Charlie'nin Çikolata Fabrikası
Eğlence

Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Netflix Dizisi Oluyor!

Roald Dahl’ın çocuklar ve yetişkinler için kült haline gelmiş eseri Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Netflix imzasıyla dizi haline geliyor. Daha önce Tim Burton tarafından sinemaya aktarılan hikayeyi Johnny Deep’in büyüleyici performansıyla seyretmiştik. Şimdi ise Oscarlı yönetmen Taika Watiti, hikayeyi tekrardan ele alacak.

Gotik sinemanın avangart isimlerinden Tim Burton, 2005 yılında bir Roald Dahl uyarlaması olan Charlie and the Chocolate Factory kitabını sinemaya uyarlamıştı. Ülkemizde de gösterime giren bu eser, gerek sinema filmi gerek ise Can Yayınları etiketi ile dilimize çevrilen kitabıyla büyük bir ilgi görmüştü.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası
Charlie and the Chocolate Factory, Tim Burton (2005)

Hem yetişkinlerin hem de çocukların hayran kaldığı bu masum ve sürükleyici hikaye, şimdi Netflix yapımcılığında yeniden şekillenecek. Netflix, Roald Dahl’ın bu unutulmaz eserini kendi üslubuyla dizi haline getirecek. Yalnız sürpriz olan şu ki; bir değil, iki dizi olacak! Birinci hikaye romanın genel hatlarıyla uyarlanmış bir versiyonu olacakken; bunlardan ikincisi Oompa-Loompas yani Umpa Lumpalar üzerine bir hikayeyi konu alacak.

Willy Wonka & the Chocolate Factory - Gene Wilder
Willy Wonka & the Chocolate Factory, Mel Stuart (1971)

Dahl’ın yarattığı karakterleri daha ayrıntılı ve derinlikli olarak göreceğimiz bu iki dizide romanın ruhuna ne kadar sağdık kalınacağı şimdilik bilinmiyor. Fakat Netflix, bu konuda oldukça titiz hareket edeceklerini ve Roald Dahl’ın orijinal eserinin yakaladığı ruhu asla bozmayacaklarını dile getirdi.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası Dizisini Taika Waititi Yönetecek

Projeyle alakalı alınan ilk bilgiler ışığında, yönetmen koltuğunda Taika Waititi’nin yer alacağı öğrenildi. Bu karar doğrultusunda, Waititi’nin espritüel mizacının Roald Dahl’ın incelikli diliyle harikulade bir şekilde örtüşeceğini söyleyebiliriz. Fakat kötü olan şu ki, Waititi şu anda pek çok projeye imza atmış durumda olduğu için takvimi epeyce sıkışık olacak.

Bu yıl vizyona girecek Free Guy filminde oynayan Taika Waititi; gelecek yıl The Suicide Squad, What If…? ve Thor: Love and Thunder gibi Marvel filmleri ile yönetmenlik hünerini gösterecek. Ayrıca geçtiğimiz günlerde, Showtime kanalı için Jude Law’ın başrolünde yer alacağı The Auteur dizisinin yönetmenliğini üstleneceği haberini almıştık.

What We Do in the Shadows
What We Do in the Shadows, Taika Waititi (2014)

Dolayısıyla bu program içerisinde Taika Waititi’nin bu proje için konforlu bir zaman ayırması zor görünüyor. Aksi taktirde projenin karşımıza çıkması birkaç yılı bulabilir.

Netflix, Roald Dahl’ın Diğer Eserlerini de Uyarlamaya Çalışıyor!

Dijital video ağı Netflix’in Roald Dahl hikayeleri arasında çalıştığı tek proje Charlie’nin Çikolata Fabrikası değil. The Roald Dahl Story Company ile yapılan anlaşmaların nihayetinde Netflix, bu proje haricinde daha 15 tane daha uyarlama için çalışmalara başlamış durumda.

Büyük bir olasılıkla hepsi animasyon türünde karşımıza çıkacak bu Roald Dahl uyarlamaları, aşağıdaki eserleri içerecek:

 • Charlie and the Chocolate Factory
 • Matilda
 • The BFG
 • The Twits
 • Charlie and the Great Glass Elevator
 • George’s Marvellous Medicine
 • Boy – Tales of Childhood
 • Going Solo
 • The Enormous Crocodile
 • The Giraffe and the Pelly and Me
 • Henry Sugar
 • Billy and the Minpins
 • The Magic Finger
 • Esio Trot
 • Dirty Beasts
 • Rhyme Stew

2018 yılında Netflix’in bu konuyla ilgili hazırlıklarına başladığını biliyoruz. İki yıl önce yayınlanan bu tanıtım videosu da zaten projenin şimdilerde ne aşamaya geldiği hakkında tahminler yapmamızı sağlıyor.

Şu anda ortada somut olarak yalnızca bugün haberini aldığımız Charlie’nin Çikolata Fabrikası uyarlaması bulunurken; diğer yapımların da çalışmalarının devam etmekte olduğunu tahmin ediyoruz. Önümüzdeki günlerde proje üzerine Netflix’in daha detaylı bilgiler vereceğini düşünmekteyiz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir