virüsüne Yakalanan Dünya’daki Ünlüler

Çin’den yayılmaya başlayıp tüm Dünya’yı kasıp kavuran Corona virüs asıl adı Covid-19 hızla yayılmaya devam ediyor.

Her bir hükümet kendi vatandaşlarını korumak için ciddi önlemler almaya çalışıyor. Vatandaşlara virüslerden korunmak için kişisel hijyenlerine dikkat etmesi söyleniyor. El yıkama alışkanlıklarını daha sıklıkla ve daha dikkatlice yapmaları tavsiye veriliyor. Covid-19 hapşurma, öksürme yoluyla bulaşabilirken aynı zamanda ellerimizle de virüsün yayılımını arttıra biliyoruz. Dünya da Çin’den sonra en çok etkilenen ülke İtalyadır. 63.927 vaka tespit edildi. İtalya’da 6.077 kişi corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Dünya genelinde virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 389.944’e ulaşırken Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 16.595 kişiye ulaştı. Durum hafife alınamayacak kadar ciddi.

Tüm Dünya da büyük bir seferberlikle hızlı yayılan bu virüsü ortadan kaldırmak için çağreler, aşılar bulunmaya çalışıyor. Ama şu an için aşının bulunduğuna dair resmi bir açıklama yok. Corona virüs aslında hayvanlara bulaşan yaygın bir hastalıktı. Bu virüsün dört alt türü bulunmaktadır. Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak görülen bu viüs formu insana bulaşan formudur. En tehlikeli yanı hem çok hızlı bulaşıcı bir hastalık olması hem de ölümcül oluşudur. Virüs insanlara bulaştıktan sonra en sık akciğerlere yerleşiyor ve burada çoğalıyor. Virüs yeni ve güçlü olduğundan bağışıklık sistemimiz de virüsü tanımıyor ve karşı koymak için yetersiz kalıyor. Bu durumda zatürre oluyoruz ve akciğerlerin kapasitesi yetersiz kaldığı  için hastalar solunum sıkıntısı çekmeye başlıyor. Enfeksiyonun giderek yayılması ile genellikle solunum yetmezliği ile hastalar kaybediliyor.

Durum böyleyken hükümetler vatandaşlarına kendilerini korumaları ve hastalığın daha çok yayılmasını önlemek için evlerinden dışarı çıkmamalarını söylüyor. Bazı ülkeler sadece söylemekle kalmayıp sokağa çıkma yasağı koymuş durumda. Vatandaşlar kendilerini sosyal hayattan izole ederek evlerinde kalmaya devam ediyorlar.

Peki durum böyleyken Dünya starları neler yapıyor? Ünlüler nasıl önlemler alıyor? Ve ünlülerimiz arasında corona virüse yakalananlar kimlerdir? Merak ettiniz mi? İşte size bazı bilgiler.

Dünyaca ünlü futbol yıldızı Cristiano Ronaldo Corona virüsten korunmak için kendine ve ailesine bir ada satın aldı. Portekiz’de bulunan adada virüs ortadan kalkana kadar ailesiyle yaşayacağı iddia ediliyor. Ailesine düşkünlüğüyle bilinen futbolcu için beklide en iyi karantinaya girme örneği.

 Herkes Ronaldo kadar şanslı olmayabiliyor. Virüsten korunmk için önlem alamadan bu hastalığa yakalanan ünlülerimizde var. Tom Hanks ve eşi Rita Wilson geçen hafta hastalığa yakalandığını açıkladılar. Neyseki uygulanan tedavi olumlu sonuç verdi ve taburcu oldular. Hayranları için sevindirici bir haber!

Quantum of Solace‘da Daniel Craig‘in James Bond‘unun karşısında rol alan Ukraynalı oyuncu Olga Kurylenko da Covid-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı. Evinde kendisini karantinaya alan oyuncu bol bol sarımsak yediğini, limon tükettiğini ve ateşini düşürmek için paracetamol aldığını söyledi. Aynı zamanda hastalığın ciddiye alınması gerektiğini ve evde kalınması gerektiğini söyledi.

Luther ve Hobbs & Shaw aktörü Idris Elba da Corona virüse yakalananlardan biri. Kendisini çok kötü hissetmediğini belirterek Dünya birliği çağrısında bulundu.

Game of Thrones‘un oyuncularından Kristofer Hivju, testini Norveç’te yaptı ve pozitif olduğunu açıkladı. Ailesiyle birlikte kendilerini evlerinde izole ettiklerini söyledi.

18 Yıllık internet ve bilgisayar deneyimim ile fakirhane'yi oluşturdum ve umarım bu heyecanlı internet web ortamını güzel yerlere getirebilirim :)

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir