John Lennon
Sanat

John Lennon ile İlgili Pek Bilinmeyen 11 Madde

The Beatles grubu ile özdeşleştirdiğimiz John Lennon, sayısız başarısı sayesinde müzik kültürü için bir ikon haline gelmiş sanatçıdır. Ancak Lennon’un çok sıkı The Beatles hayranlarının dahi pek fazla bilmediği başka özellikleri de var. Örneğin John Lennon’ın bir izci olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya bazen uyumak için bir tabutu tercih ettiğini? İşte 11 maddede bilinmeyen yönleri ile John Lennon…

1. İlk Müzik Grubu: The Quarrymen

The Quarrymen

John Lennon’ın ilk müzik grubu The Beatles olarak bilinir. Fakat öyle değil. İlk defa The Quarrymen ile müzik kariyerini kitlelere ulaştırmış; hatta gruba daha sonra birlikte The Beatles’ı kuracakları Paul McCartney ve George Harrison’ı da dahil etmiştir.

2. Neden The Beatles?

The Beatles

Çift anlama sahip jenerik bir isim arayan grup üyelerinin aklına böcek anlamına gelen ‘beetle’ kelimesi geldi. Bu kelime aynı zamanda Rock N’ Roll camiasında ‘tempo’ anlamına da geldiği için çok sevildi ve ‘The Beatles’ olarak evrildi.

3. Kendi Sesini Hiçbir Zaman Sevmedi

John Lennon

İngiliz rock grubu The Beatles, tüm dünya üzerinde büyük bir etki yaratırken grubun en dikkat çekici yıldızı John Lennon, kendi sesini asla beğenmiyordu. Bunun için kayıtlardan sonra grubun müzik yapımcısı George Martin’den sesini dinlemesini rica ederdi.

4. Monopoly Oynamaya Bayılıyordu

Monopoly John Lennon

Lennon’ın en büyük tutkularından bir tanesi de board game, yani masa oyunları idi. The Beatles ile yaptığı turne yolculukları boyunca yanından asla Monopoly tahtasını eksik etmezdi. Boardwalk & Park Place adlı bölgeye karşı zaafı vardı. Orayı aldıktan sonra kaybedip kaybetmemeyi hiç umursamazdı.

5. En Sevdiği Şarkı Sözü Neydi?

All you need is love John Lennon

Verdiği bir röportajda, kendi yazdığı en sevdiği şarkı sözünün ne olduğu soruldu. Bunun üzerine John Lennon, “All you need is love,” cevabını verdi. “Her şey sevgidir,” olarak çevrilen bu söz, Lennon’ın hayat görüşünü en doğru ifade eden cümlelerden bir tanesiydi.

6. Sinemada John Lennon ve The Beatles

Magical Mystery Tour

The Beatles’ın sadece müzik dünyasına hizmet ettiğini söylemek güç. Zira grubun başrolünde oynadığı dört adet büyük sinema filmi var. Bunlardan ilki olan A Hard Day’s Night, siyah beyaz bir film olarak 1964 yılında Richard Lester imzasıyla çekildi. Beraberinde Help adlı ilk renkli filmleri, Magical Mystery Tour adlı kendi yazıp oynadıkları saykodelik ve deneysel yolculuk filmleri ve son olarak ise Yellow Submarine geldi. Diğerlerinden farklı olarak Yellow Submarine, animasyon tarzında çekildi.

Bunların dışında John Lennon, gruptan bağımsız olarak 1967 tarihinde How I Won the War (Savaşı Nasıl Kazandım) adlı savaş karşıtı kara komedi filmi ile seyirci karşısına çıktı.

7. Yoko Ono ve Beatles’ın Dağılması

John Lennon - Yoko Ono

Londra’da bir sanat galerisinde tanıştığı Yoko Ono ile büyük bir aşk yaşayan John Lennon, hayatının bambaşka bir hal alacağından habersizdi. “The Beatles’ı dağıtan kadın” olarak anılan Yoko Ono, müzik dünyası için bir dönemin biteceğine işaret ediyordu.

8. John Lennon, Eşinin Soyadını Aldı

John Lennon - Yoko Ono

Bir aktivist olan Yoko Ono, John Lennon’ın içindeki özgürlük ve anarşizm duygusunu iyice perçinledi. Birlikte pek çok sıra dışı olaya imza atan ikilinin evlilikleri de diğerlerinden farklıydı. John Lennon, cinsiyet eşitsizliğini savunmak amacıyla Yoko Ono’nun soyadını aldı.

Günümüzde dahi oldukça modern bir hareket olan bu durum, 1969 yılı için adeta bir devrim niteliğindeydi.

9. The Beatles’dan Sonraki Müzik Hayatı

The Plastic Ono Band

Elbette ki John Lennon, hayatının son dönemine kadar hep müzik yapmaya devam etti. İlk olarak Yoko Ono, Eric Clapton gibi isimlerin de içinde olduğu The Plastic Ono Band isimli bir grup kurdular. Bu grupla beraber sosyal konularda farkındalık yaratacak belli parçalar yaratıldı. Ancak maalesef grubun ömrü pek uzun olmadı.

Daha sonra John Lennon, bağımsız olarak ya da Yoko Ono ile düetler gerçekleştirerek yeni parçalar üretmeye devam etti. İkinci solo albümü ve en popüler parçası olarak bilinen Imagine da bu dönemde çıktı.

10. John Lennon, Bir Hayranı Tarafından Öldürüldü

Mark David Chapman

Müziğe verdiği uzun bir aranın ardından Double Fantasy adlı yeni bir albüm kaydeden Lennon, New York’ta plaklarını imzalıyordu. Bundan yaklaşık 45 dakika sonra, Mark David Chapman isimli adli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen bir adam, John Lennon’ı kaldığı otelin önünde yakalayarak silahlı saldırıda bulundu. Bu olay sonucunda John Lennon hayatını kaybetti. Fakat Chapman’ın niçin böyle bir şey yaptığı hiçbir zaman tam anlamıyla çözülemedi.

Mark David Chapman, cinayetten yaklaşık 45 dakika önce, imza töreni etkinliğine katılmış ve Yoko Ono ile John Lennon’a elindeki Double Fantasy plağını imzalatmıştı.

1991-92 yıllarında Chapman’ın cinayeti neden işlediğine dair ses kayıtları NBC kanalında açığa çıktı. Bu kayıtlarda Chapman, “Bir tarafta tüm dünyanın hayran olduğu bir adam, diğer tarafta ise ben… Kişiliği olmayan, sıradan bir insan… İçimde bir şey parçalandı. John Lennon’ı öldürmekle kimliğimin ortaya çıkacağını düşündüğümü anımsıyorum,” açıklamalarında bulundu.

11. The Beatles’ı Asla Unutamadı

The Beatles

Yaralı bir halde otelin önünde doktor beklediği sırada, bir polis memuru bilincini kaybedip kaybetmediğini öğrenmek için John Lennon’a ismini sordu. John Lennon, şu yanıtta bulundu: “Ben John Lennon, The Beatles’in John Lennon’u…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir