70. Berlin Film Festivali
Başlıklar,  Sanat

70. Berlin Film Festivali Ödülleri Açıklandı

Avrupa’nın en önemli sinema törenlerinden biri olan Berlin Film Festivali, Cumartesi günü gerçekleşen tören ile ödüllerini sahiplerine ulaştırdı. Etkinliğin en büyük ödülü olan Altın Ayı, bir İran filmi olan There is No Evil filmine gitti. İşte 2020 Berlinale organizasyonunda verilen tüm ödüller…

Oscar ödüllü Jeremy Irons’ın jüri başkanlığını üstlendiği 70. Berlin Film Festivali, cumartesi akşamı düzenlenen görkemli tören ile yılın en dikkat çekici filmlerini buluşturdu. Bu yıl organizatörleri değişen Berlinale’de her zaman alışık olduğumuzdan daha farklı bir film seçkisi tercih edilirken, yedi kişiden oluşan jüri ekibi başarılı filmleri ödüllendirdi. Farklı kültürlere ve coğrafyalara sahip çok sayıda yapım törenden ödül ile ayrıldı.

2020 Berlin Film Festivali

Altın Ayı Ödülü Bu Yıl İran’a Gitti!

2020 Berlinale töreninde en yüksek kademe olarak addedilen Altın Ayı ödülü bu sene İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof’un oldu. Yarışmaya There is No Evil filmi ile katılan Rasoulof, kendini bir kez daha tüm dünyaya kanıtlamış oldu.

Bilindiği üzere başarılı sinemacı daha önce 2011 yılında Hoşça Kal filmi ile Altın Portakal Ödül Töreni’nde ülkemizde iki ödüle layık görülmüştü. 2017 yılında ise Cannes Film Festivali’nde İnatçı Bir Adam adlı filmiyle Belirli Bir Bakış Ödülü’ne sahip olmuştu.

There is No Evil - Mohammad Rasoulof

Geçtiğimiz sene geçtiği filmler dolayısıyla İran hükümeti tarafından karşı propaganda yapmak suçlamaları ile bir yıl hapsi istenen ve 20 yıl boyunca film çekmemesi hükmünde karar verilen Rasoulof; bütün bu zorluklara boyun eğmeden kariyerini başarı ile süslemeye devam ediyor.

Kendine has bir sinema dili yaratmış usta yönetmen Rasoulof, There is No Evil’da birbirinden bağımsız dört adet hikaye anlatıyor. Ölüm cezasının toplum ve birey üzerindeki etkisini işleyen bu hikayeler, aynı zamanda özgürlük kavramını sorgulayan dikkat çekici ve cesur bir yapım olarak da dikkatleri üzerine çekiyor.

“Hayal Gücümüzü Durduracak Bir Duvar Yok!”

İran’dan çıkış yasağı bulunan Mohammad Rasoulof’un hak kazandığı Altın Ayı ödülünü almak üzere sahneye çıkan oğlu Baran Rasoulof, “Bu gece burada olmayan bir yönetmen için oldukça üzgünüm. Bu onun için,” cümlesi ile seyirciler tarafından ayakta alkışlandı. Baran konuşmasını, “Dünyada hayal gücümüzü durduracak bir duvar yok,” cümlesi ile tamamladı.

There is No Evil - 2020 Berlin Film Festivali

Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren Eliza Hittman imzalı Never Rarely Sometimes Always ise Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. 17 yaşında hamile kalan genç bir kızın kürtaj öyküsünü konu alan yapım oldukça naif ve yalın üslubu ile eleştirmenlerin büyük beğenisini topladı.

En İyi Yönetmen ödülü ise bu yıl yarışma seçkisine The Woman Who Ran filmi ile katılan Hong Sang-soo’ya verildi. Gümüş Ayı Özel Ödülü ise Fransız komedi – drama yapımı Delete History filmine uygun görüldü.

2020 Berlin Film Festivali Ödülleri Kazananlar Listesi

 • Altın Ayı: There is No Evil – Mohammad Rasoulof
There is No Evil - Mohammad Rasoulof
 • Jüri Büyük Ödülü: Never Rarely Sometimes Always – Eliza Hittman
Never Rarely Sometimes Always
 • En İyi Yönetmen: Hong Sang-soo – The Woman Who Ran
Hong Sang-soo
 • En İyi Kadın Oyuncu: Paula Beer – Undine
 • En İyi Erkek Oyuncu: Elio Germano – Hidden Away
 • En İyi Senaryo: Favolacce – Fabio D’Innocenzo ve Damiano D’Innocenzo
 • En İyi Belgesel: Irradiés – Rithy Panh
 • En İyi İlk Film: Los Conductos – Camilo Restrepo
Los Conductos
 • Üstün Sanatsal Katkı Ödülü: Jürgen Jürges – DAU. Natasha (Sinematografi)
 • Gümüş Ayı Özel Ödülü: Delete History – Benoît Delépine ve Gustave Kervern
 • Encounters Seçkisi – En İyi Film: The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin) – C.W. Winter ve Anders Edström
The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin)
 • Encounters Seçkisi – Jüri Özel Ödülü: The Trouble with Being Born – Sandra Wollner
 • Encounters Seçkisi – En İyi Yönetmen: Cristi Puiu – Malmkrog
 • Encounters Seçkisi – Özel Mansiyon: Isabella – Matías Piñeiro
 • Generation Kplus En İyi Film: Los Lobos – Samuel Kishi Leopo
 • Generation Kplus Özel Mansiyon: The Kites – Seyed Payam Hosseini

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir