Tim Burton Filmleri
Eğlence

Az Kişinin Bildiği En İyi 5 Tim Burton Filmi

Çektiği sıra dışı ve gotik filmleri ile tanıdığımız başarılı yazar ve yönetmen Tim Burton, özellikle de gençler tarafından ilgiyle takip ediliyor. Çektiği kısa filmler ile beraber kırka yakın yapım ile filmografisini genişleten Burton, kendine has mizacı ve üslubuyla diğer yönetmenlerden kolaylıkla ayırt edilebiliyor.

Çoğunlukla Beter Böcek, Ölü Gelin, Makas Eller ve Charlie’nin Çikolata Fabrikası gibi filmleriyle bilinen Tim Burton, aslında oldukça büyük bir film arşivine sahip. Bu içeriğimizde sizler için az kişi tarafından bilinen ve fakat harikulade içeriklere sahip en iyi beş Tim Burton filmini bir araya getirdik. Özellikle de Corona Virüsü salgını yüzünden kendinizi evde karantina altına aldıysanız, bu filmler can sıkıntınızı biraz olsun dindirecektir. Hadi eğlenceli listemize ufaktan bir göz atalım!

5. Vincent, 1982 – IMDb Puanı 8,2

Tim Burton Kısa Filmi Vincent

Stop-motion tarzında çekilen 6 dakikalık kısa film, henüz ilk uzun metrajını çekmemiş Tim Burton’ın keskin tarzını daha o dönemde konuşuturuyor. Walt Disney’in ilk korku filmi olarak kayıtlara geçen Vincent; 7 yaşındaki bir çocuğun Vincent Price adlı sanatçıya olan hayranlığını konu alıyor. Merak edenler için Vincent filmi YouTube platformunda Türkçe Altyazı seçeneği ile paylaşılmıştır.

4.  Batman, 1989 – IMDb Puanı 7,5

Tim Burton Batman Filmi

Michael Keaton’ın Bruce Wayne (Batman) ve Jack Nicholson’ın Joker karakterine hayat verdiği 1989 yapımı Batman, dönemin şartlarına göre bir çizgi roman uyarlaması olarak çok beğenilmişti. Şu anda kimi sinema eleştirmenlerine göre film eskimiş olarak nitelendirilse de çizgi roman severler halen daha Tim Burton imzalı Batman serisini çok beğenmektedir.

Bir diğer taraftan pek çok sinefiller ve Batman serisinin sıkı takipçileri dışında Tim Burton’ın çektiği Batman ikilemesini bilen pek fazla insan yoktur. Bu filmden üç yıl sonra yönetmen Batman Dönüyor adlı film ile yeniden sinema ekranlarına gelmiştir.

3. Ed Wood, 1994 – IMDb Puanı 7,8

Ed Wood izle

Ed Wood adlı gerçek bir Hollywood yönetmeninin hikayesini konu alan siyah – beyaz film; kimilerine göre dünyanın en kötü yönetmeni, kimilerine göre ise dünyanın en marjinal yönetmeni Ed Wood için görkemli bir saygı duruşunda bulunuyor. Ölümünden sonra bir sinema festivalinde Dünyanın En Kötü Yönetmeni seçilen Ed Wood, Johnny Deep tarafından canlandırıyor. Filmde Wood’un film çekme arzusu ve idealist bakış açısı komik bir dilde ele alınıyor.

2. Mars Attacks! (Çılgın Marslılar), 1996 – IMDb Puanı 6,3

Mars Attacks! izle

ABD’nin Nevada bölgesine Mars’tan gelen bir uzay gemisinin inmesi ile başlayan film; uzaylıların insan ırkını tek tek öldürerek yok etmeye çalışmasını ve devletin bu konuda önlemler almaya çalışmasını esprili bir dille anlatıyor.

Jack Nicholson’ın ABD Başkanı olarak performans gösterdiği filmde Glenn Close, Annette Bening, Danny DeVito, Sarah Jessica Parker, Natalie Portman ve Michael J. Fox gibi başarılı oyuncular yer alıyor.

1. Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytani Berberi, 2007 – IMDb Puanı 7,1

Sweeney Todd: Fleet Sokağı'nın Şeytani Berberi

Dram ve gerilim ögelerinin yanında müzikal diliyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Sweeney Todd filmi Johnny Depp ve Helena Bonham Carter gibi önemli oyuncuları buluşturdu. Haksız yere Avusturalya’ya sürgün edilen bir adam ile sevgilisinin yaşadıkları heyecan dolu macerayı konu alan film; Tim Burton sinemasında alışık olduğumuz gotik tarzı son dakikası kadar koruyarak izleyenlerin büyük beğenisini topluyor.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir