Koronavirüsü
Başlıklar,  Nedir ?

Koronavirüsü Hakkında En Sık Sorulan 5 Soru ve Cevabı

COVID-19 olarak da bilinen Koronavirüsü salgını tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alarak büyük bir tehdit oluşturmaya başladı. Her geçen gün yeni tedbir paketleri alınmaya ve Corona Virüsü önlemleri sıkılaştırılmaya devam ederken; vatandaşlar salgınla ilgili doğru bildiği pek çok gerçeği unutmaya başladı.

Coronavirüs ile ilgili sıkça sorulan ya da karmaşık cevapları olan konuları sizler için basitleştirerek rehber niteliğinde bir içerik oluşturmaya karar verdik. İşte Korona Virüsü ile ilgili internet üzerinde aratılan en yaygın sorular ve o soruların cevapları…

5. Koronavirüsü Nedir?

Koronavirüsü nedir?

Şiddetli Akut Solunum Sendromu olarak da bilinen Koronavirüs salgını, daha önce insanlarda görülmemiş yeni bir virüs türüdür. SARS-CoV-2 olarak da bilinen enfeksiyon, insandan insana kolayca bulaşması ile bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz haftalarda Koronavirüsünü bir pandemi olarak ilan etmiştir. Dünyanın altı bölgesinde aktif olarak gözlenen Corona Virüsü salgını, Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu olarak kabul edilmektedir.

4. Corona Virüsü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Corona Virüsü Nasıl Çıktı?

Şu anda kesin olarak Corona Virüsü enfeksiyonunun nasıl ortaya çıktığı bilinmiyor. İlk başlarda kimi söylentiler, Corona Virüsünün Çin’de bir insanın yarasa yemesi sonucunda doğduğunu iddia ediyordu. Ancak bu doğrulanmış bir bilgi değil. Yine de Koronavirüsünün 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde doğduğu biliniyor. Pek çok uzmanın tahminine göre hastalığın Wuhan’da bulunan hayvan pazarlarından ortaya çıktığı düşünülüyor.

3. COVID-19 İçin Hangi İnsanlar Risk Grubundadır?

COVID-19 hastalığı

Sağlık uzmanlarının ve bilim insanlarının açıklamalarına göre Coronavirüsü için aslında herkes risk altındadır. Dolayısıyla tüm insanlar hastalığa yakalanma ve aynı şekilde hastalığı yayma şansına da sahiptir. Uzmanların açıklamalarına göre KOVID-19 salgını için yaşlı insanlar ve bağışıklık sistemi zayıf kişiler daha büyük bir risk taşımaktadırlar. Ancak bu noktada panik yapmamanız ve kendinizi doğru bir şekilde izole etmeniz oldukça önemlidir.

2. Koronavirüsü Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüsü Belirtileri

Corona Virüsü salgınının ilk belirtileri sıklıkla ateş, öksürük ve boğaz ağrısı olarak gözlenmiştir. Ancak hastalık bazı insanlarda daha farklı etkiler göstererek zatürre ya da nefes almada zorluk gibi problemlere de yol açabilir. Bu az görülen etkilere genellikle hastalığın ileri seviyelerinde şahit olunmaktadır.

1. Corona Virüsü Salgınından Nasıl Korunmak Gerekir?

Corona Virüsünden Korunma Yolları

Yurt dışında pek çok ülkede olduğu gibi bizde de hükümet tarafından insanların çok gerek olmadıkça dışarı çıkmamaları ve evinde kalmaları tavsiye edilmektedir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastalığın yayılımını azaltmak için sürekli olarak vatandaşlara, herkesin kendini hastaymış gibi hissetmesi ve ona göre davranmasını önermektedir. Ayrıca sürekli olarak ellerinizi sabunla en az 30 saniye boyunca yıkamanız da çok önemlidir.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir